Garantili ürünlerin tamir süresi, onarım ve iade süreci (Cep telefonu ve diğerleri)

620
5198

Telefon Garanti süresi, iade şartları, ürün değişim şartları, azami tamir süresi, ayıplı mal gibi birçok sorunun yanıtını bulacağınız en kapsamlı rehbere hoşgeldiniz. Avuç dolusu para vererek, hevesle cep telefonu alıyoruz. Kullanmaya başlıyoruz ve birkaç gün içinde durup dururken sorunlar çıkmaya başlıyor. Ne yapmalıyız?

Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız:

1- Aldığım ürün eksik veya hatalı gelirse ne yapmalıyım?

2- Alışveriş yaparken bilmediğim, anlamadığım bir şart beni mağdur etti ne yapmalıyım?

3- Satın aldığım telefonu iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

4- Telefonu garantiye yolladım. 1 aydır telefonu geri alamadım. Azami tamir süresi kaç gündür? Ne yapmalıyım?

5- Cep telefonunda garanti süresi kaç yıldır?

6- Hangi durumlarda cep telefonunu ücretsiz tamir etmek zorundalar?

7- Değişim, ücretsiz onarım veya para iadesi alınamadığı takdirde, nerelere müracat etmeliyiz?

Bu tarz sorularda özellikle, 2013 yılında değiştirilen Tüketici Kanunu’na bakmamız gerekiyor. Biz de yazıyı hazırlarken bunu baz aldık.

iphone-kirik-ekran

28 Kasım 2013 yılında Tüketici Kanunu değişti. Kanunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Tüketici kanunun bazı maddelerine bakalım:

Haksız Şart maddesi(5. madde)

 Tüketicinin aleyhinde sonuçlar doğuracak şekilde, satıcı haksız şart öne süremez deniliyor. Ürünle ilgili şartlar tüketicinin anlayabileceği kadar açık ve anlaşılır olmalı.

Ayıplı mal maddesi(8. madde)

Cihazın size anlatılan özellikleri ile size gönderilen cihazın özellikleri uymuyorsa, bu ayıplı mal kategorisine girer. Yine kutusundan eksik malzeme çıkması da bu kategoride.

Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür. (Madde 9)

Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

(2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur.

Peki ayıplı mal olduğu anlaşılırsa, neler yapılmalı?

ayipli-mal

Madde 11- Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Örnek olay: Bu olay bir arkadaşın başına geldi. 

1- Arkadaş A firmasından telefon satın aldı.

2- Arıza nedeniyle cihaz 3 kez servise gitti.

3- Arkadaş tüketici hakem heyetine başvurdu. (A firmasından değil de parayı Apple’dan istedi.)

4- 2 ay sonra tüketici hakem heyeti para iadesine karar verdi.

5- Apple (veya LG farketmez) itiraz etti. Parayı A firmasından istemeli dedi.

6- Tüketici hakem heyeti kararını değiştirmedi. Rapor şöyle:

“Her ne kadar tüketici satıcı firmadan almış olsa da, tüketici talebi doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir. Tüketicinin almış olduğu cihazın iki kere değişmiş olması 3 ncü kez de arızalı olmasından dolayı ayıplı olarak üretilen cihazdan, üretici firmanın sorumluluğu bulunmaktadır. Bilindiği üzere 6502 sayılı yasanın ayıplı mallar başlıklı ispat yükü madde 10(I) fıkrasında teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz hükmü yer almaktadır. Bu nedenle talebin yerinde olduğu anlaşılmakta, ……….. cep telefonunun satıcıya teslim edilerek, fatura bedeli olan  …………… nin tüketiciye iadesine karar verilmiştir.”

Cayma Hakkınızı kullanabilirsiniz

Not: Cayma hakkı uzaktan satışlar için geçerlidir. 6502 sayılı tüketiciyi koruma yasasında, mağazadan görülerek alınan ürünlerde cayma hakkından bahsedilmemektedir. Yine de bazı mağazalar, belirli şartlar altında ürün iadesi alabiliyorlar. Ama bu tamamen onların elinde olan bir şey. 

