iPad tabletlerinde uzun süredir kullanılan bir özellik var. Split View adı verilen bu özellik, ekranda birden fazla uygulamayı açmanıza olanak sağlıyor ki bu sayede işleriniz çok kolaylaşıyor. iPad’in, kullanıcıların bilgisayarlara olan ihtiyacını azaltan özelliklerden biri olan Split View, birçok uygulamayı da destekliyor.

2015 yılında yayınlanmasına ve popüler olması nedeniyle birçok uygulamayı desteklemesine rağmen, çok ünlü bazı uygulamalar bu özellikten mahrum kalmıştı. Gmail bunlardan bir tanesi. Bir tanesiydi demek daha doğru olacak çünkü beklenen güncelleme iOS, iPadOS Gmail uygulaması için de yayınlandı.

Bakın: Gmail Karanlık Mod iOS için Yayınlandı

Gmail Split View Özelliğini Kullanabiliyor

Mail uygulaması için yayınlanan 6.0.200531 sürüm güncellemesiyle beraber iPad serisinde bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Mesela bir yandan gelen maillerinizi kontrol ederken bir yandan Google Fotoğraflar uygulamasına açıp, göndereceğiniz ya da düzenleyeceğiniz fotoğrafları seçebiliyorsunuz. Kısacası mail uygulamasıyla beraber diğer uygulamaları da kullanabiliyorsunuz.

Bu özellik yayınlandı iyi güzel hoş ama tespit ettiğim ilginç bir şeyden daha söz etmek istiyorum. Sürüm notlarına baktığımızda güncellemenin yeni olduğunu göremiyoruz. Aslında bu güncelleme neredeyse 1 ay kadar önce yayınlanmış. Google önemli görüp, Gmail Split View desteğini açıklamamış. 🙂

Gmail Split View

Google’ın neden 1 ay kadar sonra açıklama yaparak zaten gelen özelliği duyurduğunu bilemiyoruz. Belki de bu özellik için farklı bazı planlar da olabilir. Desteğin verildiğinin şimdi açıklanmasının nedeni bu olabilir. Bağlantılı başka bir özelliğin daha yolda olduğunu görebiliriz.

Her ne olursa olsun, Gmail Split View desteği güzel bir adım. Mail uygulamaları içerisinde Google’ın uygulamasının kullanım oranlarını düşünecek olursak, bundan memnun kalacak çok sayıda kullanıcı olacaktır.

Geç gelse de size bu güncelleme mail uygulamasına nasıl bir artı kazandıracak? Kullanım kolaylaşır mı? Yorumlarınızı bekliyor olacağız.

İLGİLİ HABER:  Ücretsiz iCloud Kampanyası Tüm Detaylar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?