Avuç dolusu para vererek, hevesle cep telefonu alıyoruz. Kullanmaya başlıyoruz ve birkaç gün içinde durup dururken sorunlar çıkmaya başlıyor. Ne yapmalıyız?

Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız:

1- Aldığım ürün eksik veya hatalı gelirse ne yapmalıyım?

2- Alışveriş yaparken bilmediğim, anlamadığım bir şart beni mağdur etti ne yapmalıyım?

3- Satın aldığım telefonu iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

4- Telefonu garantiye yolladım. 1 aydır telefonu geri alamadım. Azami tamir süresi kaç gündür? Ne yapmalıyım?

5- Cep telefonunda garanti süresi kaç yıldır?

6- Hangi durumlarda cep telefonunu ücretsiz tamir etmek zorundalar?

7- Değişim, ücretsiz onarım veya para iadesi alınamadığı takdirde, nerelere müracat etmeliyiz?

Bu tarz sorularda özellikle, 2013 yılında değiştirilen Tüketici Kanunu’na bakmamız gerekiyor. Biz de yazıyı hazırlarken bunu baz aldık.

iphone-kirik-ekran

28 Kasım 2013 yılında Tüketici Kanunu değişti. Kanunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Tüketici kanunun bazı maddelerine bakalım:

Haksız Şart maddesi(5. madde)

 Tüketicinin aleyhinde sonuçlar doğuracak şekilde, satıcı haksız şart öne süremez deniliyor. Ürünle ilgili şartlar tüketicinin anlayabileceği kadar açık ve anlaşılır olmalı.

Ayıplı mal maddesi(8. madde)

Cihazın size anlatılan özellikleri ile size gönderilen cihazın özellikleri uymuyorsa, bu ayıplı mal kategorisine girer. Yine kutusundan eksik malzeme çıkması da bu kategoride.

Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür. (Madde 9)

Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

(2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur.

Peki ayıplı mal olduğu anlaşılırsa, neler yapılmalı?

ayipli-mal

Madde 11- Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Cayma Hakkınızı kullanabilirsiniz

İşte burası çok önemli;

Tüketici, satın aldıktan sonra on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. (Madde 48)

 

Peki sorun yaşadığınızda nerelere başvurabilirsiniz?

MADDE 68 – (1) Değeri iki bin Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, üç bin Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine, büyükşehir statüsünde bulunan illerde ise iki bin Türk Lirası ile üç bin Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici mahkemelerine başvurulmalıdır.

(2) Tüketici hakem heyetleri kendilerine yapılan başvuruları gereğini yapmak üzere kabul etmek zorundadır.

Peki tüketici hakem heyetinin verdiği kararlara itiraz edilebilir mi?

Evet. Tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde tüketici hakem heyetinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine itiraz edilebilir.

Cihazın garanti durumu nasıldır?

Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamak üzere asgari iki yıldır.

Eğer onarım için garantiye cihazınızı teslim ettiniz ve 20 iş günü içinde cihaz tamir edilmedi veya cihazın tamirinin mümkün olmadığını söylediler. O halde;

Madde 11-

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

alo-175-tuketici-haklari

Kafanıza takılan noktaları ALO 175 Tüketici Hattı’ndan öğrenebilirsiniz.

Tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız? Bir çok kişiye yardımcı olmuş olacaksınız.

102 YORUMLAR

 1. İphone 6 Telefonumun köşesinde darbe var, kasada eğilme var telefonun daha garantisi bitmedi. Ahizeden de ses az geliyor zorlu centerda görüştüğüm görevliler bana telefonumun ahize tamiri olacağını söylediler yedek telefon olmadığından o gün bırakamadım.Baska gün randevulu gittiğimde ise baska bir görevli kasa eğik ahizeyi yapamayız 1300 tl gibi bir rakama yenisini veririz. ve garanti dışı kaldı cihazınız dediler. Apple mail atıyoruz telefon açıyoruz. Yardımcı olan yok Appledan ayşe nur vanlıoğlu diye bir yetkili maille resimleri istedi yine yolladık. İrlandalı mühendislerle görüştüğüm değişim veya tamir olmuyor dedi. Apple’ın o çok güvendiğimiz değişim,garanti olaylarının hikaye olduğunu gördüm. Binlerce lira verip aldığımız telefonları Kılıfla kullanmaya mecburuz malzemeler çok kalitesiz.