Uzaktan satışı yapılan ürün için (İnternet, tv vs..);

Tüketici, satın aldıktan sonra on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. (Madde 48)

Not: Yukarıdaki maddenin uygulanmasında sorunlar var. Birçok satıcı firma kutusu açılmış veya sim kart takılmış diyerek ürünün iade edilmesini kabul etmiyor ve sorunlu cihazı servise yönlendirmekle yetiniyorlar.

Azami tamir süresi kaç gündür? (2018)

2017 Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre azami tamir süresi 20 iş günüdür. (İş günü: 13 Haziran 2015 tarihli resmi gazeteye göre ulusal, resmî ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini ifade etmektedir.)

20 iş günü dolduğunda ne yapabilirim?

Verdiğiniz ürünü 20 iş günü içinde tamir etmedikleri veya size ücret iadesi yapmadıkları takdirde, mail, dilekçe veya posta yoluyla ücret iadesini veya yenisiyle değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Satıcılar 30 gün içinde bu talebinizi yerine getirmekle yükümlüler. Bazı servisler size yeni ürün alabilmeniz için veya ücret iadesi alabilmeniz için rapor veriyor. Siz de bununla satıcı firmaya giderek ya yeni ürün yada para iadesi alabiliyorsunuz.

Ürün servisteyken garanti süresi dolarsa ne yapabilirim?

Cihazınızın serviste geçirdiği süre boyunca ek süre garantinizin sonuna eklenir. Bu yüzden cihazın servisteyken garantisinin dolması mümkün değildir.

Peki sorun yaşadığınızda nerelere başvurabilirsiniz?

MADDE 68 – (1) Değeri 4570 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, 6860 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici mahkemelerine başvurulmalıdır. (2018 güncel değerler alınmıştır.)

(2) Tüketici hakem heyetleri kendilerine yapılan başvuruları gereğini yapmak üzere kabul etmek zorundadır.

Peki tüketici hakem heyetinin verdiği kararlara itiraz edilebilir mi?

Evet. Tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde tüketici hakem heyetinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine itiraz edilebilir.

Cihazın garanti süresi nasıldır?

Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamak üzere asgari iki yıldır.

Eğer onarım için garantiye cihazınızı teslim ettiniz ve 20 iş günü içinde cihaz tamir edilmedi veya cihazın tamirinin mümkün olmadığını söylediler. O halde;

Madde 11-

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

alo-175-tuketici-haklari

Kafanıza takılan noktaları ALO 175 Tüketici Hattı’ndan öğrenebilirsiniz.

Sorunuzu sorun. Sorulara genellikle en geç 24 saat içinde cevap verilmektedir.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

620 YORUMLAR

 1. İyi günler merhaba fatih bey huawei marka bir telefon kullanıyorum bu zamana kadar oldukça memnundum nazar değdi 2 ay önce parmak izi sensörü ekran lekesi nedeni ile servise girdi garanti dahilinde ekran ve sensör değişimi yapıldı ve şu an yine arızalandı tekrar servise gönderdim yine aynı sorunlardan garanti dahilinde parça değişecek doğal olarak aklımda soru işareti kalıyor servisten geldikten sonra bir iki ay içerisinde muhtemelen aynı sorunlar ile karşılaşacağım garanti süresi sonuna kadar düzenli olarak herhalde tamirat yaptıracağız gibi algım oluşmaya başladı aynı sorunları tekrar yaşarsam sinirimden kıracağım cihazı 🙂 bu durumda tarafıma nasıl bir yol önerirsiniz ilginiz için teşekkür ederim.

  • İyi günler. Bu şekilde aynı sorunlar sürekli ortaya çıkarsa tüketici hakem heyetine ayıplı mal olduğu iddiasıyla başvurabilirsiniz ama sanmıyorum sürekli aynı sorunları yaşayacağınızı.

