Google iOS Sürümü İçin Yeni Adımlar Atıyor

0
31

Apple’ın en çok kullanılan işletim sistemi mobil işletim sistemi olan iOS işletim sistemi olarak biliniyor. Sadece Apple’ın ürünleri ve yazılımları içerisinde değil bunun dışında dünya genelinde de en çok kullanılan işletim sistemlerinden de biri olduğunu söylemek gerekiyor.

Haliyle iOS işletim sisteminde kullanılan uygulamalar, Apple’ın sunduğu yazılımlar gibi birçok özellikte iOS’un popülerliği ile beraber ön plana çıkabiliyor. Bu noktada Apple’ın en çok öne çıkardığı uygulamaları arasında ise ilk sırada Safari tarayıcılar geliyor. Mozilla, Google ve Opera gibi dev internet tarayıcılarına rakip olarak çıkan ve Apple’a özgü olan Safari tarayıcı markanın bir hayli öne çıkan uygulamalarından biri halline geldi.

Google Yarışta Öne Geçmeye Çalışıyor

Tabi Apple’ın dev kullanıcı kitlesini düşünecek olursak diğer tarayıcılar Safari yerine kendi tarayıcılarının kullanılması için birçok yeni adım atıyor. Bunlardan birisi de Google. Apple cihazlarında hatırı sayılır bir derece de kullanım oranına sahip olsa da daha fazlasını isteyen Google’ın bu konuda yeni adımlar atmaya başladığı da ortaya çıktı. Firma tarafından atılan ilk adım ise tarayıcının geliştirici sürümü üzerine oldu.

iOS Google

Google yaptığı açıklamada tarayıcının iOS sürümü için artık açık kaynak kodlu bir kullanıma gideceğini belirtti. iOS sürümü açık kaynak kodlu olacak olan tarayıcıya bu sayede Apple geliştiricileri de birçok yenilik ekleyebilecek.

Google iOS Sürümü Nasıl Değişir?

Google’ın iOS sürümünün açık kayak olarak kullanılması ise tarayıcının sistemini de tamamen değiştirecek. Şöyle ki artık iOS uygulama geliştiricileri Google tarayıcıların iOS sürümü için çok daha fazla geliştirme yapabilecek. Yeni eklentiler, yeni düzenlemeler, belki performans artışları için yeni sistemler gibi liste uzayı gidiyor.

Genel olarak böyle bir desteği verilmesi durumunda Google’ın Safari tarayıcısı ile girdiği yarışta da epey bir güç kazanmasını sağlayacağı düşünülen yeni sistem için kullanım detayları nasıl olacak. Ne gibi değişiklikler bekleniyor ve Google’ın bundan sonra atacağı adımlar neler olacak? Hepsi merakla beklenmekte. Fakat kesin olan bir şey var ki birçok firma Apple’ın popülerliğinden yararlanmak istiyor ve bu konu hakkında yeni çalışmalar yapıyor.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?