Garantili ürünlerin tamir süresi, onarım ve iade süreci (Cep telefonu ve diğerleri)

553
232

Telefon Garanti süresi, iade şartları, ürün değişim şartları, azami tamir süresi, ayıplı mal gibi birçok sorunun yanıtını bulacağınız en kapsamlı rehbere hoşgeldiniz. Avuç dolusu para vererek, hevesle cep telefonu alıyoruz. Kullanmaya başlıyoruz ve birkaç gün içinde durup dururken sorunlar çıkmaya başlıyor. Ne yapmalıyız?

Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalışacağız:

1- Aldığım ürün eksik veya hatalı gelirse ne yapmalıyım?

2- Alışveriş yaparken bilmediğim, anlamadığım bir şart beni mağdur etti ne yapmalıyım?

3- Satın aldığım telefonu iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

4- Telefonu garantiye yolladım. 1 aydır telefonu geri alamadım. Azami tamir süresi kaç gündür? Ne yapmalıyım?

5- Cep telefonunda garanti süresi kaç yıldır?

6- Hangi durumlarda cep telefonunu ücretsiz tamir etmek zorundalar?

7- Değişim, ücretsiz onarım veya para iadesi alınamadığı takdirde, nerelere müracat etmeliyiz?

Bu tarz sorularda özellikle, 2013 yılında değiştirilen Tüketici Kanunu’na bakmamız gerekiyor. Biz de yazıyı hazırlarken bunu baz aldık.

iphone-kirik-ekran

28 Kasım 2013 yılında Tüketici Kanunu değişti. Kanunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Tüketici kanunun bazı maddelerine bakalım:

Haksız Şart maddesi(5. madde)

 Tüketicinin aleyhinde sonuçlar doğuracak şekilde, satıcı haksız şart öne süremez deniliyor. Ürünle ilgili şartlar tüketicinin anlayabileceği kadar açık ve anlaşılır olmalı.

Ayıplı mal maddesi(8. madde)

Cihazın size anlatılan özellikleri ile size gönderilen cihazın özellikleri uymuyorsa, bu ayıplı mal kategorisine girer. Yine kutusundan eksik malzeme çıkması da bu kategoride.

Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür. (Madde 9)

Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

(2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur.

Peki ayıplı mal olduğu anlaşılırsa, neler yapılmalı?

ayipli-mal

Madde 11- Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Örnek olay: Bu olay bir arkadaşın başına geldi. 

1- Arkadaş A firmasından telefon satın aldı.

2- Arıza nedeniyle cihaz 3 kez servise gitti.

3- Arkadaş tüketici hakem heyetine başvurdu. (A firmasından değil de parayı Apple’dan istedi.)

4- 2 ay sonra tüketici hakem heyeti para iadesine karar verdi.

5- Apple (veya LG farketmez) itiraz etti. Parayı A firmasından istemeli dedi.

6- Tüketici hakem heyeti kararını değiştirmedi. Rapor şöyle:

“Her ne kadar tüketici satıcı firmadan almış olsa da, tüketici talebi doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir. Tüketicinin almış olduğu cihazın iki kere değişmiş olması 3 ncü kez de arızalı olmasından dolayı ayıplı olarak üretilen cihazdan, üretici firmanın sorumluluğu bulunmaktadır. Bilindiği üzere 6502 sayılı yasanın ayıplı mallar başlıklı ispat yükü madde 10(I) fıkrasında teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz hükmü yer almaktadır. Bu nedenle talebin yerinde olduğu anlaşılmakta, ……….. cep telefonunun satıcıya teslim edilerek, fatura bedeli olan  …………… nin tüketiciye iadesine karar verilmiştir.”

Cayma Hakkınızı kullanabilirsiniz

Not: Cayma hakkı uzaktan satışlar için geçerlidir. 6502 sayılı tüketiciyi koruma yasasında, mağazadan görülerek alınan ürünlerde cayma hakkından bahsedilmemektedir. Yine de bazı mağazalar, belirli şartlar altında ürün iadesi alabiliyorlar. Ama bu tamamen onların elinde olan bir şey. 

Uzaktan satışı yapılan ürün için (İnternet, tv vs..);

Tüketici, satın aldıktan sonra on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. (Madde 48)

Not: Yukarıdaki maddenin uygulanmasında sorunlar var. Birçok satıcı firma kutusu açılmış veya sim kart takılmış diyerek ürünün iade edilmesini kabul etmiyor ve sorunlu cihazı servise yönlendirmekle yetiniyorlar.

Azami tamir süresi kaç gündür? (2018)

2017 Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre azami tamir süresi 20 iş günüdür. (İş günü: 13 Haziran 2015 tarihli resmi gazeteye göre ulusal, resmî ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini ifade etmektedir.)