 2. Merhaba fatih abi. Ben yaklaşık bir ay önce telefonumu garantiye yolladım. Şükür ki geldi bir hafta önce. Yenilediler telefonu. Bugü bir mesaj aldım. İmei numarasıyla ilgili. İmei numaramı nasıl kaydedebilirim?

 3. Merhaba fatih bey benim imei numaram çalındı tekrar geri aldım ama telefonu satamıyorum sadece benim numaramla eşleşmiş ısınması ve şarjının çabuk bitme sorunu da var acaba değişim yaparlar mı

 4. Merhabalar benim. İphone 6plus var haziran ayında vadofone aldım bugun kasada eğilme var onu farkettim nasıl bir Yol izlemem gerekiyor telefonu değiştirirler mi

 5. Merhaba 6 s alalı bi 6 7 ay oluyor kamerasi buğulu gösteriyor aldığımdan beri başta pek önemsemedim ama suan hoşuma gitmedi bu durum ne yapmam gerek ?

 6. İyi günler benim telefonum ıphone 6s ekranı dışarı doğru çıktı kenardan ışıklar gözüküyor garati dahilinde ücretsiz onarım veya değişim yaparlar mı ekranı bazen algılamıyor

 7. Merhabalar benim telefonum %50 şarjı varken kapanıyor yaklaşık 2 aydır bugünde elimden düştü kenarında çok hafif bir çatlat oluştu acaba yeni cihazla değiştirirler mi teşekkürler. Bu arada telefonun ipone 6 ve gararantisi henüz bitmedi

 8. Merhabalar. Vodafone den ıphone 6plus aldım. 3 ay var garantisinin bitmesine. Telefonumun kulaklık soketi çalışmıyor. Vodafone götürdüm 2 kez tele servise gitti olmadı. bni Markantalya nın içindeki troy a yönlendirdiler. Gittim fakat oradaki çalışan bna telefonunuz apple teknik servisi dışında müdahale edilmiş. Göndersem bile geri gelir. Hiçbir işlem görmez dediler. Vodafone geri gittim durumu izah ettim . Alırken bana böyle bir uyarıda da bulunmadılar. Ve bizim teleservis vodafone ile anlaşmalı diye ısrar ediyolar telefonum olmadı ve ne yapmalıyım …

 9. Merhaba media markt ten aldigim sony xperia z2 telefonum bir kez servise gitti urun onarimi yapilmis ama tekrar ayni sorun oldu tekrar yolladigimda garanti disi mudahale yapilmis diye ucret talep edildi ve ben kabul etmeyip urunu geri istedim tuketici haklari bu durumda ne karar veriyor

 10. Merhaba. Benim telefon iphone 6s plus yurtdışından alındı. Ben garantiye yollamak istiyorum nasıl yollayabilirim. Çünkü ekranın çerçevesinde açılmalar olmuş. Ne yapabilirim

 11. Garantili General mobile 4g telefonu sarj sorunundan dolayı 30 gün önce servise verdim. İki defa aradım bana dönecekleri ni söylediler. Ama halen bekliyorum. Nereye müracaat edebilirim.ne yapmalıyım.ayrıca tekno garatide var.

