Kaynak: Wikipedia- Gif ile eğitim materyalleri oluşturabilirsiniz.

Gif nedir? Gif nasıl yapılır? gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz internet aleminin en kapsamlı gif yazısındasınız. Gif konusunda en temel sorulardan başlayarak, nasıl gif yapılacağını, hazır giflerin nasıl bulunabileceğini ve internetten nasıl gif indirileceğini bu yazımızda anlattık. 

Gif nedir?

Graphics Interchange Format kavramının baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir dosya biçimidir.  Amerikalı bilgisayar bilimcisi Steve Wilhite tarafından yönetilen bir forum sistemi (BBS) sağlayıcısı CompuServe’da bir ekip tarafından 15 Haziran 1987’de geliştirilen bir bitmap görüntü formatıdır.  [1] Geniş çaplı desteği internette yaygın kullanılır hale geldi.

Gif için kısa bir tanım yapacak olursak hareketli resim diyebiliriz. 

Gif formatlı dönen bir dünya

Gif nerelerde kullanılır?

 • GIF’ler web tasarımcıları için çok kullanışlıdır. Özellikle logolar, reklam bannerları için sıklıkla kullanılır. Sayfada düşük boyutta yer kaplaması ve bu sayede hızlı yüklenebilen sayfalar yapılabilmesi, gif dosya biçimini internet siteleri için cazip hale getirmiştir.
 • GIF’ler, oyunlar için düşük renkli sprite verilerini saklamak için kullanılabilir. 
 • GIF’ler küçük animasyonlar ve düşük çözünürlüklü video klipler için kullanılabilir. 
Kaynak: Wikipedia- Gif ile eğitim materyalleri oluşturabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde çok sayıda resmin, aralarına ufak zaman gecikmeleri ile ard arda sıralanması olayı vardır. Yukarıdaki gibi bir görüntüyü video olarak da kaydedebilirsiniz ama harcadığı alan oldukça fazla olacaktır. Gif dosya türünün en başarılı olduğu alan sıkıştırmadaki becerisidir. 

Gif nasıl yapılır?

a) İsterseniz yapılmış gifleri doğrudan bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bunun için;

 1. Hazır gif indirebileceğiniz siteler,
 2. Hazır gif indirebileceğiniz uygulamalar var. 

Bunlara teker teker değineceğiz. Gif’i kendiniz yapmak istiyorsanız da;

b) Gif yapmanın çeşitli yolları vardır. Bunlar;

 1. Bazı internet sitelerini kullanarak gif yapabilirsiniz.
 2. Android veya iOS cihazlarınızdan bazı uygulamalar ile gif yapabilirsiniz.
 3. Bilgisayarınızla bazı programları kullanarak gif yapabilirsiniz.

c) Gif yaparken kullanabileceğiniz çeşitli materyaller de vardır. Bunlar;

 1. Resimlerden gif yapabilirsiniz.
 2. Videolardan gif yapabilirsiniz.

Bu yazımızda bu seçeneklerin her birine değineceğiz. 

a) Gif indirebileceğiniz web siteleri

İnternette gif bulabileceğiniz ve indirebileceğiniz harika web siteleri var. Bunlardan bazıları;

1- Giphy

Bu benim GIF bulma kaynağım. Şubat 2013’te Alex Chung ve Jace Cooke tarafından başlatılan GIPHY, GIF’ler için bir arama motoru olarak başladı. O zamandan beri, markalar ile ortaklık yaparak, entegrasyonları tanıtarak, tarayıcı uzantıları oluşturarak ve çok daha fazlasını yaparak GIPHY’yi önemli ölçüde büyüttüler. 

En çok beğendiğim tarafı ise gezinme kolaylığı: Kategorilere (Sıfatlar, Müzik, Doğa, Bilim vb.) Göz atabilir veya arama işlevini kullanarak belirli bir kelime veya kelime öbeği arayabilirsiniz.

2- Reddit

Reddit için, GIF’lerin doğduğu yer denilebilir. Reddit’de çok kaliteli bir web topluluğu bulunmaktadır. Bu topluluk sayısız konularda güzel içerikler oluşturuyor. GIF için de aşağıdaki toplulukları tavsiye ederim. Tek yapmanız gereken Reddit’e üye olmak ve bu topluluklara kaydolmak.

/ R / GIF /
/ R / reactiongifs
/ R / analogygifs
/ R / highqualitygifs
/ R / dancegifs

Örneğin reaksiyon gifleri sosyal medyada çok kullanışlı olabiliyor.

3- Reaksiyon GIFS

Bu site, hissettiğiniz veya düşündüğünüz her şey için uygun bir GIF sunar. Bu siteden aradığınız gfi bulmanın çeşitli yolları var.
 