   • Çok teşekkür ederim fatih bey verdiğiniz bilgiler için 2 ci kez garanti kapsamında parçaları değiştirildi cuma günü cihazımı teslim aldım bir sıkıntısı yoktu sorunsuz çalışıyordu şu anda ekranda direk beyaz leke oluştu 2 gün dayandı maalesef servise gönderirsem 3 kez ekran değişecek veya yeni cihaz talep edecekler.
    Büyük ihtimal fakat yeni verecekleri cihazı istemiyorum yine benzer sorunlar ile karşılaşma riskini almamak adına ücret iadesi hakkımı talep etmem için cihazı tekrar kendilerine göndermem mi gerekiyor yoksa direk tüketici hakem heyetine mi başvuru yapmam gerekiyor bu durumda .

 2. Mrb fatih bey ıraktan aldığın iphone x ısınmasa ve şarz almama sorunu ile garantiye verdim batarya ekran ve hoparlörünü değiştirip kargo ile bana gönderdiler bu durumda telefonu iade yada tamir edilmemiş sıfırı ile değişim talebinde bulunabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler

 3. Mayıs 2018 tarihinde internet üzerinden 1.329 TL’ye eşime hediye olarak satın aldığım cep telefonunun temmuz 2018’de ekranı kırıldı. Cihazı garanti belgesinde yazılı olan yetkili servise kargo ile gönderdim ve cihaz 1 Ağustos 2018 tarihinde yetkili servisçe teslim alındı. Kırılmış olan ekran değişiminin garanti kapsamında olmadığını ve ancak ücreti karşılığında değişim yapabileceklerini söylediler ve 525 TL bir ücret istediler. Cihaz başka bir (yetkisiz) serviste açılmasın ve garantisi (21 ay daha devam edecek olan bir garanti süreci) devam etsin düşüncesi ile bu teklifi kabul ettim.
  Bir müddet sonra yetkili servisten tekrar ve ellerinde aynı renk ekranın olmadığını, orjinal ve aynı renk parça için beklememiz gerektiğini belirttiler. Beklemeye devam ettik.
  Daha sonra tekrar aradılar telefonun orjinal renginde tamir edilmesini istersek beklememiz gerektiğini yada pembe renkli olan telefonun kırık ekranının yerine ellerinde olan gold rengi bir ekran takmayı önerdiler. Takdir edersiniz ki telefonun orjinal pembe rengi bozuluyor ve önü gold arkası pembe olan garip görünümlü bir telefon haline getirilmiş oluyordu. Bu durumu eşim de ben de kabul etmedim. Tekrar aynı renkte ekranın gelmesini beklemeye başladık.
  Daha sonra tekrar aradılar, orjinal aynı renkteki parçanın geldiğini, ancak bu değişimi 550 TL’ye yapabileceklerini belirterek kabul edip etmediğimi sordular. Yukarıda belirtmiş olduğum nedenlerden dolayı kabul ettim. Bir müddet sonra tekrar arayıp telefonun işlemlerinin bittiğini bir kaç gün sonra kargo ile göndereceklerini belirttiler. Ancak belirtilen tarih ve sonrasında kargo gelmedi.
  Daha sonra yine aradılar, telefonu aynı renk orjinal parça olmadığı için teslim edemediklerini ve benden cihazımı 500 TL’ye satın alabileceklerini söylediler.
  Bugün tekrar aradılar tamiratın bittiğini cihazımın 15.09.2018 tarihinde kargo ile adresime gönderileceğini belirttiler.
  İstanbul Delta (cep telefonu) Servisinin yaptıklarını anlayabilmenim mümkün olmadığı, konuyu ciddiyetsizlikle takip ettiklerini sanırıp hep birlikte müşahade ettik.
  Garanti şartlarından doğan kanunu haklarım nelerdir? Neler yapabilirim? Bu cihaz garanti kapsamında olmasaydı ve herhangi bir tamirci yapamayacağını söyleseydi bir şey yapmazdım. Ancak cihazımın garantisinin devam etmesi, yedek parça bulundurma zorunluluğu olan firmanın şikayet sonrası bu zorunluluğunu yerine getirmemesinden kaynaklanacak idari para cezası dışında, cihazımın tamir süreci, değişimi, ücretin iadesi veya koşullu iadesi, misli ile değiştirilebilmesi gibi (örnek veriyorum) kanuni haklarım nelerdir? Aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