 12. İyi günler fatih bey bişey soracaktım iphone 7 alalı 3 ay oldu ve 3 sorunum var birincisi hoparlörde sorun var müzik dinlerken veya video izlerken aygıtım titriyor ikincisi durduk yere facetimeden birilerini arıyor üçüncüsüde sarj 20 lerdeyken kapanıyor pazartesi zorlu appledan randevu aldım sizce değiştirirlermi sıkıntı yaşıyorum çünkü

 13. merhaba ben ıphone 7 aldım bir salaklık edip telefonun camını kırdım herneyse konu bu değil çünkü garantide yapmıyor diye biliyorum sorucagım soru benim bu telefonum dokomatik açma sistemi arada çalışmıyor bir iki kere telefona bişey oldu birisi arıyor hiç bişey gözükmüyor ana ekran resmi hariç kapamaya çalıştım olmadı yarım saat beklettim öyle kapandı ben bunu apple götürsem versem bana bu cihazın yenisini verirlermi sizce daha yeni aldım yani 2 ay falan oldu yardımcı olun ..

   • Ben camını yaptıracam zaten ama dokomatik önceden 1 haftada önce falan kırmadan önce de böyleydi mesela biriyle konuşuyorum kesik kesik gidiyormuş sesim arıyorum ses gelmiyor o arıyor sesim gitmiyor ?

    • Ekran değişince muhtemelen dokunmatik sorunu da çözülecektir. Ama bu ses gitmeme sorununu vurgulayın servise. 7’lerde son zamanlarda çok geliyor bu şikayet. Bu konu yüzünden tamirat veya değişim yapabilirler.

 14. Merhaba Fatih bey. İki ay önce aldığım iPhone 6s im şarza ve bir nedene bağlı olmaksızın kendi kendine açılıp kapanıyor. Bir köşesinde ufak bir darbe izi var servise versem nasıl bir çözüm sunarlar. Yenisi yemin edilir mi

 15. Merhaba Fatih bey,
  Garanti süresi biten iphone 5 s cihaz aldım 10 gün sonra bozuldu. Satıcı ücretli yapmayı teklif etti tüketici hakem heyetine başvursam sonuç alırmıyım. teşekkürler

  • Merhaba hakan bey. Aldıktan sonra mı bozulduğu yoksa alırken bozuk mu olduğu konusu çok önemli. Tüketici kanununda 14 gün içinde iade vardır. Bunun 2. ellerde olmadığına dair bir ibare yok bildiğim kadarıyla.

 16. merhaba fatih bey, dün 5s telefonumu bataryanın şişmesi bu yüzden de ekranın bombeleşmesi şikayetiyle apple servisine verdim. ayrıca telefonun şarjı tamamen bittiğinde açılması için 1 saatten fazla beklemek gerekiyordu. ek olarak telefonda arada donma şikayetleri de mevcutdu bu yüzden açıp kapamamam gerektiği de oluyordu.
  sonuç olarak bugün servisten telefonun birkaç yerinde ezilme ve çizik sebebiyle garanti kapsamına giremeyeceğini söylediler…
  telefonun bataryasının ekranı çıkaracak kadar şişmesi ve çok fazla donmasının bu küçük çizik veya ezilme ile ne gibi bir alakası olabilir? en çok da garanti için sağladıkları kolaylığa güvendiğmiz apple cihazların değişim talebi; tamamen serviste çalışan arkadaşaların iyi gününe gelme şansımıza göre mi değerlendiriliyor?

  • Merhaba. Maalesef sonuçlar servise göre değişiyor. Servisin müşteri memnuniyeti seviyesine çok bağlı sizin durumunuz. İstanbuldaysanız veya yakınsanız, Zorlu veya Akasya Apple servislerine vermenizi tavsiye ederim. Yine garanti kapsamında değil derlerse şansınızı tüketici hakem heyetinde deneyeceksiniz. Onlar lehinizde karar verebilirler.batarya şişmesi kullanıcı hatası değilse, düzeltilmelidir. Ekran bombesi de batarya şişmesinden kaynaklı ise o da düzeltilmelidir. Ezik veya çizik kaynaklı ise ki sanmıyorum. o zaman servis haklıdır.

 17. meraba ben 5s kullanıcısıyım telefonu şarj ediyorum ama çok zor şarj oluyor şarj aletinin ucunu telefona iyice bastırmam gerekiyor ve bırakınca yine şarj olmuyor yaklaşık bir aydır böyle kullanıyorum. telefonu garantiye göndersem telefonun yenisimi gelir yoksa tamir mi ederler lütfen yardımcı olur musunuz ???

