Google Duplex, telefonunuzun sizin adınıza çağrı yapmasına izin veren bir teknoloji yeniliğidir.

Duplex, Google’ın kendi kişisel yardımcınız olma amacı ile geliştirdiği bir yapay zeka (AI) sistemidir. Buradaki fikir, telefon görüşmelerinizin bir kısmını sizin adınıza yapması için bir tür robotu programlamaktır.

Google Duplex’i, sigorta şirketinizi aradığınızda duyduğunuz veya ücretsiz tatil vaadi ile aldığınız otomatik aramalardaki ses kaydından farklı kılan şey, bir insanın yaptığı gibi konuşmalar yapmasıdır.

Özetle, zamanınız olmadığı için veya ilginizi çekmediği için yapmak istemediğiniz telefon görüşmeleri ile sizin için ilgilenen bir asistandır.

Google Duplex Nasıl Kullanılır?

Duplex’in kendisi çok karmaşık olsa da, kullanımı çok olacaktır. Çünkü Android telefon veya Google Asistan destekli hoparlör gibi Google Asistan’a sahip cihazlarda çalışır.

Bir kullanıcı olarak yapmanız gereken tek şey, asistana kimi aramasını ve ne istediğinizi söylemek. Duplex, geri kalanı sizin için halledecektir. Bu sırada telefonunuzu veya hoparlörü normal şekilde herhangi bir kesinti olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Google Duplex’in Faydaları Nelerdir?

Duplex kullanmanın birkaç gerçek faydası var:

  • Kullanıcılar telefonlarının otomatik arama yapmasına izin vererek zaman kazanır.
  • İşletmeler, çağrıları cevaplamak ve randevu almak için kaynak ayırmaktan kurtularak para tasarrufu sağlar.
  • Aynı dili konuşmayan kişiler daha kolay iletişim kurar.
  • İşitme engelliler telefon görüşmelerini daha kolay yapabilir.

Dublex’in ardındaki temel fikir, özellikle çok fazla içerik barındırmayan telefon görüşmelerini daha kolay hale getirmektir.

Duplex’in faydalı olacağı bir diğer alan, görüşülen tarafla etkileşime girme biçiminin doğa gibi görünmesi ve akıllıca cevaplar vermesi.

Duplex hem bireysel hem de iş dünyasında iletişimi daha kolay hale getirecek. Gelecekte, aradığınız bir işletme randevuları planlamak için Duplex’i kullanırken, siz de randevuyu ayarlamak için kişisel asistanınızı kullanabilirsiniz. Böylece insandan insana etkileşim olmadan randevu ayarlanmış olur.

Duplex’i kişisel asistanınız olarak kullanmanın bir diğer pratik sonucu, uzun bekleme süreleri olan çağrılardan kaçınarak zamandan tasarruf etmenizdir. AI asistanı sizin için her şeyi yapabilir ve daha sonra görüşme bittiğinde yanıtları size gönderebilir.

Örneğin, bazı durumlarda bir şirketi aradığınızda doğru departmana yönlendirilmek için bir insana ulaşmanız gerekir. Duplex sizin için bir insana ulaşana kadar geçmeniz gereken soruları yanıtlayabilir. Duplex ne yapacağını bilemediği durumlarda, gerçek bir asistanın yaptığı gibi görüşmeyi size devredebilir.

Kısaca, Duplex iş dünyasında bekleme sürelerini tamamen ortadan kaldırabilir.

Google Duplex’in nasıl çalıştığına dair örnekler

Google, Duplex’i henüz kullanıma hazır şekilde sunmamıştır. Ancak gerçek dünyada nasıl çalıştığını göstermek için, 56 saniyelik bir konuşma ile saç kesimi randevusu ayarlama ve 50 saniyelik bir konuşma ile bir restorandan rezervasyon yapma gibi bazı ses klipleri yayınlamıştır.

Bu örneklerde çağrıyı Duplex başlatıyor, cevap veren kişi gerçek bir insan. Konuşmanın ne kadar doğal aktığını ve Duplex’in insanların konuşma sırasında durakladıklarında çıkardığı “umm”, “uhh” gibi sesleri çıkardığını duyabilirsiniz.

Bu Çift Yönlü örneklerde hangisinin Google Dublex, hangisinin insan olduğunu anlamak gerçekten zor olabilir. Her ikisi de sohbete dayalı cevaplar veriyor. Bu da Duplex’in statik bir robottan ziyade, daha çok bir insan gibi görünmesini sağlıyor.

Google Duplex hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yapay zekanın bu kadarı, insanlık için biraz fazla olabilir mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?