Google Sağlık Alanına El Atıyor

Artık bir arama motorundan çok daha fazlası olan Google, çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği cesur ve yenilikçi hamlelerine bir yenisi daha ekliyor.

Google arama motorunda gerçekleştirilen sağlık alanındaki aramalarda karşımıza çıkan arama sonuçlarına el atan Google, hastalıkların tespitini gerçekleştirecek ve yanlış bilgilendirilmelerin önüne geçecek.

Google’ın harekete geçmesinin başlıca faktörü kuşkusuz arama motorlarında sağlık konusunda karşımıza çıkan bilgilerin çoğunun yanıltıcı ve bazen zarar verici düzeyde yanlış olması. Bilgi kirliliğinin önüne geçerek hastalıkların tespiti ve doğru teşhis konulması adına özel bir servisi hizmete açacaklarını belirten Google, bu işi ciddiye aldığını Mayo Clinic uzmanları  ve Harvard Tıp Okulu ile birlikte çalışarak göstermeyi planlıyor.

Artık herhangi bir sağlık probleminizde Google arama motoru ile sorununuzu araştırdığınızda karşınıza çıkacak olan sonuçlar doğruluk oranına göre Google tarafından belirlenecek ve bu içerikler üst sıralara taşınacak. Bununla beraber sağlık alanında içerik hizmeti veren site sahipleri kaliteli ve doğru içerik bulundurmak zorunda kalacaklar. Aksi halde siteleri arama sonuçlarında gerilere düşecek ve böylelikle sağlıklarıyla ilgili araştırma yapan kişilerin yanlış bilgiye maruz kalma olasılıkları azaltılacak.

Google Blog üzerinden yapılan sağlık alanındaki bu yenilik ile ilgili herhangi bir kesin tarih verilmezken, Google bu hamle sağlık çevrelerince oldukça fazla taktir topladı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?