 18. selam 5s telefonum durup dururken kapanıp açılıyor bazen kendılıgınden kapanıyor gunde 20 defa yapıyor bazen hıc yapmıyor bu neden olabılır bazende patlayacak gibi ısınıyor

 19. Fatih Bey iyi günler
  Garantisi bitmiş olan ürün onarımı mümkün olmaması sebebiyle eski ürün hurda bedeli düşülerek Ücretli olarak servisden başka bir model ile yeni ürün olarak değiştirldi
  Yeni alınan ürünün Garanti Başlangıcı ne zaman başlar?
  Yeni alınan ürün yine garanti kapsamı dışında onarımı mümkün olmaması sebebiyle (ancak yasalarda belirtildiği üzere ürün kullanım ömrünü doldurmadığı için) yeniden servis, tamir etme ve/veya değişim zorunluluğu varmıdır?
  Hasan ERDEM

  • Merhabalar. Bu işlemi hangi servis yaptı? Genellikle yapılan bir işlem değil çünkü. Normalde Apple ürünlerini sıfırla değiştirdiğinde, garantisi ilk ürünün alındığı tarih olarak kabul ediliyor. Ama sizin durum biraz farklı. Bu konuda bir bilgim yok. En iyi yanıtı servisinizden alırsınız. Ama bizim servis görevlileri ile de iletişime geçebilirsiniz.

   0850 532 8766

  • Merhaba. Suya düşme garanti kapsamında değerlendirilmiyor. Tamir edilebilecek bir durumu varsa ücretli tamir ediliyor. Değişim teklif etmeleri çok zor. İçindeki hasar durumuna bağlı. Çok hasar yoksa değişim kabul edebilirler.

 20. yakşamlar fatih bey sizleri bu saatte rahatsızlık verdiğim için kusura bakmayın ıphone 6s im var benim bu telefonun kasısı varya birleşiyor bu az bişey açılmıştı sağ üşt kçsesi zamanla açıldı bugün telefon açılmıyor hemde telefonun başka hiç bir yerinde bir problem yok garantiyede yolladım benim hatamda değil düşürmedimde kırmadımda garantiye girermi

 21. Merhaba fatih bey yeni bi cihaz aldım iki gün oldu garantisi kaskosu mevcut ama cihazdan memnun kalmadım iade edip daha farklisini alabilirmiyim

 22. Merhaba fatih bey ben yaklaşık 10 ay önce aypon 5 s aldım şimdi telefonumda ses gelmiyo gitmiyo garintisi gecerli tamir veya değişim yaparlarmı teşekkürler

 23. merhaba, iphone u 06,04,2017 tarihinde servise gönderdim girşi yapıldı. kontrol ettiğimde garabtisi 20,,4,2017 de doluyor.. o güne kadar gelmezse ne olarak? garanti kapsamında mı oluyor?

 24. İyi günler sebep göstermeksizin yapılan iadelerde herhangi bir şart gerekiyor mu mesela sim kart takılmaması gibi bu konuda biraz daha bilgi rica edebilirmiyim teşekkür ederim

 25. İphone 7 plus telefonumun alt hoparlör ünden cızırtı geliyor du servise verdim tamir dendi ama ben açılan telefonun tekrar düzen tutacağına inanmıyorum ve cihaz değişimi istiyorum ne yapmam gerekiyor. Telefon suya dayanıklı old için açıldığında o özelliği içeren silikon katmanın da zarar göreceğini düşünüyorum. Fikriniz nedir teşekkürler

  • Cihaz değişiminde de pek memnun olan görmedim açıkçası. Değişime onlar karar veriyorlar. Maalesef değişim demedikleri sürece yapabileceğiniz birşey bulunmuyor.Suya dayanıklılığın ne olacağı konusunda önceden servisten bilgi almanızda yarar var.

