Google 2015 yılında servet bağışladı

Geçtiğimiz ay Twitter,  sisteminde açık bulanlara para ödülünü vereceğini duyurmuştu. 2014  yılında başlatılan bug  bounty (açık bulma) programı dahilinde Twitter 2 yıl içinde açığı bulan kişilere 1 milyon lira para ödülü dağıttı. Aynı şekilde Google`da mobil işletim sistemi olan Android için açık bulma programını uyguluyor. 2015 yılında Google` ın Android işletim sisteminde açık bulan 82 kullanıcıya toplamda 550 bin dolar para ödülü dağıttığını açıkladı. Google bu sayede güvenlik açıklarını kapatarak daha güvenli hale gelmişti.

 

550 bin doları  82 ye böldüğümüzde kişi başı yaklaşık 6700 dolar gibi bir miktar ortaya çıkıyor. Yani Google açığı bulan kişilere ortalama 6700 dolar dağıtmış olmalı ki bu oran da Twitter`in dağıttığı miktardan bir hayli fazla. Twitter yaklaşık olarak 1500 kişiye 330 bin dolar karşıladığını açıklamıştı.

 

Google Android işletim sisteminde açık bulan 15 kişiye yaklaşın 10 bin dolar para ödülü verdiğini açıklarken, en yüksek para ödülünü 26 güvenlik açığını bildiren Heiscode  takma adlı kullanıcı aldı. Bu kullanıcının aldığı miktar yaklaşık 75 bin dolar civarında. Diğer taraftansa Google, 1 Haziran tarihi ile birlikte işletim sisteminde güvenlik açığını bulan kullanıcılara verilen para ödülünün arttırılacağını bildirdi. Bu sayede güvenlik açığı bulanlara Google artık yüzde 33 daha fazla ödeme yapacak. Bu durum kullanıcıların iştahlarını bir hayli kabartmış görünüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?