  • Önder bey yetkili servis firması iyi niyetli değil. Ekran değişimi en kolay işlemlerden biridir. Ayrıca gold rengin ekranı ile pembe (rose gold) ekranları aynı. Beyaz çerçeveli. bunu da geçtim hiç bir Apple yetkili servisi telefonu satın alamaz. Apple’ın böyle bir uygulaması yok. 20 iş günü içinde size cihazı göndermeleri gerekirdi. Bu süreden sonra o cihazı almak zorunda değilsiniz. Tüketici hakem heyetine başvurma ve ücret iadesi isteme hakkınız doğuyor. Bu yolu izleyip izlememek sizin bileceğiniz iş. Ülkemizde maalesef işini iyi yapan kişi sayısı az. Bunlara da uygulanacak yaptırım sınırlı. Bunları cezalandırmak istiyorsanız şikayet sitelerine durumu yazın. Onlar için bu daha çok etkili olacaktır.

   • Fatih bey, ücret iadesi derken faturadaki telefon bedelinin iadesini mi kastediyorsunuz? Tamirat için istenilen bedelin iadesini mi kastediyorsunuz? Ekran ücretini ödeyip yeni hiç açılmamış bir telefon ile değiştirilmesini talep edebilir miyim?

 4. Merhaba efendim ben bir telefon teknik destek firmasından garantili telefon almıştım. Telefonum sıvı teması sonucu bozuldu. Garanti için gönderdim. Cihazımın garanti dışında kaldığını cihazımı göndereceklerini söylediler fakat 20 günü geçmek üzere hala bir ses yok. Neler yapılmalıdır ne önenirsiniz teşekkürler

 5. Kolay gelsin Fatih bey samsung j7 2016 görüntü gitti Samsung yetkili teknik servise verdim batarya ekran değişti üst taraftan ekran kalktı tekrar verdim 12 gün oldu parça bekliyormuş takip numarasından da takip edemiyorum onarım durumu iptal edildi diyor aradım Samsung genel merkezi hazır diyor ama bana mesaj falan telefon hazır gibi bir mesaj gelmedi dediler bu konuyla ilgili biz sizi arıcaz ben bidaha aramıcam 21 gün sonra yeni telefon talebinde buluna bilir miyim nereye başvurmam gerekiyor kendinize iyi bakın şimdiden teşekkürler.

 6. Fatih bey bugün aradılar Samsung tan telefon yapıldı görülüyor diyor ama verdiğim yetkili servisten ne arayan var onarıldı mesajı gelmedi.20 günün dolmasını bekleyeyim mi yetkili servis bana bi bilgi verene kadar ne yapmalıyım yetkili servisin bana ulaşması gerekmez mi onarım tamamlandı diye şimdiden teşekkürler.

  • Mesut bey yetkili servis cihazı başka servise göndermiş olabilir. Onlardan teslim aldıklarında size döneceklerdir belki de. Arayın ben ekranda yapıldı olarak görüyorum deyin. Haber almaya çalışın.

 7. merhaba iphone 6 telefonumu sıfır alırken fixpack yaptırdım, suya düştü gönderdim onarılamaz dediler,ürün bedelinin %65 ni vereceklermiş,yasaya göre tamamınımı ödemeliler,ayrıca cihazı geri vermiyorlar parayı ödeyince buda biraz kuşkulandırıyor beni açıkçası.

  • Merhaba. Sitelerini inceledim. Hatta bir paket satın alayım dedim. Hiçbir yerde sıvı temaslı telefon onarılamazsa ücretin %65’ini öder diye bir ibare göremedim. Verdikleri sözü tutmamaları sizi haklı yapar. Bu tarz siteler şikayet sitelerinden çok korkar. Ünlü şikayet sitelerinde iyi bir şikayet yazın. Tüketici hakem heyetine de gideceğinizi söyleyin. Hemen tüm ücreti öderler.