 26. Merhabalar
  Yaklaşık 10 gün önce iPhone 7 aldım ve telefonla konuşurken ses karşı taraftan bazen çok boğuk geliyor ama bunu her zaman yapmıyor aldığımdan beri sadece 6-7 kere yaptı akasya apple store a gitmeyi düşünüyorum bu sıkıntıyı orada ispatlamam gerekir mi? Telefonla tonla para veriyoruz ve bunu kabul etmek istemiyorum ses çok kalitesiz. Birde 14 gün içinde sorgusuz değişim hakkımız var sanırım bu şekilde telefonumu değiştirirler mi? Teşekkürler

 27. Merhaba ben iphone 7 aldim 4 ay önce ve telefonumda yamulma meydana geldi vede telefonum cok ısınıyordu hata verip kapandi bi ara sonra telefonumla tekrar oynarken ısındıgınıı farketim ve sarja koyup bıraktım daha sonra telefonumun yamuldugunu fark etim sanki bir kapagi çıkmiş gibi ben bunu kılıfla kulanmama ragmen apple store götürdüm değiştirmediler kullanıcı hatasi diyip başindan saldilar kvk gönderdim onlarda değişim için ucret istiyor .
  Bu sefer destek hattını ariyarak ios kıdemli birle görüştüm kendisi irlandaya göndercez gibisinden birşeyler söyledi ve sonucu size iletecegiz dedi peki benim cihazim değişim olmasa nasil bir yol gözliyecegim?
  Aklımda tüktecigi hakları ve mahkeme var
  Telefonum elimde patlayabilirdide
  şuan çok sinirliyim 1 haftadir telefonsuzum.
  twitch League of Legends oyunyucuyum ve 10 bin kişilik takipçiye sahibim ve bügün legends ‘ te türkiyeyi temsil edemiyorsam aldigim telefon yüzündendir ve günlerdir oyuna baglanamıyorum.
  Uluslar arasi oyunlara giremiyorum fatih abi cidden apple’yi önerdikleri için aldim ve bügün cidden pişmanim ya. Size göre nasil bir yol izlemeliyim? Bu arada zorlu centere gittigimde bir hanfendi vardi
  o hanfendi telefonumu corbaya düşürdüm dedi? asil bu kullanıcı hatasi fakat’ki telefonunu değiştirdiler?
  Bu nasil bir adaletsizliktir?

  • Merhaba. Yamulma, ezik gibi kullanıcı hatasını işaret eden sorunlarda garanti kapsamında işlem yapmıyorlar. Ücretli değişim teklifi ise genelde gelen en iyi teklif oluyor. Yapacak fazla birşey yok gibi. Hakkınızı arayabilirsiniz ama sonuçta garanti kapsamı belli. Çorbaya düşen telefon da normalde garanti kapsamında değil. Bu noktada adaletsizlik yapılmış.

 28. Merhaba fatih abe benim iphone 6 var sarji %20 lerde kapaniyor hoparlorunde gizilti sesi geliyor sanirim patlamis gibi acma kapama tusu cogu kez calismiyor icine girmis gibi ahizelerdede bazen sorun cikiyor garantiye 6 gun once verdim degisim olurmu ekranin sol ust kosesinde biraz kirilma olmus fakat gozle gorulmeyecek sekilde

  • Merhaba. Ekran sorun olabilir. Bazı servisler garanti dışı diyebiliyorlar. Hoparlör tamir edilebilir ama tüm sorunları toplayıp, ekranla ilişkilendirip, kullanıcı hatası da diyebilirler. Ücretli değişim de teklif edebilirler.

 29. Merhabalar fatih bey ben 6 ay once 5s telefon aldim ve telefon sarji doluyken kendiliginden kapaniyor ateş gibi oluyor ve sarji doluyken birden kendiliginden boşalıyor ve arama esnasinda bszende ses gelmiyor servise verdim ama sizce sonucu ne olur değişim yaparlar mi ?

