Google Play Oyunlar İçin iOS Devri Kapandı

0
316
Google Play Oyunlar ios

Android işletim sisteminin yayıncısı olarak bildiğimiz Google haliyle Android işletim sisteminin tüm resmi uygulamalarının da sahibi. Google Play Store resmi uygulama mağazası da dahil olmak üzere oyunlar, haberler ve benzeri birçok akış için yine kendi uygulamalarını kullanıma sunan Google, tabi ki sadece Android işletim sistemiyle de sınırlı kalmıyor. Bunun dışında aslında teknoloji devinin en büyük rakiplerinden biri olan Apple’ın iOS işletim sistemlerinde de yine Google hizmetlerini görebiliyoruz. Son olarak Google tarafından sunulan iOS hizmetlerinden birisi de Google Play Oyunlar uygulaması olmuştu.

Google Play Oyunlar Artık iOS Serilerinde Yok

Aslında ilk çıktığı günlerde bile uygulamanın iOS sürümlerine ne kadar uyum sağlayamayacağı tartışmaları yapılmış ve çoğu kullanıcının servisi tercih etmeyeceği iddiaları gündem olmuştu. Tüm bu tartışmalara rağmen yayınlanan Google Play Oyunlar servisi çapraz oyun sistemi nedeniyle ilk aşamada istediğini aldı.

ios desteği
Google Play Oyunlar ios desteği

Fakat iOS kullanıcıları her geçen gün Google Play Oyunlar servisinden biraz daha uzaklaşmaya başladı. Özellikle App Store hizmetlerinin gelişmesi sonrasında oyun istatistiklerinin paylaşıldığı Google Play Oyunlar servisi iOS işletim sistemleri üzerinde neredeyse kullanılmamaya başladı. Google tarafından son analiz raporları da beğenilmeyince artık uygulamanın fişi çekilmiş oldu.

Neden Sadece Tercih Edilmemesi

iOS işletim sistemlerinde Google Play Oyunlar servisinin durdurulması acaba Google ile Apple arasında yeni bir sorun mu oluştu sorularını gündeme getirdi. Fakat Google uygulamayı kaldırırken yaptığı açıklamada nedenin sadece iOS işletim sistemlerinde Google Play Oyunlar servisinin tercih edilmemesi olduğunun defalarca altı çizildi. Alınan kararla beraber kararın nasıl işleyeceği de açıklandı. Uygulamanın artık yükleme sisteminin bulunmayacağı fakat var olan uygulamanın hala belli bir süre kullanılabileceği belirtiliyor.

Bundan sonra Google Play Oyunlar SDK serilerinin ise iOS işletim sistemlerinde hiçbir güncelleme ve SDK desteği de almayacağı belirtildi. Yeni güncellemelerin gelmemesi ve bundan sonra desteğinin de olmaması iOS işletim sistemlerinde Google Play Oyunlar servisinin bir anlamının kalmadığını gösteriyor. Bakalım bundan sonra Google başka bir servisle iOS platformlarına geri dönüş yapacak mı?

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here