Birinci yol, sitenin sol tarafındaki açılır menüleri kullanmaktır. Bu menüler, kullanıcıların belirli bir duyguya (yorgun, şaşkın, gururlu vb.) Veya cevaplara (evet, hayır, kararsız vb.) Uyan GIF’leri sıralamanıza izin verir. Örneğin, “heyecanlı” için yapılan bir arama şu gibi bir şey içerebilir:

 

Kullanıcılar ayrıca galeriler veya etiketlerle arama yapma seçeneğine de sahiptir. Etiketler, “OMG”, “Dance Party” ve “LOL” gibi kategorilere ayrılırken, etiketler temaların daha geniş bir listesini içerir:

4- GIFbin

İşte aradığınız GIF’leri bulabileceğiniz başka bir kaynak.

GIFbin’de kullanıcılar küçük resimleri “En Yeni,” En Çok Oy Alan “ve” En Çok Görüntülenen “veya etiketlere göre filtreleyebilir. GIFbin’in etiket sistemi ile ilgili ilginç olan şey, hem isim hem de sayım olarak kategorize edilmesidir.

İsimler oldukça standart arama terimleri iken – hayvanlar, bebekler, spor vb. – sayım özelliği, mevcut GIF’lerin en popüler olanlarını kolayca keşfetmenizi sağlar. Örneğin:

5- Hulu’s The Perfect GIF

Tumblr tarafından desteklenen bu site, marka bilinirliği oluşturmak ve kullanıcıları meşgul etmek için 2015 yılının Nisan ayında yeniden başlatıldı. Dahası, tüm GIF’ler Hulu markalı ve popüler televizyon şovlarından ilham alıyor.

Standart arama kutusunun dışında, kullanıcılar üç filtreleme seçeneği kullanarak GIF galerisine göz atabiliyorlar: Gösteriler, Eylemler ve Tepkiler. Her bir sayfanın alt kısmında, aramanızı daha da daraltmanıza yardımcı olacak “Öne Çıkan Etiketler” görünüyor.

 

6- Awesome GIFs

Bu web sitesi, arama işlevselliği açısından biraz daha azını sunuyor, ancak bol zamanınız varsa, görülmesi gereken çok şey var. Ve gerçekten ilginç şeyler görmek istiyorsanız, sayfanın sol tarafındaki “Rastgele GIF Gör” düğmesine bakın – GIF’ler için StumbleUpon gibi birşey.

Bu sitenin benzersiz bir özelliği var. Bu da; kullanıcılara bir GIF’i doğrudan Dropbox hesabına kaydetme olanağı sunması.

 

7- Animal GIFs

Dünyada, hislerinizi bir kedi GIF’den daha iyi bir şekilde anlatacak çok az şey vardır. Adından da anlaşılabileceği gibi hayvan gifleri bulabileceğiniz bir site.

 

Bu basit Tumblr sitesi, sizi güldürecek, ağlatacak ve evcil hayvan dükkanını gerçekten ziyaret etmek istetecek sağlıklı hayvan GIF’leri sağlıyor.

Yukarıda 7 adet gif içeriği bulup, indirebileceğiniz site paylaştık. Gif indirmek için bilgisayarda sağ tıklayıp, resmi farklı kaydet demeniz yeterli. 

2- Gif indirebileceğiniz mobil uygulamalar

a) Gif indirebileceğiniz android uygulamaları:

Mobil cihazınızdan gif indirmek istiyorsanız, yukarıdaki siteleri kullanabilirsiniz. Tarayıcıda açacağınız bir sitede resim açıkken, resmin üzerine uzun süre basılı tutun. Resmi kaydet seçeneği çıkacaktır. Resmi kaydet seçeneğine tıklamanız yeterli. 

Android’den gif bulmak ve indirmek için hazırlanmış uygulamalar var. Bunları kullanmak çoğu zaman daha kolay olacaktır.  Şimdi gif indirebileceğiniz android uygulamalarına bir göz atalım: 

1- Giphy

Yine başlıkta tanıdık bir site var. Giphy’nin android uygulaması ile gif bulabilir ve telefonunuza indirebilirsiniz.

2- Gif Keyboard

Adından da anlaşılabileceği gibi size gif öneren bir klavye ile karşı karşıyayız. Çok kullanışlı bir arama özelliği var. Emojilerle bile arama yapabiliyorsunuz. Uygulama 10 milyondan fazla indirilmiş. 

3- Imgur

Gif denilince akla gelen ilk platformlardan birisinin bir uygulaması. Eğlenceli videolar, gifler bulabileceğiniz çok büyük bir havuz. Tam aradığınız gifleri bulabilmeniz için kullanışlı bir arayüzü var. Siz de kendi giflerinizi yükleyebiliyorsunuz. 

4- GIF Maker

İsminden de anlaşılabileceği gibi, GIF maker ile kendi giflerinizi yapabiliyorsunuz. Bir gif yapmak için 200 den fazla resim yükleyebiliyorsunuz. Gifleri kesip, kırpabiliyorsunuz. Hoş bir gif editleme arayüzü var. 