 30. Merhaba Fatih Bey.
  İphone 6 kullanıyorum yaklaşık 1 senedir ama aldığımdan bu yana cihazın sağ alt köşesine hafif bastırınca tık tık sesler geliyo öğrenci olduğum için aldırış etmedim. Şimdi cihazın ekran ile kasa arasında açılmalar oldu. haliyle bi kaç defa düşürdüm. Servise vermeyi düşünüyorum sonucu ne olur ?

 31. İyi günler bildirim çubuğunu aşağıya kaydirdiğim zaman ana ekran ile karışıyor ve telefonun sağ alt kısmında bir tikirdama var iPhone 6 garantide şuan değişim olur mu.

 32. iyi gunler fatih bey sony xperia c5ultra facede takilirken kendi kendine kapandi ve bida acilmadi garantiye yolladim max20 gun dediler içinden parca falan calma olayimi ne varmis bise olurmu

 33. İyi günler fatih bey vestel venüs telefon aldım bir kaç ay önce telefon arıza verdi sım kart okumuyor bende servise yolladım tekrar bana arıza tesbit edilememiştir diye yolladılar sorun çözülmediği için tekrar yolladım servis bu sefer sım kart giriş yeri kullanıcı hatasından dolayı bozulmuştur müşteri memnuniyeti için ücretsiz tamir edilmiştir diyerek bana tekrar gönderdiler ama sım kartı hala okumuyor benim bu telefonu iade veya mağduriyetimi gidermem için ne yapmamı önerirsiniz teşekkür ederim.

 34. Merhaba Fatih bey iPhone 5s alalı 6,7 ay oldu cihaz aşırı şekilde ısınıyor ve kendi kendine kapanıyor birde dışarıdan bir başkası tamir yaptı garanti dışımıdır bu cihaz

 35. Merhabalar Fatih Bey, bende iphone 6 var yaklasık bir sene oluyor alalı fakat ios10 sürümünden sonra şarjım dayanmıyor ve sosyal medyalara tıkladığımdan bazen kendisini kendi ana sayfasına döndürüyor. Işık sorunuda var açtığım ışık parlak olmasına karşı kendisi arada parlaklaştırıyor. Garantiye versem para alırlar mı ? ve ne kadar sürede geri iade ederler ? Garanti sure zarfında yedek telefon verilir mi kullanmam için öyle duyumlar almıştım. Hattımda avea türk telekom

  • Merhaba. Garanti ücretiz olarak sorununuzu çözmekle yükümlü. Çünkü anladığım kadarıyla kullanıcı hatası yok. Tamir süresi sorunun ne olduğuna ve servise göre değişiyor. Eğer sorun yazılım yükleme ile giderilebilirse aynı gün de alabilirsiniz. Değilse 7-10 gün de sürebilir. Telefon talep etmezseniz vermiyorlar. Ama hakkınız. İsteyebilirsiniz.

 36. merhaba Fatih Bey, 8 ay önce ıphone 5s aldım, sarjı kendı kendıne elıme almasam, butun uygulamalar kapalı olsa bıle bır saat ıcınde %6-7 azalıyordu, ayrıca şarj adapter ı de bozuldu, garantye gonderdım. ama sağ alt ve sağ üst köşe darbeli diye de not düşmüşler, sizce yenisiyle değiştirirler mi sonuçta darbelerın sarjla alakası yok….

 37. Merhabalar Fatih bey, iPhone 7 Plus 3 haziranda teknosadan aldım ben Ve 12 gündür kullanıyorum video çekiminde ses Yok yani video kayıt yaparken aynı videoda bazen sesi kaydetmiş bazen hiç ses yok ve rüzgarlı bir ses geliyor çok şaşırdım ne yapabilirim kaskoda yaptırdım.