20 iş günü dolduğunda ne yapabilirim?

Verdiğiniz ürünü 20 iş günü içinde tamir etmedikleri veya size ücret iadesi yapmadıkları takdirde, mail, dilekçe veya posta yoluyla ücret iadesini veya yenisiyle değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Satıcılar 30 gün içinde bu talebinizi yerine getirmekle yükümlüler. Bazı servisler size yeni ürün alabilmeniz için veya ücret iadesi alabilmeniz için rapor veriyor. Siz de bununla satıcı firmaya giderek ya yeni ürün yada para iadesi alabiliyorsunuz.

Ürün servisteyken garanti süresi dolarsa ne yapabilirim?

Cihazınızın serviste geçirdiği süre boyunca ek süre garantinizin sonuna eklenir. Bu yüzden cihazın servisteyken garantisinin dolması mümkün değildir.

Peki sorun yaşadığınızda nerelere başvurabilirsiniz?

MADDE 68 – (1) Değeri 4570 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, 6860 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici mahkemelerine başvurulmalıdır. (2018 güncel değerler alınmıştır.)

(2) Tüketici hakem heyetleri kendilerine yapılan başvuruları gereğini yapmak üzere kabul etmek zorundadır.

Peki tüketici hakem heyetinin verdiği kararlara itiraz edilebilir mi?

Evet. Tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde tüketici hakem heyetinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesine itiraz edilebilir.

Cihazın garanti süresi nasıldır?

Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlamak üzere asgari iki yıldır.

Eğer onarım için garantiye cihazınızı teslim ettiniz ve 20 iş günü içinde cihaz tamir edilmedi veya cihazın tamirinin mümkün olmadığını söylediler. O halde;

Madde 11-

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
 2. b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

alo-175-tuketici-haklari

Kafanıza takılan noktaları ALO 175 Tüketici Hattı’ndan öğrenebilirsiniz.

Sorunuzu sorun. Sorulara genellikle en geç 24 saat içinde cevap verilmektedir.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

553 YORUMLAR

 1. merhabalar 27.03.2018 tarihinde kvk teknik servise telefonumu verdim destekbilişim adresinden baktığımda 06.04.2018 tarihinde teslim edildi yazıyor bayiye gittiğimde hala gelmediğini söylediler. kargoda mıdır kvk yı mı aramalıyım bunun için?

 2. Merhaba benim trident marka cihazim vardı garantisi bitmişti ama batarya dolayısıyla servise gönderdim ama 6 hafta oldu hala parca bekliyoruz dediler ne yapmam gerekiyor acil yardim edin
  Teşekkürler

 3. 03.04.2018 TARİHİNDE VATAN BİLGİSAYAR A TELEFONUMU BIRAKTIM TARİH 03.05.2018 OLMUŞ SES SOLUK YOK. ÜRÜN DEĞİŞİMİ VE YA PARA İADESİ İSTEYECEĞİM TARİH NEDİR. İLK BAŞVURUYU VATAN BİLGİSAYARA MI YAPMALIYIM YOKSA TÜKETİCİ HAKİMİYETİNE Mİ?

 4. Merhaba A marka cep telefonunu 3 kez kvk teknik servise yolladım her seferinde ekran değişimi yapıldı.
  Ancak sorunum çözülemedi.Para iadesi alabilir miyim?

 5. Merhaba Fatih bey 6 ay önce aldığım telofon 2/3 ay geçtikten sonra telofon un şarjı çok hızlı bitmeye başladı hiç sorun yoktu apple bir güncelleme gönderDi ondan sonra oldu o zamandan beri de cihaz 3 kez garantiye gitti ve ilk verdiğimde yeni cihaz olduğu için tamir işlemi görmesini istemediğimi belirttim yeni güncelleme yapmışlar ve geri verdiler cihazı garantiden aldım kullanmaya başladığımda sorun aynıydı tekrar götürdüm pili değişicek denildi ve değişti cihazı tekrar teslim aldım ve yine aynı sorun vardı tekrar verdim 10 gündür bekliyorum depertmandan yetkili ile görüştüm pilin de sorun yok diye kaydedilmiş nasıl olur dedim cihazı test ettiklerinde günde 3 kez şarj olması normalmiş diye bana bu bilgiyi verdiler ve depertman ben ilgileniyorum siz merak etmeyin dedi ve en az 1 hafta daha beklememi söyledi nasıl yol almalıyım teşekkür ederim apple 6S Cihazimin modeli

  • Merhaba Harun bey. Bazen yorumları okuyunca çok sinirleniyorum. Günde 3 kez şarj etme nasıl normal olabiliyor? Pil değiştiği halde niye sorun devam ediyor? Her biri rezalet ve maalesef her gün bu tarz yorumlar geliyor. 4 kez değişim yapılanı bile var. Alabiliyorsanız servisten sorunla ilgili yazılı bir şeyler alın. tüketici hakem heyetine başvurup para iadesi talep edin. Aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef.