 8. Merhaba abi acil yardim edin
  Iphone 6 cihazımi sifir aldigim turkcel bayisinden alirken kasko da yaptırdım. 6. Ayda telefon elimden düştü kulaklik girişi darbe olustu kulaklik girmiyor kasada darbeler mevcit bunun icin telefoncuya gittim kasa degisimi istedim ve gonderdiler kac gunde gelir sonuc ne olur bana bir faydasi olurmu kaskonun cihazim kasasi degisirmi??
  Mutfakc33@gmail.com gmailden yazarmisinuz cevap lutfen

 9. Fatih Bey merhaba,
  Samsung S8 Plus telefonumu 03.09.18 tarihinde garanti kapsamında yetkili servise teslim ettim ancak bugün ayın 20 si olmasına rağmen hâlâ parça beklendiği için telefonun tamir aşamasında olduğu bilgisi veriliyor. 10 gün içerisinde tamir gerçekleşmezse bana muadil bir telefon vermeleri gerekiyor ancak yetkili servisin stoklarında muadil bir telefon olmadığı için çok afedersiniz mal gibi bekliyoruz. Önümüzdeki hafta ortası gibi telefonun serviste kaldığı süre 20 / 21 gün olacak bu tarihten sonra hakem heyetine mi başvurmam gerekir? Birde telefonu aldığım tarihte fiyatı şu anki fiyatının epey altındaydı, diyelim ki para iadesi yapacak, buna göre fatura tutarı mı baz alınır yoksa şu anki güncel satış fiyatı mı?

  Saygılarımla,
  İdris Yılmaz

 10. mrb lar..samsung s7 marka telefonum durduk yerde yanmaya başladı..servise gönderdim 20 işgünü içerisinde tarafıma arıza ile ilgili hiç bir bilgi verilmeksiz kargoya vermişler.ben kargoyu kabul etmeyip ürün geri gitti. 1 hafta sonra beni arayıp kullanıcı hatası dediler…ne yapmalıyım??

 11. Merhabalar , htc desıgre 830 telefonum turk telekom subesınden faturamın ustune aldım . sarsı yuzdde 80 bıtmeye cabuk kabanmaya basladım . 30.08.2018 aldıgım yere goturdum . onlarda garantıye yollanmıs . gecen gıttım sordum. telefon yok mng cargoyu falan aradılar daha sonra hafta ıcı gelmemı soyledıler. yanı 23 gun gecmıs daha telefonu ulastıramamıslar . acaba ne yapmamı onerırsınız?

 12. İyi günler Fatih Bey. Ben bir şey sormak istiyorum. Ben general mobile gm 8 gri aldım. Alalı 2 ay oldu.telefon ilk 31.08.2018 de ilk kez tamire gitti 1 hafta içerisinde telefonu geri gönderdiler. 10 gun arayla yani 11.09.2018 ikinci defa aynı sorundan dolayı gitti.ikisinde aynı sorundan dolayi gitti.sorun ise cihaz kendiliğinden kapanıyor ve bir daha hiç açılmıyor. Telefonda herhangi bir çizik yok. Telefonu daha hic düşürmedim.neyse telefon tam 11 is günü (cumartesi günlerini dahil)oldu.ben şimdi ne yapmalıyım.

 13. Selamlar Fatih bey; Garanti süresi devam eden LG G5 model telefonum haritalar uygulaması sağlıklı çalışmıyor. Sürekli GPS aranıyor uyarısı çıkıyor ve sabit kalıp hareket etmiyor. Bu yüzden telefonumu servise gönderdim. Telefonun anakartının değiştirildiğini söyleyip bana yolladılar. Telefonu açtığımda haritalar uygulamasının yine çalışmadığını gördüm. Tekrar servise yolladım, tekrar anakartı değiştirip bana yolladılar. Yine haritalar çalışmıyor. Tam 3 kez telefonu servise yolladım 3 kez anakartın değiştirildiğini belirttiler. Fakat şuan telefondaki sorun aynen devam ediyor. Bugün yine servisi aradım tekrar telefonu kendilerine yollamamı istediler. Bu böyle daha nekadar devam edecek bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 14. Merhaba fatih bey
  Iphone 7 plusimin ic ekraninda yesil cizgiler olustugu icin yetkili servise gonderdim.Telefonumun garanti kapsaminda oldugunu soylediler ve ekran degisimi,ekranin arkasindaki bir aparati ve ses-batarya ile ilgili bir aparati degistiler.Ancak ekran dondugu icin telefonu gondermediler. 3 haftadir telefonum tamirde,telefon degisim talebi isteyebilir miyim?Ayrica telefonu alali 21 ay oldugu icin apple garantisi disinda ama aldigim yerin garantisi 24 ay buna ragmen telefon degisim talebi isteyebilir miyim?

