Geçtiğimiz günlerde Gmail için yeni bir açık bulunduğu haberleri verilmişti. Doğrudan Google’a bildirilen açıkla beraber kullanıcıların birbirine bağlı Gmail hesaplarında güvenlik açığı tespit edilmişti. Söz konusu güvenlik açığının ortaya çıkmasından hemen sonra Gmail için Google kolları sıvadı. Dünya üzerinden en çok kullanılan mail servislerinden biri olan Gmail için Google’ın ardı ardına yeni güncellemeler yayınlamaya başlayacağı da belirtilmişti.

Söz konusu güncelleme haberlerinin gelmesinin hemen ardından ise Google Gmail sistemini bir bir güncellemeye başladı. İlk olarak Gmail’in Android sürümü uzun bir süre sonra ilk güncellemesini aldı. Android güncellemesinin hemen ardından ise masaüstü güncellemesi de yayınlandı. Gmail deneyimini baştan aşağı değiştiren güncelleme şimdilerde ise iOS işletim sistemi için yeni bir güncelleme aldı.

iOS İçin Gmail Güncellemesi

iOS için Gmail güncellemesinin yayınlanmasının hemen ardından güncellemenin mail servisine ne gibi yenilikler getirdiği de merak konusu oldu. Hemen belirtelim öncelikle güncelleme Gmail tasarımında ufak tefek değişiklikler barındırıyor.

Mail görünümlerinde ve çerçeve tasarımlarında ufak tefek farklılıklar oluşturan Google, asıl değişiklikleri ise sistem içerisinde mail servislerinde gerçekleştirdi. Öncelikle mail gönderme ve mail silme işlemlerinde yaşanan sorunlar giderildi. Mail silme işleminde yaşanan takılma sorunu da söz konusu güncelleme ile giderildi.

Gmail

Undo Send Servisi Devreye Girdi

Bunun dışında yeni güncelleme ile beraber gelen en büyük yenilik ise yanlış mail gönderimini engelleyecek Undo send servisi oldu. Gönderilecek olan mailin hazırlanmasının ve gönder butonunu kullanılmasının ardından devreye girecek olan yeni sistem sayesinde kullanıcılara gönderilen mesajın ön izlemesi kullanıcılara gösterilecek. Yanlış ya da eksik bir mail gönderiliyorsa anında maili geri alabileceksiniz.

Undo send sistemi için ön izleme gösterimi ise iOS işletim sistemleri için 5-10 saniye civarında olacak. Yani çok fazla bir süre sunulmadığını belirtelim. Son olarak hız ve geç açılma sorununu da çözüldüğü belirtilen güncelleme ile yaşanan güvenlik açıklarının da tamamen kapatıldığını belirtelim. Buna geçtiğimiz günlerde bulunan güvenlik açığı da dahil edilmiş durumda.

İLGİLİ HABER:  Apple’dan Önemli Bir Uyarı Daha Geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?