Hackerler’ın Aldığı Fidye Ücreti Artıyor

0
46

FBI’nın yaptığı açıklamada Amerika’da fidye mağduru olan kişilerin hackerlere bu yılın ilk çeyreği boyunca toplam ödediği paranın 209 milyon dolar (yani 604 milyon TL) olduğunu belirtti. Bu rakam önceki yılın tamamında toplam 24 milyon dolardı. Bu yıl ise daha yıl dolmadan ilk çeyrekte 209 milyona kadar ulaşmış. Fidye yazılımları aldıkları bu para ile artık siber tehdit dünyasına hükmetmeye başladı. Siber güvenlik konusunda çözümler için çalışan şirketlerden biri olan Fortinet yaptığı açıklamada laboratuvarlarında Ar-Ge takımlarının her geçen gün yeni bir fidye yazılım tehdidi bulduğunu açıkladı.

Bu zamana kadar hackerler sadece iki tür fidye yazılım uygulaması kullanmaktaydı. Birincisi bilgisayar kullanıcısının bilgisayarına bir daha girememesi üzerine, ikincisi de kişinin bilgisayarında bulunan dokümanları şifreleme üzerine yazılımlardı. Bu iki yazılımının da ortak yönü bilgisayar sahibinin bilgisayarını bir daha kullanabilmesi için veya içeriklerine ulaşabilmesi için para almaktı.

Fortinet’in yaptığı açıklamaya baktığımızda yeni bir fidye yazılımının çıktığını söyleyebiliriz. Bu fidye yazılımı da diğer iki yazılım gibi kullanıcılardan ödeme almayı hedeflemektedir. İkinci söylediğimiz fidye yazılımı kişinin dokümanlarını şifreliyordu. Bu fidye yazılımı da kişinin dokümanlarını şifreliyor ve bununla beraber kişinin internete erişimini de engelliyor. Ayrıca bu fidye yazılımı sadece bilgisayarları hedef almakla yetinmiyor telefonları da hedef alıyor.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?