  • Merhabalar. Yasal olarak 20 iş günü içinde size cihazınızı göndermezlerse tüketici hakem heyetine değişim veya ücret iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Servise direk talepte bulunduğunuzda dikkate almayacaklardır. Onların belirli değişim kuralları var. Buna göre çalışıyorlar. İşlem yapmışlar ama düzelmemiş. Büyük ihtimalle zaten değişim yapmak zorunda kalacakalrdır. Sorunlu bir şekilde size yollarlarsa tekrar telefonu gönderin değişim isteyin.

 15. Fatih bey bende yeni telefon aldım 2ayolmadan ekran bozuldu ithalat garantili bize ekran dokunmatik bozulduğu için 400₺ ücret talep etti Lee bizde hata olmadığını söyledik biraz daha bekle yetkili firma ile görüştü fakat haber gelmeyince aradım gene ücret talep etti bende yapmayın geri gönderin dedim geldi 20 günü geçti dokunmatik ekran müzik dinlerken bozuldu diye Garanti dışı kalır mı tüketici hakları nasıl başvurulur sa verdiğimiz ücreti geri alabilirmiyiz birde faturada IMEI no su yok kutusu ndada yok

  • Ekran kırılırsa ücret talep ediliyor ama darbe vs.. olmadan ekran bozulurs agaranti kapsamında tamir edilmesi gerekir. Tüketici hakem heyeti kaymakamlıklarda veya valiliklerde oluyor. Başvurabilirsiniz. Sonuç hakkında birşey demek zor.Bilirkişi karar veriyor sonuca.

 16. Merhaba Samsung A3 cihazım elimden düşüp ekranı kırıldı yetkili servise gidip yaptırmak istediğimi söyledim 560 TL
  Ücret istediler kabul ettim 50 TL ön ödeme aldılar bir ay oldu her aramada parça Yolda bugün yarın salladılar bir çok aranan cevap bile verilmedi cihazın bir yıl garantisi var
  Ne yapmalıyım

  • Merhaba Vakkas bey. 20 iş günü içinde servis işlemi bitmeliydi. Şu durumda tüketici hakem heyetine başvurma ve cihaz değşimi veya ücret iadesi isteme hakkınız doğmuş oluyor. İster bekleyin isterseniz bu hakkınızı kullanın.

 17. Fatih bey 20 iş günü geçen telefon tamiri için telefon geriye istediğimiz zaman tüketici hakları mahkemesi ne verme hakkımız bitermi yoksa telefon elimize geçtikten sonra da verebilir miyiz

 18. merhba fatih bey iphone 6s aldım 3 ay olmadı telefon dokunmatıgı sorunluydu servise gönderdım yazılım güncelleme yapmış göndermışler telefon daha kötü olmuş ekranın hiç bir uygulamasına basamıyo tekrar gönderdım telfonun ekranı degiştirmişler ama degişim sırasında telefonun ekranı çıkarmak herhalda neşterle zorluyarak acmışlar ve 3 adet tırnak kalınlıgında çizikler mevcut şimdi bana tekrar göndertıler telfonu ne yapcam yine aynı telfon gelırse

  • Merhaba. 4 sefer servise giderse kutulu cihaz ile değişim yapıyorlar. Ama bu aşamada ancak tüketici hakem heyetine gidebilirsiniz. veya Apple müşteri hizmetileri ile görüşüp farklı bir servisten randevu alabilirsiniz.