Yukarıdaki uygulamalar Android platformu için en iyi gif uygulamaları. 

b) Gif indirebileceğiniz iOS (iPhone-iPad) uygulamaları:

iPhone-iPad gibi iOS işletim sistemi kullanan biri için gif indirebileceğiniz en iyi uygulamaların listesi aşağıda:

1- Giphy

Yine, yeni, yeniden Giphy. Gif denilince her platformda akla gelen ilk başvuru kaynağı Giphy gif arama motoru.

2- GifBoom:

GifBoom, hızlı yüklenen ve kullanıcı dostu bir uygulama. İçerisinde geniş bir gif arşivi var. Bu gifler üzerinde oynama yapma imkanı veriyor size. İsterseniz kendi giflerinizi de yükleyebiliyorsunuz. Size sınırsız gif yükleme hakkı veriyor.

 3- Giffer:

Saniyeler içinde kendi giflerinizi geliştirebileceğiniz güçlü bir iOS gif uygulaması. Videoları düzenleyebilir, onlardan gif yapabilir ve sinematografik görüntüler elde edebilirsiniz. Profesyonel gifler hazırlayabilmeniz için 25 farklı filtre seçeneğiniz var. En güzel yanlarından birisi de gif dosyalarını direk sosyal medya hesabınızda yayınlayabilmeniz. 

4- MyFaceWhen:

Zengin bir editör ve kullanışlı bir yardımcı ile gif hazırlamak için tercih edilebilecek bir uygulama. Yaptığınız gifleri kolaylıkla iMesaj, twitter veya email uygulaması ile paylaşabiliyorsunuz. 

Gif nasıl yapılır?

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, gif yapmanın çeşitli yolları var. Bunlar;

 1. Bazı internet sitelerini kullanarak gif yapabilirsiniz.
 2. Android veya iOS cihazlarınızdan bazı uygulamalar ile gif yapabilirsiniz.
 3. Bilgisayarınızla bazı programları kullanarak gif yapabilirsiniz.

Gif yapabileceğiniz internet siteleri ve uygulamalar

Video veya resim kullanarak gif yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz websitesi ve uygulama var. 

1- Gİphy

Listenin başında yine tanıdık bir uygulama var. Giphy GIF Maker ile 15 saniyelik gifler hazırlayabiliyorsunuz. Giphy’e yükleyeceğiniz bir videonun gif’ini kolayca yapabilirsiniz.

2- GifMaker.me

Bilgisayarınızla veya akıllı telefonunuzla gif yapabileceğiniz diğer güzel bir platform gifmaker.me . Bu site ile resimlerden veya videolardan gif yapabiliyorsunuz. Resimleri veya video’yu platforma yükleme ile işe başlayabilirsiniz.

3- GIMP uygulaması

GIF yapmak için uygulama kullanmayı tercih ediyorsanız GIMP bu konuda oldukça kullanışlı. Katmanlar oluşturuyorsunuz. Katmanlara farklı resimler yerleştiriyorsunuz. Her katmanı farklı şekilde zamanlıyorsunuz. 

4- Photoshop kullanarak gif yapmak

Tasarımcıların vazgeçilmezlerinden olan Photoshop programı ile de gif yapabilmek mümkün.  Photoshop ile istediğiniz videoyu bir gif haline getirebiliyorsunuz. Photohop’da da katmanlar oluşturup, bunlara resim atıyorsunuz. Sonra istediğiniz zamanlamayı yapabiliyorsunuz. 

5- GIF Brewery (OS X)

Mac kullanıcılarının gif yapabilmeleri için kullanabilecekleri bir program. Video’yu seçip, gif yapacağınız kısımları işaretliyorsunuz. İsterseniz  giflere yazı da eklemenize olanak tanıyor. Kolayca size özel gifler hazırlayabiliyorsunuz.

Gif dosyası nasıl düzenlenir?

Gif dosyasını düzenlemek, gif dosyasını yapmak ile aynı aşamaları kapsıyor. Yani gif yapmak için kullandığınız bir araçla genellikle, gif dosyasını düzenleyebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle daha önce bahsettiğimiz şekilde, size uygun bir gif dosyası bulmanız gerekiyor. Daha sonra gif editör programlarından birisi ile bu gif dosyası üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin bazı yerlerini kesebilir, üzerine yazı yazabilirsiniz. 

Gif dosyasını düzenlemek için önerdiğimiz program GIMP. Ücretsiz indirebileceğiniz program bu konuda oldukça kullanışlı. 

Gif ile animasyonlu imza oluşturmak 

Forum sitelerinde kullanabileceğiniz hareketli bir imza yapabilmek artık çok kolay. Bunun için Gif-mania.net sitesini kullanabilirsiniz. İsminizi yazıp, hazır karakterlerden birini seçiyorsunuz. Animasyonlu imzanız hazır. Site bunun için üyelik de gerektirmiyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?