 6. merhaba Fatih Bey. 3 ay önce aldığım iphone 6 telefonumun ekranını kırdım yapılması için garantiye gönderdim ama 20 iş gününü geçmesine rağmen telefonum garantiden gelmedi ne yapmalıyım ?

   • Ben size baştan anlatsam daha iyi olur galiba. Telefonun kırılmasından dolayı garantiye gönderdim ve aldığım takip numarasından öncelik olarak kargo takipten baktım sadece gönderilecek adrese gönderildi olarak bilgi alabildim. Cihaz takipten de takip etmeye çalıştığımda sistemde kayıtlı olmadığı olarak belirtildi ve bilgi alamadım. Apple destek hattına bağlanarak telefonumun durumunu özetle geçerek izah ettim onlar bana garantiye gönderilen telefonun kapalı olmasından dolayı sistemde gözükmediğini söyledi.Ve ben bana ücret talep ettiklerinde reddetmiştim şuan telefon hala elimde değil

    • Anladım. 20 iş günü içinde gelmemiş. Hala da yok. Tüketici hakeme gittğinizi düşünelim. Zaten telefon servise hiç ulaşmamış gibi görünüyor. Kayıt yok. Kanıt yok. Para iadesi almakta sorun olabilir. Servisi arayın. Telefonunuzu göndermelerini isteyin. Aynı zamanda Apple müşteri hizmetlerinden de bu konuda yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

 7. Merhaba ben 19.05.2018 tarihinde apple cihaz aldım vatan bilgisayardan ödeme işlemleri tamamlandığında mağaza çalışanı cihaz kutusunu açıp gerekli kontrolleri yapıp cihazı bana teslim etti şöyle bir sorun oldu ben aradan bir kaç gün sonra cihaz kutusuna baktım kılavuzları okudum kutudan ne çıkması gerekiyor felan vardı ve kulaklık jakının olmadığını farkettim ve cihazı aldığım günden itibaren aradan 10 gün geçti bu sorunu nasıl giderebiliriz sizce.

  • Merhaba Erdem bey. Kutu önünüzde açılmış. 10 gün geçmiş. Vatan bilgisayarı bu konuda ikna etmeniz zor olacak. Ama belki oralarda bir yerlerde düşmüştür. Bir konuşun onlarla. Apple bu konuda birşey yapmaz.

 8. merhaba. telefonum 1 yıl tam oldu samsung ve geçenlerde kendiliğinden donup kapanıyor ve açılıyor. sonra da ekran siyahlaştı götürdüm tamir için ayın 28/05/2018′ de bana 1 hafta sonra teslim edileceğini söylediler. yeni telefon isteme veya iade gibi şanşım yok mu?

 9. Ben iphone 7 plus aldim kutudan arizali çıktı ses acma tuşu basmiyordu teknosadan aldım gerekli bi aciklama yapılmadı servise gönderildi tamiri icin ben kabul etmedim kullanmadigim ürünü neden tamir edip kullanayim dedim hala bekliyorum 9 gun oldu para iade islemi yapilamaz mi acaba

  • Bu konuda kanunda bazı boşluklar var. Satıcılar kutusu açılmış, sim kart takılmış cihazları başkalarına satmanın mümkün olmadığı gerekçesiyle iade kabul etmiyorlar. Ama tüketici hakem heyetine başvurup, servis raporlarını gösterirseniz ayıplı mal olduğundan ücret iadesini gecikmeli de olsa alabilirsiniz. Tabi servis raporunda neler olacağı önemli.

 10. S8 telefonum var amoled ekran yanması sorunu var 3.parti yazılımdan kaynaklı kullanıcı hatası dediler 1000 tl ücret çıkardılar.Ancak youtubedan kaynaklı bu ve telefondan yüklü geliyor uygulama.Acaba tüketici hakem heyetine başvursam sonuç alırmıyım teşekkürler.

  • Hasan bey bence de haklısınız. Sonuçta yüklü gelen bir uygulama. Sonuç almanız gerekir mantıken. Tüketici hakem heyetinin radikal kararlar verdiği oluyor. Örneğin para iadesini satıcının değil de üreticinin yapması gerektiği, sonuçta üretim hatası dediği bile oldu.

