Garantili ürünlerin tamir süresi, onarım ve iade süreci (Cep telefonu ve diğerleri)

700
12336

Telefon Garanti süresi, iade şartları, ürün değişim şartları, azami tamir süresi, ayıplı mal gibi birçok sorunun yanıtını bulacağınız en kapsamlı rehbere hoşgeldiniz. Avuç dolusu para vererek, hevesle cep telefonu alıyoruz. Kullanmaya başlıyoruz ve birkaç gün içinde durup dururken sorunlar çıkmaya başlıyor. Ne yapmalıyız?

Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız:

1- Aldığım ürün eksik veya hatalı gelirse ne yapmalıyım?

2- Alışveriş yaparken bilmediğim, anlamadığım bir şart beni mağdur etti ne yapmalıyım?

3- Satın aldığım telefonu iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

4- Telefonu garantiye yolladım. 1 aydır telefonu geri alamadım. Azami tamir süresi kaç gündür? Ne yapmalıyım?

5- Cep telefonunda garanti süresi kaç yıldır?

6- Hangi durumlarda cep telefonunu ücretsiz tamir etmek zorundalar?

7- Değişim, ücretsiz onarım veya para iadesi alınamadığı takdirde, nerelere müracat etmeliyiz?

Bu tarz sorularda özellikle, 2013 yılında değiştirilen Tüketici Kanunu’na bakmamız gerekiyor. Biz de yazıyı hazırlarken bunu baz aldık.

iphone-kirik-ekran

28 Kasım 2013 yılında Tüketici Kanunu değişti. Kanunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Tüketici kanunun bazı maddelerine bakalım:

Haksız Şart maddesi(5. madde)

 Tüketicinin aleyhinde sonuçlar doğuracak şekilde, satıcı haksız şart öne süremez deniliyor. Ürünle ilgili şartlar tüketicinin anlayabileceği kadar açık ve anlaşılır olmalı.

Ayıplı mal maddesi(8. madde)

Cihazın size anlatılan özellikleri ile size gönderilen cihazın özellikleri uymuyorsa, bu ayıplı mal kategorisine girer. Yine kutusundan eksik malzeme çıkması da bu kategoride.

Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür. (Madde 9)

Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

(2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur.

Peki ayıplı mal olduğu anlaşılırsa, neler yapılmalı?

ayipli-mal

Madde 11- Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Örnek olay: Bu olay bir arkadaşın başına geldi. 

1- Arkadaş A firmasından telefon satın aldı.

2- Arıza nedeniyle cihaz 3 kez servise gitti.

3- Arkadaş tüketici hakem heyetine başvurdu. (A firmasından değil de parayı Apple’dan istedi.)

4- 2 ay sonra tüketici hakem heyeti para iadesine karar verdi.

5- Apple (veya LG farketmez) itiraz etti. Parayı A firmasından istemeli dedi.

6- Tüketici hakem heyeti kararını değiştirmedi. Rapor şöyle:

“Her ne kadar tüketici satıcı firmadan almış olsa da, tüketici talebi doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir. Tüketicinin almış olduğu cihazın iki kere değişmiş olması 3 ncü kez de arızalı olmasından dolayı ayıplı olarak üretilen cihazdan, üretici firmanın sorumluluğu bulunmaktadır. Bilindiği üzere 6502 sayılı yasanın ayıplı mallar başlıklı ispat yükü madde 10(I) fıkrasında teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz hükmü yer almaktadır. Bu nedenle talebin yerinde olduğu anlaşılmakta, ……….. cep telefonunun satıcıya teslim edilerek, fatura bedeli olan  …………… nin tüketiciye iadesine karar verilmiştir.”

Cayma Hakkınızı kullanabilirsiniz

Not: Cayma hakkı uzaktan satışlar için geçerlidir. 6502 sayılı tüketiciyi koruma yasasında, mağazadan görülerek alınan ürünlerde cayma hakkından bahsedilmemektedir. Yine de bazı mağazalar, belirli şartlar altında ürün iadesi alabiliyorlar. Ama bu tamamen onların elinde olan bir şey. 

Uzaktan satışı yapılan ürün için (İnternet, tv vs..);

Tüketici, satın aldıktan sonra on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. (Madde 48)

Not: Yukarıdaki maddenin uygulanmasında sorunlar var. Birçok satıcı firma kutusu açılmış veya sim kart takılmış diyerek ürünün iade edilmesini kabul etmiyor ve sorunlu cihazı servise yönlendirmekle yetiniyorlar.

Azami tamir süresi kaç gündür? (2018)

2017 Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre azami tamir süresi 20 iş günüdür. (İş günü: 13 Haziran 2015 tarihli resmi gazeteye göre ulusal, resmî ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini ifade etmektedir.)

20 iş günü dolduğunda ne yapabilirim?

Verdiğiniz ürünü 20 iş günü içinde tamir etmedikleri veya size ücret iadesi yapmadıkları takdirde, mail, dilekçe veya posta yoluyla ücret iadesini veya yenisiyle değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Satıcılar 30 gün içinde bu talebinizi yerine getirmekle yükümlüler. Bazı servisler size yeni ürün alabilmeniz için veya ücret iadesi alabilmeniz için rapor veriyor. Siz de bununla satıcı firmaya giderek ya yeni ürün yada para iadesi alabiliyorsunuz.

