Google Assistant Dil Desteği Artmaya Başladı

0
31
Google Assistant yayınlandı

Google’ın kendi akıllı telefonları Google Pixel ve Google Pixel XL serileri için geliştirdiği sanal asistan, Google Assistant uygulaması geçtiğimiz günlerde firmanın aldığı karar ile beraber tüm Android kullanıcıları için kullanıma açılmıştı. Şimdi ise Google beklenen hamleyi yaptı.

Google tarafından yapılan açıklama ile beraber artık tüm Android cihazlarda sanal asistan olarak kullanılabilir olması sayesinde Google’ın sanal asistanının Siri ve benzeri tüm sanal asistanlara da rakip olacağı açıklanmıştı. Daha önce ele aldığımız haberlerde Siri ile Google Assistant arasında bu karar sonrasında oluşan yarışı ele almıştık. Şimdi ise Google’ın ardı ardına aldığı kararların haberleri gelmeye başladı.

Google Assistant Artık indirilebilir Durumda

Henüz testlerine devam ettiği bilinen Google’ın geçen hafta içi itibariyle aldığı bir karar ile beraber artık Google Assistant indirilebilir duruma geçmişti. Google yaptığı açıklama sonrasında artık Amerika içerisinde İngilizce dilinin kullanıldığı Google Assistant sürümünün tüm Android cihazlar için kullanılabilir olduğunu açıkladı. Google’ın geçen hafta içerisinde yaptığı bu açıklama ise bir ilk olmuş oldu.

Google Assistant
Google Assistant dil desteği

Yapılan açıklama sonrasında resmi olarak da Siri’nin rakibi gelmiş oldu. Tüm bunlarla beraber yapılan açıklamada sadece Amerika için yayınlanan sanal asistanın uyum sürecinin ise devam ettiği belirtildi. Şu an için çalışmalarına devam ettiği belirtilen ve yeni güncellemelerle beraber diğer bölgeler içinde yayınlanması beklenen sanal asistanın en çok merak edilen özelliği ise dil destekleri. Dil desteği konusunda şu an için sadece İngilizce kullanılabildiğini belirterek Google Assistant içerisinde Google’ın Almanca, İtalyanca ve Fransızca gibi dillere destek vereceği söyleniyor.

Ülkemizde ise kullanımı için Türkçe dil desteği beklenen uygulamanın Türkçe dil desteği verip vermeyeceği konusunda ise net bir bilgi bulunmamakla beraber Google’ın kullanıcı kitlesini değerlendirerek Google Assistant için Türkçe desteği de vermesi bekleniyor. Siri’nin şu an için desteklediği dil sayısına bakacak olursak şu an epey bir geride kalan Google sanal asistanının belli bir süre içerisinde tüm bu dil desteklerini uygulamaya eklemesi de bekleniyor. Dil desteği konusunda nasıl bir ilerleme izleneceği konusunda ise Google net bilgiler vermiş değil.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?