   • çok teşekkür ederim cevabınız için. Biraz araştırma yaptıktan sonra kronik bir sorunmuş şikayetvar.com yüzlerce kişi aynı sorundan müzdarip kesinlikle üretimden kaynaklı daha öncede 3 tane sıfır samsung almıştım böyle bir şey yaşamamıştım.Onuda geçtim samsung tamir bile etmek istemiyor önceden yapıyorlarmış şimdi ise çok fazla değişim yaşanınca politika değiştirip bahaneler bulup red ediyorlar.Kesinlikle appledan şaşmayın okuyan arkadaşlar var ise.

 11. Merhabalar samsung A8 2018 marka telefon aldim. Telefonu aldigim gunden beri sebeke sorunu yasadim arayanlar ulasamiyor mesajlar gitmiyordu. Ara ara olan bu durumu netden arastirdim herkes bu sorunu yasamis. Aldigim yere iki hafta sonra goturup iadesini istedim ama yazilimsal bir sorunsa tamir edilip yollanir dediler .zaten 14 gun icinde cayma hakkimiz yok mu? Suan teknik servis sonucunu beklemek zorunda miyim? Ve ben artik bu urunu istemiyorum cunku beni ugrastiricagi magdur edicegi kanisindayim.ne yapilabilir?

  • Merhabalar. Şebeke sorunu zor çözülen bir sorun. Apple genellikle cihaz değişimi yapıyor. Samsung ne yapar bilmiyorum. 14 gün cayma hakkınız var ama kanunda malın başkasına satılmasına engel teşkil etmemesi gerekir deniliyor. Bunu da satıcılar kutusu açılmamış, sim kart takılmamış olarak yorumluyorlar. Tüketici hakem heyetne durum intikal ederse sizin lehinize sonuçlanma ihtimali yüksek.

 12. Merhaba Fatih bey 6 ay önce sonyxa1 telefonu dokunmatigi nin kenarda ki tuşlar çalışmıyor ilk başta koruyucu dan dedim biraz kullandım kullandıkça üst dokunmatik de kullanilmamaya başladı garantiye gönderdik peki kullanıcı hatası falan derlemmi ürün değişimi yada para iadesi istiyorum kabul ederler mi

 13. Merhaba
  Apple 6 telefonum 11 ay icerisinde teknik /donna/ses hatalarindan oturu degistirildi. 4. Telefonum da hata vermeye baslayinca Akasya’ya goturdum fakat hata olmadigini ve birsey yapamayacaklarini soylediler.
  Tuketici hakkim nedir? Tuketici mahkemesine versem para iademi geri alabilirmiyim?

  • Merhaba Serap hanım. 4. kez değişim olduğunda kutulu cihaz vermek zorundalar.En yetkili servise götürmüşsünüz. Bir de Apple müşteri hizmetleri ile görüşün. Thh’ye gideceğinizi mağdur olduğunuzu söyleyin. Yardım etmezlerse THH’ye gidin. Ortada açık bir mağduriyet var. 3 kez değişmiş. Yine sorun var. Bence kazanma şansınız yüksek. Genelde tüketici lehine karar verir thh.

 14. İphone 6s garanti cihazım var imei li kopyalanmış durumda garanti kapsamında garantiye gönderdim sonucu ne olur cihaz değişir mi yoksa imei sorunu mu çözülür

 15. İyi günler fatih bey şöyle bir sorum olucak phone 6S telefonum var 28 ekim 2017de alındı daha 8 ay olmadı ve telefonun geçen gün durduk yere servis yok hatası verdi sim okumamaya başladı garantim mevcuttur garantiye verdiğimde ne gibi olanaklarla karşılaşabilirim şimdiden teşekkürler

 16. Merhaba ıphone 7 hediye gelen telefonumun daha önce değişim yapılmış yenisi geldi ve oda 4 ay sonra orta Home tuşu çalışmıyor ıme sorguladığımda onarım ve destek süresi dolu yazısı gördüm garanti kapsamından çıkmışmdır yada yenisini yeniden gönderirlermi aplee destekle konuştuğumda sorun olmadığını söylediler ama ime sorguladığımda neden öyle yazı gördüm teşekkürler..

 17. Merhaba Fatih bey, 8 ay önce güvenilir bir internet sitesinden ıphone 5s aldım. ancak telefonu aldığımdan bu yana (ısınma ve sarjın erken bitmesi yüzünden) 4 kere teknik servise gönderdim ve sorunumu çözmeden geri gönderdiler. En son servise gönderdiğimde telefon açtılar hatanın kullanıcı kaynaklı olduğunu sarj soket girişinin değişmesi gerektiğini ve bu yüzdende 150 tl servis ücreti olduğunu söylediler. Bu durumda ne yapmam gerekiyor, teşekkür ederim.