Ürün servisteyken garanti süresi dolarsa ne yapabilirim?

Cihazınızın serviste geçirdiği süre boyunca ek süre garantinizin sonuna eklenir. Bu yüzden cihazın servisteyken garantisinin dolması mümkün değildir.

Peki sorun yaşadığınızda nerelere başvurabilirsiniz?

MADDE 68 – (1) Değeri 4570 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, 6860 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici mahkemelerine başvurulmalıdır. (2018 güncel değerler alınmıştır.)

(2) Tüketici hakem heyetleri kendilerine yapılan başvuruları gereğini yapmak üzere kabul etmek zorundadır.

Peki tüketici hakem heyetinin verdiği kararlara itiraz edilebilir mi?

Evet. Tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde tüketici hakem heyetinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine itiraz edilebilir.

Cihazın garanti süresi nasıldır?

Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamak üzere asgari iki yıldır.

Eğer onarım için garantiye cihazınızı teslim ettiniz ve 20 iş günü içinde cihaz tamir edilmedi veya cihazın tamirinin mümkün olmadığını söylediler. O halde;

Madde 11-

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

alo-175-tuketici-haklari

Kafanıza takılan noktaları ALO 175 Tüketici Hattı’ndan öğrenebilirsiniz.

Sorunuzu sorun. Sorulara genellikle en geç 24 saat içinde cevap verilmektedir.

Diş beyazlatma

700 YORUMLAR

 1. fatih bey merhaba a7 2017 telefonumun ekranı kırıldı ve servis para karşılığında erkanı değiştirdi ve 3 4 gün geçmeden ekranda morluklar meydana geldi tekrar götürdüm ve müşteri hatası dediler kabul etmediler şikayet etsek tekrar değişim olurmu

 2. Merhaba telefonumu teknosa aracılığıyla efor teknik servisine gönderdim efor cihaz takibi sayfasından baktım yapılmış diyor ne zaman teknosa ya ulaşır cihazım

 3. Ben 24 kasımda huawei markalı bir telefon aldım ancak faturaya ek bir telefon olduğunu ve bir sorun çıkmayacağını söylediler ürün sıfır geldi kurulumunu ben yaptım ancak ürün yeni olmasına rağmen eski telefonumdan fazla kasma donma yapıyor gidip sorduğumda sistemsel sorun güncelleme geldiğinde düzeleceğini söylediler fatura başkasının üzerine ve bana fatura vermediler iade alabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Merhaba Fatih bey.
  Blade x9 marka telefonun ekranında sorun vardı garantiye gönderdik 29.11.2018 tarihinde ekran değişimi için parça beklendigi söylendi. Bugün itibariyle 26 is günü dur telefon servisten dönmedi. Ücret iadesi talep etsem ama durumu nedir birde THH den ne kadar sürede karar çıkıyor.Teşekkürler

 5. Merhaba Fatih Bey,
  Asus marka cep telefonum’um iç ekranı kırılmış, servise verdim ve 18 iş gününde bana döndü telefon fakat ürünü servisten teslim aldığım akşam ekranın düzgün takılmadığını ve orta kısmında büyük bir boşluk olduğunu bu yüzden de power tuşunun düzgün çalışmadığını fark edip ertesi gün yeniden servise bıraktım. acaba 1 ay içinde 21 iş gününden fazla serviste kaldığı için telefon , telefonun değiştirilmesi ya da para iadesi söz konusu olabilir mi ?

 6. iyi gunler Fatih bey.
  sahibi oldugum samsung s8 telefonuma satın alırken kasko yaptırdım, telefonun ekranı kendi hatam sonucu kırıldı ve aldığım bayiden tamir edilmesi için cihazı gonderdim, genpanın sitesine girdigimde hasar açılış tarihi 05.12.2018, teknik servis kayıt tarihi ise13.12.2018 olarak görünüyor. 19.12.2018 tarihinde ise kasko muhafiyet ucreti ile alakalı bir mesaj aldım ve ödemeyi 27.12.2018 tarihinde yaptım. şimdi benim sorum söyle olacak. yasal olan cihaz tamir suresi bu sartlarda hangi tarihte baslıyor? hasar açılış tarihindemi? teknik servis kayıt tarihindemi? yoksa muhafiyet ödemesini yaptığım tarihtemi? eğerki yasal tamir süresi ayın 5’i yada 13’ünde başlıyorsa 20günlük süre çoktan dolmuş demektir, bu durumda telefonun ücretinin iadesini yada yenisini talep etmem mumkunmudur??? teşekkürler

 7. Merhaba , benim telefonum 4 kez aynı şikayetten servise gitti. 3. Kez gittiğinde telefonu değiştirdiler,
  değiştirdikleri telefonda da aynı sorun oluştu. Toplamda 4 defa ücretsiz onarım gördü ve garantinin bitmesine 6 ay var . Bi üst modelini istiye bilirmiyim. Teşşekürler.