 38. merhaba fatih bey, sony centerdan aldığım telefonumu 1 seneyi geçtikten sonra 5 farklı arızadan dolayı garanti kapsamında kvk servisine yolladım. sony center vasıtasıyla gönderilmesinden 2 gün sonra(25 mayısta) servisin cihaz takip sayfasından gördüğüm üzere servis kaydı yapıldı.
  daha sonra cihazdaki arızalardan dolayı garanti kapsamında anakart değişikliği yapıldığı bildirimini gördüm ve yeni bir imei numarası verildi. 1 gün sonra cihaz yenisi ile değişti yazıyordu ama sanırım yine aynı imei numarasıydı(tam hatırlamıyorum, muhtemelen kasayı da yenileyerek toplama bir cihaz oluşturuldu diye düşündüm). Cihazın işlemleri tamamlanarak 5 haziranda sony centera geldiği bildirildi. Aynı gün cihazı almaya gittiğimde kontrol ederken arka kısmında açıklık olduğunu farkettim ve yeni cihazı teslim almadan servise tekrar gönderdim. Tekrar bir servis süreci geçirerek; cihaza güncel yazılım yüklendiği, genel bakımı yapıldığı ve mekanik temassızlığın giderildiği ve 14 haziranda teslime hazır hale geldiği cihaz takip sayfasında belirtildi. 3 gündür cihazın gelmesini bekliyorum.
  Benim sormak istediklerim;
  1-servis süresi ilk arızalı cihazın teslim tarihi 25 mayıstan mı başlar yoksa, yenilenen cihazın servis kaydı yapılması ile servis süreci baştan mı başlar?
  2-25 mayıstan başlarsa eğer 20 iş günü 17 haziran cumartesi(yarın) tamamlanacak, tüketici hakem heyeti vasıtasıyla ücret iadesi talep edebilirmiyim?
  İlginiz için şimdiden Teşekkürler…

  • Merhaba. Servise cihazı verdikten sonra 20 iş günü içinde işlemleri tamamlayıp, cihazı teslim etmeleri lazım. Onlar da bunu yapmışlar. Sonra tekrar cihazı servise vermişsiniz. Bu yüzden bu 20 iş günü süreci tekrar başlamış olacak. Bu süre içinde teslim edilmezse iade almayıp, tüketici hakem heyetine gidebilirsiniz. Tabi bunun içinde belirli bir meblağı geçmemek zorunda. Yoksa mahkemeye gitmeniz gerekiyor.

 39. merhabalar benım cıhazımda ekranım kırıldı garantıye goturdugumde kullanıcı hatası denılıp ucret karsılıgında ekranın degısımını kabul ettım 3 4 gun sonra ekran deısımı ıcın kasada darbelerın oldugu ve kasannda degısmesı gerektıgı soylendı ve herneyse dıyerek onuda ucret karsılıgında kabul ettım… cıhazı 4 gun sonra teslım aldıgımda ekranda bazı bolgelerın dokunmatıgı algılamadıgını ve bellı bır sure sonra hıc ortada olmayan bır sorun daha ortaya cıktı ve bellı bır sure sonra sım gormeme sorunu cıktı test ettım ve tekrardan cıhazı garantısıne bıraktım bu cıkan sorunları garantı kapsamında yapıcaklarını soyledıler fakat emınımkı cıhazı tekrar aldıgımda yıne bısıler cıkacak gıbı cıhazın degısımını talep edebılırmıyım yaklasık 20 gundur cıhazım garantıde…

 40. Merhaba Fatih bey iPhone 6s space gray ünitesi çöktü hiç bir şekilde düzelmedi elma logosunda kaldı Trabzon da esc servisine verdim . Apple merkezleri görüştüm ve değişim olacağını söylediler bir hafta gecti ne zaman gelir yenisi tahmini olarak ve Apple sitesinde telefonun onarımıni göremiyorum şehirdeki serviste gittiği görünüyor..

 41. Mrb fatih bey bugün metro gross dan j5 pro aldım 900 tl ye cihaz birleşik arab emirliklerine kayıtlı galiba telefon hakkında bilgiyi açıyorum arabca ıngilizce yazıyor begenmedim deyip iade veya başka bir cihaz alabilirmiyim

Bir Cevap Yazın