Google Sesli Asistan Siri’nin Yeni Rakibi

1
104

Sanal asistan teknolojilerine her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir sesli asistan teknolojisi ile karşılaşırken bu alanda kullanılan sistemler ise sürekli olarak da geliştirilmeye başlandı.

Bu alanda en önde olan sesli asistanlarından biri ise Siri olarak karşımıza çıkıyor. Apple’ın sesli asistanı olarak bilinen Siri sanal asistanı belki de bu alanda en çok kullanılan ve en gelişmiş teknolojiye sahip olan asistanlardan biri olarak bilinmekte.

Google Asistan

 

İlk günlerinden bu döneme kadar sürekli geliştirilmeye devam edilen sanal asistan Siri’nin sanal asistanlık içerisinde yapabildiklerinin neler olduğunu tartışmaya gerek bile yok.

Özellikle 3.parti uygulama desteklerinin sağlanması ve artık sağlık uygulamaları da dahil olmak üzere birçok farklı alanda kullanılması Siri sesli asistanının tartışmasız ilk akla gelen sanal asistanlardan olduğunu gösteriyor. Fakat son dönemde Siri için de rekabet oluşturacak yeni sanal asistanlar ortaya çıkmaya başladı.

Google Asistan Mı Siri Mi?

En az Siri kadar önem verilen ve köklü bir geçmişi olan sanal asistanlardan birisi de Google sanan asistan. Aslında uzun bir süredir kullanılan sanal asistan teknolojilerinden biri olarak bilinse de Google Asistan son dönemde öne çıkmaya başladı. Google’ın yapay zeka konusunda yaptığı çalışmalar ve Google’ın yapay zeka sistemlerini sanal asistanlarına eklemeye başlamasıyla beraber artık Siri’ye bile rakip olarak gösterildiğini de söylemek gerek.

Peki Google Asistan gerçekten Siri asistanı geride bırakabilir mi? Bu sorunun cevabı hem hayıt hem de evet olarak verilebilir.

Siri

Evet Siri asistanını geçebilir demek mümkün çünkü Google’ın oldukça sağlam altyapısı ve elinde internet ağı gibi dev bir artısı var. Sadece internet dünyasında elde ettiği kullanıcı verilerinden bile yararlanması Google’ın sanal asistanı sisteminin birçok ekstra komutu yerine getirebileceğini gösteriyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.4.1 Beta 5 Sürümü Yayına Girdi! Değişiklikler Var Mı?

Bunun dışında yine internet sistemlerinde yer alan teknolojilerini kullanarak Google’ın sanal asistanlarına ekstra olarak entegre sistemler kullanması da mümkün olabilir.

Bu sisteler bilgisayarlar ve internetin kullanıldığı tüm cihazlar içinde geçerli olacaktır. Bin yandan da yine Google’ın elinde bulundurduğu Android işletim sistemini ve Android kullanıcı kitlesini düşünecek olursak Apple’a karşı Google oldukça güçlü adımları olduğunu da söyleyebiliriz. Zaten kullanıcı kitlesi olarak baktığımızda da Google Asistan kullanımı bir adım önde.

Google Asistan

Hayır Siri asistanını geçmek mümkün değil yaklaşıma göre doğru olabilir. Şöyle Siri’nin başlı başına bir marka değeri bulunuyor. Bu büyük bir artı. Bunun dışında Siri artık MacBook cihazlarda, Apple Watch akıllı saatlerde hatta Apple’ın yeni kulaklıkları AirPods serilerinde bile kullanılabilmekte.

Yani baktığımızda Siri tam anlamıyla bir sanal asistan ve tüm Apple ürünleri ile bağlantılı. Böyle bakıldığında Apple kullanıcı kitlesinin Google Asistan gibi farklı asistan sistemlerine yönelmesi mümkün değil.

Samsung S8 İçin Yeni Asistanlar Geliyor

Google Asistan ile Siri arasındaki rekabette kimin önde olduğunu söylemek yanlış olur. Öyle ki bu kiki uygulamanın hitap ettiği kitle farklı. Bunun dışında hemen şunu da ekleyelim kısa süre sonra gelecek olan akıllı telefon Galaxy S8 serisinin de Siri geliştiricileri tarafından geliştirildiği belirtilen yeni sanal asistanlarının geleceği de belirtiliyor. Haliyle her iki sisteme de aslında yeni rakipler yolda. Böyle bakarsak genel olarak sanal asistan sistemleri arasındaki rekabetin de bitmek bilmeyeceğini söylemek gerekiyor.

1 YORUM

  1. Android için geliştirilen CEYD-A tüm asistanlar arasında şu anda en iyi durumda olan ama tabii arkasında büyük firmalar olmadığı ve medyada fazla tanıtımı olmadığı için arka planda kalmış.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?