 8. Kolay gelsin benim sorum ben telefonumu 21.12.2018 tarihinde servise verdim şuan 14.01.2019 oldu telefon hala elime ulaşmadı 20 iş günü doldu para iadesi talep ede bilir miyim

 9. Merhaba. 4 gun once samsung J6 plus aldim fakat ses iletiminde sorun var. Ancak tlff u acip kapatinca gcuyor ama her yarim saatte bir tekrarlamak zorundayim. Ayrixa acilfiginda ekranin yarisi siyah oluyor.Tlf u turk telekomdan banka uzerinden aldim ve tamir istemiyorum degistirilmesini istiyorum. Bu konuda haklarim nelerdir ne yapnaliyim ,bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

  • Merhaba. Servis tamir veya değişim konusunda karar verme yetkisine sahip Duygu hanım. Sonuçtan memnun kalmazsanız tüketici hakem heyetine cihaz değişimi veya para iadesi talebiyle başvurabilirsiniz.

 10. Merhabalar Fatih bey. Ben iPhone 6s marka cihazımı Kayseri Apple pupa yetkili servislerine pil şikayeti nedeniyle teslim ettim.Ama servis notunda ekran değişimi yapılacaktır yazmışlar acaba serviste telefonum hasarmı aldı bir yardımcı olabilir misiniz

 11. Merhaba fatih bey 26.12.2018 de Telefonum kendiliğinden kapandı garantiye gönderdim 23.01.2019 hala cvp yok ne yapmalıyım teşekkürler

 12. Merhaba ben iphone 7 plus telefonumu teknosadan garantiye gonderdim fakat hangi servise gittigini ve hangi durumda oldugunu bilmiyorum nerden takip edebilirim?

 13. Merhaba,
  23 ay önce aldığım kulaklığı Sony servise verdim ve para iadesi kararı çıktı. O zamanlar ürünü 150 tl ye almıstım indirimden. Şu an minimum fiyatı 475 tl İnternette. Sony, ellerinde cihazdan ya da muadilinden olmadığını ısrarla söylüyor. 150 tl yi alacagıma arızalı kulaklığımı geri alırım daha iyi dediğimde de o kulaklık imha edilmiş diyorlar. Hakem heyetine basvursam sonuc alabileceğim bir konu mudur? Teşekkür ederim

 14. Merhabalar Fatih Bey, Vatan bilgisayardan Reeder marka bir cep telefonu aldım ve telefonun ekranını kırdım. Dışarıda özel servis olmamasından dolayı mecburen Vatan bilgisayar aracılığıyla servise gönderdi. Servisten kullanıcı hatası olduğunu ve ekran değişimi gerektiği, masrafının ise 475 lira olduğu, eğer onaylıyorsam onay yazarak tamirat isteğini onaylayabilirsiniz gibi bir mesaj geldi ve ben 475 lira masrafa razı olarak onayladım. Fakat yasal teslim süresinde tarafıma cihaz teslim edilemedi. Bunun üzerine ücret talebinde bulunarak tüketici hakem heyetine başvurdum. Hakem heyeti beni haklı buldu ve ücret talebimi kabul etti. Vatan bigisayar bunu ödemek istemedi ve ben icra başvurusuyla telefonun fatura tutarının tamamını aldım. Aradan 2 yıldan fazla zaman geçti ve Vatan bigisayarın avukatı olduğunu söyleyen bir avukat tarafıma bir tebligat göndererek 475 tl servis ücretini 3 iş günü içerisinde talep etmekte. Buna hakları var mıdır veya ne yapmam gerekir. Bilgi verirseniz çok sevinirim

 15. meraba cihazım 6 parmak izi zor okuyor ve sag üst taraf ekranı bastırınca oynuyor diye servise verdim sag alt taraftada da düşmeye bağlı iz var apple onarım merkezine incelemeye gitti diye mesaj geldi sizce cihazım kullanıcı hatası diye garanti dışı kalırmı yarın sabah kargoya vermedilerse gidip geri almayı düşünüyorum

 16. Merhaba telefonumun iphone garanti süresi doldu ve pil değişimi için göndermistim 20 iş gününü geçirdiler üstelik hiç bir tamirat yapılmadan geri gönderiyorlar garantisi olmadığı için para iadesi yada talep edebileceğim bir şey var mıdır ?

  • Merhaba. Garanti süresi içinde onlara gönderdiyseniz, yetkili serviste geçen süre garanti süresine eklenir Merve hanım. 20 iş günü geçtiyse para iadesi veya cihaz değişimi talebi ile tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 17. Merhaba.Huawei marka telefonumu garantiye gönderdim.Parça bulunamadığından bir üst modeli gönderileceği söylendi.Üs modelini kabul etmeyip o modelin üzerine fiyat ekleyip başka bir model alma teklifinde bulundum.Bunun olamayacağını söylediler.Böyle bir hakkım var mıdır.Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba. Üst modelini göndermekle yapmaları gerekeni yapmışlar. Ücret farkı verme hakkını Apple da vermiyor. Sanırım tüm markalar böyle yapıyor. Hak meselesine gelince mahkemeye vermeden bilemeyiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?