  • Merhaba. Öncelikle o teknik servisi değiştirmeniz gerekiyor. Şimdilerde Apple pil değişim kampanyası yapıyor. Ücretsiz pil değişimi yapabilecekken bunu yapmamışlar. Apple müşteri hizmetleri ile görüşerek sizi farklı bir servise yönlendirmelerini isteyebilirsiniz.

 18. üselamın aleyküm iphon 6s cihazım üç sefer degişti sorun çözülmedi şimdi 4 sefer gitti acaba kutulumu verirler yoksa onarım yapıp tamı gönderirler teşekkür ederim şimdiden

 19. merhaba sony m4 aqua bir cihazım var bir yılın sonunda aşırı ısınmadan dolayı garantiye götürdüm (ki artık kulaklıkla konuşabiliyorum o kadar ısınıyor) telefonda bir sorun yok dediler. ilk aldığımda da ısınma sorunu ve kamera sorunu vardı kamerayı değiştirdiler. sonra doa kapsamında değişim isteyip geri iade ettim yenisini verdiler fakat bu ısınma sorunu iflah olacak gibi görünmüyor. sony de bazı markalarında ısınma problemini kabul etmişti. ben para iadesi istiyorum onlar telefonda sorun olmadığını söylüyorlar nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekkürler.

 20. LENOVO K5 NOTE TELEFONUM 2 KEZ GARANTİYE GÖNDERDİM. DÜN TESLİM ALDIM. BUGÜN SES GİTMİYOR KARŞI TARAFA . İADE VEYA DEGİŞİM İÇİN BİRSEY YAPABİLİR MİYİM? YOKSA TEKRAR GARANTİYE Mİ GÖNDERMEM LAZIM.

 21. Yetkili servis sağlayıcısı olarak yaptığımız dış görsel incelemeler ve ön tanılama araçlarına göre bulgular ile inceleme ve onarım yapılmak üzere apple onarım merkezine gönderilmiştir. Apple onarım merkezinde yapılan kontrollerde birim ses bağlantı noktası üzerinde hasar tespit edildi. Onarım yanlızca ücret onayı ile mümkündür.
  MERHABA TELEFONUMU GARANTİYE BATARYA SORUNU İLE İLGİLİ TESLİM ETTİM FAKAT BÖYLE BİR CEVAP ALDIM. ÜRÜNÜM APPLE GARANTİSİ DEVAM ETMEKTE. NASIL BİR YOL İZLEMEYİLİM.

 22. Merhabalar migrostan aldığım telefon, 01.06.2018 tarihinde garantiye gönderilmek üzere migrosa teslim ettiğim telefon hala ulaşmadı. Tüketici hakem heyetine sadece para iadesi için mi başvurabiliyorum yoksa ürün değişimi içinde başvurabiliyor muyum? İyi günler…

 23. LG G5 cihazımda ghostscreen hatası çıktı ve bunu firma arıza olarak görmüyor. Servise götürdüğümde gerekli tamiri yaptılar fakat yine aynı malzemeyle değiştirdiler zaten sıkıntılı olan bir parça kendisi. Garanti sürem az kaldı ve ben bunu başlarından savmak için yaptıklarını düşünüyorum. Bu sorunla karşılaşan birçok insan var hatta hiç tamir edilmeyen. Ben bunun bir kaç içinde tekrar sorun çıkaracağını biliyorum çünkü parçalarda kronik bir hata var ve aynı parçayla değiştirerek önüne geçemezsiniz. Tekrar aynı hatayı vermesini beklersem garanti süresi bitmiş olacak. Tamirden yeni döndü telefonum ve zaman kaybetmemek için THH ye başvurmalı mıyım? Servise bunun bir sorun olduğunu belgelemelerini istedim fakat hiçbir şekilde vermemeyi tercih ettiler. Elimde sadece fatura, telefon, ve serviste değişen parçaların ve sorunun yazdığı kağıt var ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

 24. İyi günler benim telefonum venüs vestel daha önce değişimden geldi bana ürün ama birden sarjı ve sist ara yüzü problemi çıktı telefon sadece parlaklığını açtığımız zaman şarj aldı ve sonra tamamen bozuldu kendi kendine açılıp kapanıyor değişim yapılır mı sizce