 19. merhaba Fatih bey, HTC 10 marka cihazımı batarya problemi nedeni ile KVK servisine gönderdim bataryada problem olmadığını anakartın değişmesi gerektiğini belirtetrek yedek parça beklemeye başladılar garanti kapsamında ücret ödemeden de anakartı değiştirip gönderdiler. sormak isdediğim 20 iş gününde tamir etmeleri gerekirken kargonun kendilerine teslim tarihi ve kendilerininde kargoya teslim tarihi arasında 22 iş günü mevcut. arayıp yeni cihaz istediğimi belirttiğimde servis beni HTC firmasına yönlendirdi onlarda YEDEK PARÇA bekleme süresi 20 iş gününe dahil değildir dedi. sizin uzmanlığınızda soruyorum YEDEK PARÇA bekleme süresi 20 iş gününe dahil mi değilmi ayrıca internette çok aradım çok farklı görüşler var CUMARTESİ günleri iş gününden sayılıyormu. bu arada telefonumun batarya problemi devam ediyor

  • Merhaba. Parça bekleme süresi dedikten sonra her servis kolayca bu 20 gün sorumluluğundan kurtulabilir o zaman. Parça süresi sizin sorununuz değil. Onların sorunu. Cumartesi iş günü sayılıyor.

 20. Fatih bey cevabınız için çok teşekkür ederim.
  Cihazım KVK servisi tarafından bana gönderildi fakat sorun aynen devam ettiği için tekarardan servise tamir için gönderdim.
  Daha önceki servise göndermemde 20 iş günününü geçmişlerdi, TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE başvurmak için tekrardan cihazın servisten gelmesini bekleyeyim mi yoksa hemen TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE başvurayım mı. TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE başvuruda herhangi bir süre varmı.
  Caveplarınız için teşekkür ederim.

 21. merhaba fatih bey ; pupa teknık servısı iphone telefonumu yolladım fakat ekran kırık oldugu için işlem yapılmayacagını veya 1199 tl ekran ücretını onay verdıkten sonra ekran yenısı ile degısıp daha sonra işlem yapacaklarını bıldırmek amaclı msj gonderılmıştır.musterı hızmetlerını arayıp onay vermek yada vermemek amaclı musterı hızmetlerının numarasını gondermısler. musterı hızmetlerını aradım onay vermedım. fakat telefonum gelmedı ve tarafıma ne msj ne bır telefon geldı ayrıca hala teknık servıs ınternet sıtesın de kontrol ettıgım de müşteri onayı beklemektedır dıyor. 21 iş gunu gectıkten sonra herhangı bır ıslem yapılmaz ıse yenısını talep edebılırmıyım yada nasıl bı yontem ızlemem gereklı yardımlarınızı beklıyorum. tesekkurler

  • Merhaba. Pupa ya telefondan ulaşmayı deneyebilirsiniz. 20 iş günü meselesi burada olmayabilir. Arızasını yapmayın demişsiniz zaten. AMa sanmıyorum bu kadar da uzun süreceğini zaten.

   • Merhaba Fatih Bey;
    pupaya telefonumu 24/09/2018 tarıhınde bıraktım bana msj geldıgın de 26/09/2018 tarıhınde ve akabınde aynı gün arayarak yapılmamasını talep ettım ve gerı gondereceklerını soyledıler. 08.10.2018 şuan tarih sizce bu sorun pupanın değil mi? insanları mağdur etmesi ve bu kadar sorumsuz çalışması.bu konu da tüketici hakem heyetıne gıtmek dogru olabılır mı?

 22. Meraba beyfendi benim telefonumun garantisi 2 aya bitiyor beyaz bi ekran açtığımda klavyenin yansıdığını farkettim garantiye verdim serviste yanlarda darbe olduğunu söyledi ben pek umursamadım sorun ekranda olduğu için ekranda herhangi kirim veya darbe yok 2 gün sonra arayıp 1600 tl para istediler kullanıcı hatası darbe var kasayida degistiricez dediler şikayet etsem mi bana yardımcı olurmusunuz lutfen

  • Merhaba. Apple’ın genel işleyişi bu şekildedir Gülsüm hanım. maalesef şikayet etseniz de sonuç alamazsınız. Özelde ekran değişimi yaptırmanızı öneririm. Zaten 2 ay kalmış garantinin bitimine. İsterseniz orjinal Apple ekranlarını bizde de değiştirebilirsiniz. Mağamız için tıklayın

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?