İnternet arama motoru olarak yola çıktığı yolda dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google’ın interneti dünyanın her yerine yayma projesi olan “Project Loon” özellikle gelişmekte olan ülkelerin en ücra köşelerine dahi interneti götürebilmek adına başlatılmıştı.

İlk test uçuşunu 2013 yılında gerçekleştiren Google’ın bu girişimi bugün başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. Elbette bu durum Google’a göre. Çünkü bu proje kapsamında havalandırılan balonlardan birinin geçtiğimiz günlerde yere düşmesi endişe yaratmış durumda. Birçok kişi aynı şeyin diğer balonların başına da gelip gelmeyeceğini konuşuyor.
Google’ın balonu Şili’de bir çiftliğe düştükten sonra geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı. Şili polisi olayın yaşandığı bölgeyi çevreleyerek hiçkimseyi bu alana yaklaştırmıyor. İşe aynı zamanda Şili havacılık dairesi de el atmış durumda. Sonuçta bu bir hava kazası. Elbette bu durum özellikle basının ve diğer teknoloji şirketlerinin de ilgisini çekiyor.
Google’dan “sorun yok” açıklaması
Teknoloji devi Google’a göre bu kaza aslında göründüğü gibi korku yaratacak bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü bir yetkilinin açıklamalarına dayandırılan bilgiye göre bu bir planlamış kaza. Yani aslında Google balonu bilerek ve isteyerek yere indirmiş. Başarılı bir şekilde uçuşunu gerçekleştiren balonun yere inişi sırasında ufak bir sorun yaşanınca, yalnızca planlanandan biraz sarsıntılı bir iniş olmuş. Sonuç olarak bu projenin başarılı bir şekilde yoluna devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor.
Elbette açıklamalar ne kadar gerçeği yansıtıyor bilinmez ama Google’ın Project Loon projesi sayesinde bugün dünyanın en uzak köşelerine dahi internet ulaşabiliyor. En doğru açıklamayı yakın bir zamanda Şilili yetkililer yapacak gibi görünüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?