 25. İyi gunler. Ünlü bir firmadan lenova marka tab. Aldım herhangibir sorun yoktu fakat 2 gün sonra tabledi sarja taktiğimda 5-6 saatte doldurdugundan firma aracılığı ile servise gönderdim değişim istedim ve 20 iş günü doldurmasina rağmen ürün elime geçmedi en son görüştüğümde değişim isteğim red edilmiş tamir yapılıp göndermişler ve su anda da kargoda olduğu söylendi ben ürünü 5 günlük cihazı tamir edilip almak istemiyorum yenisi ile değişim istiyorum ne yapmam lazım. Tesekurler

 26. Merhaba ben internetten televizyon aldım. Televizyonum da kurulum sırasında 12 adet ölü piksel tespit ettim ve televizyonu inceleme için servis aldı rapor çıkarsa ürünü iade edebileceğimi söylediler ancak servis döndü ve biz 5 tane tespit ettik buda yasal sinirdadir diye dönüş yapildi. Bende ,ben 12 adet tespit ettim kuran arkadaşlara da gösterdim isterseniz gelip bende gosterebilirim dedim. Piksel patlaklarinin yerlerini belirledigim A4 kagidimi servise verdim ve servis tekrar inceleyeceğiz tamam cevabını verdi. Şimdi sorularim şunlar ilk olarak ölü piksel sayısı kaç olmalı ki ben direk değişim hakkı kazanayim ? Ve inceleme sonucunda yine bana bu cihazda 5 tane ölü piksel var deseler benim nasıl bir yol izlemem gerekli ? Cihazı bu şekilde kabul edemem Konu hakkında yardımcı olur musunuz Fatih bey.

  • Merhaba Bünyamin bey. Söz konusu standart 2010 yılında iptal edilmiş. Standart için tıklayın.
   Ayrıca şöyle bir şey de var:

   SALDIRAY Günal adlı tüketicinin ‘ekranında 3 ölü piksel’ yer alan televizyonunu “4 ölü piksel olması gerekir” diyerek, garanti dışında bırakan firma hakkında Ankara 7’nci Tüketici Mahkemesi’nde açtığı davada, firmanın delil olarak sunduğu standardın TSE tarafından 3 yıl önce iptal edildiği anlaşıldı. Bunun üzerine mahkeme, ekranında 3 adet ölü piksel yer alan televizyonun ayıplı olduğuna karar verdi. Mahkemenin aldığı bu karar, Yargıtay 13’ncü Hukuk Dairesi’nin geçtiğimiz nisan ayının sonunda aldığı 2013-1750 esas numaralı kararıyla da onaylandı. Artık, tüketiciler satın aldıkları LCD ve LED TV’lerde sayısı kaç olursa olsun ekranda görüntü bozukluğuna yol açan ölü pikselli cihazlarını ayıplı mal kapsamında değerlendirtip, garanti kapsamında işlem yapılmasını sağlatabilecek.

   Meğer iptal edilmiş

   LCD ve LED ekranların ilk piyasaya sürüldüğü dönemlerde, belli sayıda ki ölü pikseller normal karşılanıyordu. TSE’de bunu göz önüne alarak 2001 yılında EN ISO 13406-02 standardını oluşturdu. Ancak, ekran teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişme ve piksel hatalarında yaşanan düşüşü dikkate alarak, bu standardı 2010 yılında iptal etme yoluna gitti. Artık, yeni nesil LCD ve LED ekranlarda, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de piksel yanmaları ayıp sayılıyor. Buna rağmen, bazı üretici
   ve ithalatçı firmalar ürün açıklamalarında
   hala bu standart uygulamadaymış gibi göstererek, belli sayının altında ölü piksele sahip ürünlerini garanti kapsamı dışında tutuyor. Bu durumda tüketiciler, göze hoş gelmese de ekranda siyah noktalar eşliğinde izlemeye mahkum kalıyor
   ya da bedelini ödeyerek cihazının ekranını değiştirtmek zorunda kalıyordu.

 27. Merhaba Ahmet bey. Telefonumu camı kırık olarak kullanmaktayken (kendim düşürdüm ve kırıldı) kendi kendine kapandı ve yetkili servise yolladım. Yetkili servis sorunu tespit edebilmek için telefonun içini açmaları gerektiğini bu esnada ekranın tamamen kullanılmaz hale geleceğini söyleyerek talebim halinde ekran ücreti ödeyerek bu sorunu tespit edeceklerini ifade ettiler. Kabul ettim ve ekran ücretini gönderdim. Daha sonra sorunun anakarttan kaynaklandığı tespit edildi ve garanti kapsamında ücretsiz değişimi yapıldı ancak bu arada 20 iş günü geçti.
  Sorum şu ki ben bu şartlarda sözleşmeden cayma hakkımı kullanarak telefonun parasını talep edebilir miyim?

   • İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Aslında tam olarak şunu sormak istiyorum benim durumumda (hem tüketici kaynaklı hem de garanti kapsamındaki bir problemde) 20 iş günü kuralı geçerli olur mu? Zira hakem heyetindeki bir yetkili bana bu gibi durumlarda her ne kadar sorunun asıl kaynağının garanti kapsamındaki bir arızadan kaynaklanmış olsa da kırık ekran değişimi dolaysıyla haksız çıkabileceğimi hatta hakem heyetinde haklı çıksam bile mahkemede haksız çıkabileceğimi belirtti. Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz. Yardımcı olursanız sevinirim.

 28. Fatih abi Ben 17.07.2018 tarihinde big magazadan Huawei marka bi telefon aldim ssabah sarji 100 doluydu ise gittim aksam 7 gibi sarji bitti .aksam 9 da tekrar sarja taktim gece 12 de yuzde 45 Sarj dolmus sabah magzaya verdim servise gondercez dediler .ve cihazi biraktim .simdi abi bu telefon 2 gunluk teknik servis iade edermi yoksa tamirmi ederler cihaz 2 gunluk

 29. Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Sorum ise yaklaşık 4 gündür cihaz takip sayfasından kontrol ettiğimde parça bekleniyor yazısı yazıyor bıraktığım yetkili serviste parça bekleniyor dışında birşey demiyor aradığımda tahmini olarak parça bekleme süresi kaç gün?

 30. Mrh. Fatih bey telefonumu 3 sefer servise yolladım ilkinde pil deyişti ikisinde ekran deyiştı en son geldiğinde kargodan aldımgımda telefonumu actıgımda ekranın yarısı kararmıs yarısı beyaz seklinde acıldı yani ekranım siyah beyaz resmen tekrar kullanmadan geri yolladım bu sefer deyişim olurmu acaba

 31. Merhaba hometech markalı bir tablet aldım ve aldığım ilk günden beri tablet arızalı kapanıp bir daha acilmama gini bir sorun var.2 kere servise gitti şimdi 3. Kez yolladim ve yine tamir yapamayacaklarina eminim.Resmi olarak iade ya da değişim ne zaman isteyebilirim acaba cvp verirseniz sevinirim

  • Merhaba Osman bey. Çoğu firma bu noktadan sonra iade kabul etmez. Sizi servise yönlendirir. 10 kere de sorun devam etse yönlendirir. Tüketici hakem heyetine başvurun. 3 kez de tamir edilemediğini, ayıplı mal olduğunu söyleyin. Sonuç alırsınız. İade edilir ücretiniz.

 32. Telefonum değişim kararı verildi aynısı olmadığı için muadil verelim dendi ben ücret iadesi istettim bayiye genpadan ne kadar sürede geri iadesi olur 20 günü geçti hala dönüş olmadı

 33. Merhaba 25haziran da garantiye yolladım yolladım. 10 temmuz da teslim edilmis telefonum ama benim cihaxi aldığım bayiye değil baska bir yere verilmiş. Suan arastiriyorlar nereye teslim edildi diye. Ben tuketicihaklarina gitcem faturam var ücret iadesi yaptirabilir miyim?

  • Apple müşteri Hizmetleri ile görüşün. Zaten cihazı size ulaştıramazlarsa ya ücreti adresi yapmakla ya da yeni cihaz göndermekle mükellefler. Siz ücret iadesi talep edersiniz. Bu şekilde çözülmezse ve 20 gün içerisinde elinize geçmezse o zaman tüketici hakem eğitime gitme şansımız doğuyor.

   • Cuma günü tuketici hakem heyetine başvurdum ücret iadesi için 2 aya sonuç alınır dedi kesin aleyhime sonuclanirda iade alabilir miyim bilmiyorum. Bu süre içinde bayideki çalışanlar telefonu bulursa teslim almam için ararlarsa almama hakkım var mi nasıl iletişim kurmaliyim 45 gün oldu tleefonum bende olmayali çok sorumsuz davranildi bende telefon gelse de artik almak istemiyorum

 34. Merhaba 7 plus kullanıyorum telefonda birsürü arıza var dahada garantisi bitmedi telefonda ısınma kamerada pembelik kasma hopörlörden ses gelmeme ara sıra şarjz almama gibi acaba tekrardan bana telefon verme gibi bi şansları varmı

