Google, Android’e ne kadar ödedi?

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemindeki güvenlik açıklarının fazlalığı teknoloji dünyasına bomba gibi düşmüştü. Her güvenlik açığı için ayrı bütçe ayırmak zorunda kalan ve düzeltilen her açık için para ödemesi yapan Google’ın cebinden ne kadar para çıktığı ile ilgili detaylar paylaşıldı. Güvenlik açıklarının kapatılması için dünya genelinde özel bir programı uygulamaya koyan Google, gelen raporlara ilişkin olarak kişilere ödeme yapıyor.

Yıllardır bu güvenlik konusuyla ilgili düzenl, ödemeler yapan Google bu senede bu alana epey bir bütçe ayırmış gibi. Zaten bu kapsamda açıkların tespitiyle alakalı pek çok başvuru alındığını söyleyen yetkililer miktarları medya ile paylaştı.

Bir yılda harcanan miktar ne kadar?

Google tarafından yapılan açıklamada bu sene içerisinde açıkların düzeltilmesiyle ilgili rapor sunan kişilere toplamda 550 bin dolar ödeme yapıldığı belirtilmiş. Yapılan bu ödeme kullanıcılar tarafından oldukça fazla bulunurken diğer markalar ve sosyal medya sitelerine göre de bu rakam bir hayli yüksek. Yapılan açıklamada ödemelerle ilgili detaylarda paylaşıldı. 87 kişinin verdiği raporun kabul edildiği ve bu bağlamda bu kişilere ödül mahiyetinde ödeme yapıldığı belirtildi. 250 tane güvenlik açığının kapatıldığını açıklayan Google, Android’in de güvenli hale geldiğini açıkladı. En fazla ödül alan kullanıcının 75 bin 750 dolar aldığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada kişinin adının @heisecode olduğu belirtildi.

İLGİLİ HABER:  Googledan Şarkı Sözleri İçin Yeni Hizmet

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?