 35. Merhabalar ben 2016 yilinda LG 4 Cep telefonu aldim 6 defa Servise verdim cihazin degismeyen parcasi kalmadi ama bir turlu sorun giderilemedi bende olayi tuketici mahkemesine tasidim ve benim lehime degisim karari cikti degisim icin kararla birlikte Adana Lg Yetkili servisine Goturdum telefonu Telefonun tum aksesuarlarini benden eksiksiz istediker hatta kulaklikla jarj adaptorune takilan kabloda hafif kullanmaya bagli deformasyonlar oldugu icin bu iki parcayi servis teslim almadi bana yeni gelecek olan cihazin icerisinden bu iki parcayi alacaklarini soykedi ben dellendim tabiki ama yinedetelefonla adaptoru verdim degisim kacgunde yapilir diye sordum bir haftada surebilir bir ayda dedi ben telefonsuz kaldim kullanmam icinde gecici bir cihazda vermediler bende bir tanidik avukatla gorustum suan icraya verdim bekliyorum sizce dogrumu yaptigim

 36. Merhabalar, ben telefonumu 08.07.2018 de vatan bilgisayardan aldım. ama telefonumun arkasında batarya kısmında bi şişlik oluşmaya başladı, telefonda donmalar oluyordu ve tüm bunlar 1 ay dolmadan olmaya başladı. Bende 31.07.2018 de vatan bilgisayar a gittim, değişim talep ettim ve oradaki müşteri hizmetlerindeki bayan değişim olacağını değişim olazsa telefonu kabul etmeyip tekrar servise göndereceğini bile söyledi. fakat bugün yani 13.08.2018 de öğrendim ki telefonum servisten gelmiş ve değişim yapılmamış. Nedenini sorduğumda ise yazılımsal bi sorun olduğu söylediler telefonda. Değişim ya da iade talep ediyorum ben hala, bu durumda ne yapmalıyım?

  • Merhaba. Batarya şiştiyse bu ekranın da zamanla açılmasına, kasanın eğilmesine ve cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olur. Apple müşteri hizmetleri ile görüşerek, onların yönlendireceği bir servise verin cihazı. Sorun yine çözülmezse, cihaz değişimi veya ücret iadesi talebi ile tüketici hakem heyetine başvurun.

 37. merhaba

  xperia xz1 telefonumun camını kırdım ve birkaç gün sonra bakırköy kvk ya götürdüm.690 tl ekran ve kasa değişim ücreti olduğunu söyledirler.benimle ilgilenen bayan 1 haftada telefonunuzu alırsınız dedi.ücretini ödedim fakat aradan 1 hafta geçmesine rağmen hala takip sitesinden ‘parça bekliyor’ ibaresini görüyorum.sanırım mars’tan geliyor parçalar… bu kadar uzun mu sürüyor bu işler ? anormal bir durum var mıdır şuan szce?

 38. Fatih bey şimdi ben bu cihazı degisim için teknik servise verdim tuketici hakem heyetinin kesinlesmis degisim karari var elimde karar benim elime 20.07.2018 cumartesi geldi 15 gun itiraz suresi oldugu icin ben bu surenin dolmasini bekledim ve telefonu 09.08.2018 persebe gunukararla birlikte degisim icin lg adana yetkili servisine teslim ettim bana degisimin bir hafta ile bir ay arası sürebileceğini söyledi normalde beni bu kadar bekletme hakları varmı bende bu olaya çok sinirlendim ve ben lg g4 cep telefonu istemiyordum çünkü bu cihazda kronik bir ana kart ve ekran sorunu var farklı bir cihaz istedim lg g6 üzerine para ödemesi yapayım dedim yok size yine g4 cep telefonu gelecek dedi abi ben bunu alsam yine sorun yasayacam cunku her 3 lg g4 telefonun 2 si bu sorundan servise bırakılıyor bende bunun üzerine avukatla görüştüm karşı tarafa dava açacak para iadesi veya farklı bir model telefon için benim bu olayda bir kaybın olurmu abi şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler fatih bey

  • 30 gün içinde yeni cihaz vermeleri gerekiyor yasal olarak. Bunlar da buna dayanarak böyle demiş. THH değişim dediyse, aynı modelle ya da ellerinde yoksa üst modeliyle değiştirmeleri gerekiyor. Tekrar sorun çıkarsa yine thh’ye gidip bu sefer ücret iadesi isteyebilirsiniz. Dava konusunu bilmiyorum.

   • Fatih bey bu yeni gelecek olan degisim cihazına herhangi bir garanti olmadığını söylüyor teknik servis eski cihazın faturası geçerli diyor benim su anda garanti bitti hadi bu yeni gelen cihazda yine aynı ana kart sorunu yasarsam fiyat 800 lira ila 900 lira arası o zaman ne yapacaz telefonu at cope gitsin okadar parayı telefonu satsan vermezler.

 39. Merhaba Fatih Bey,

  Garanti firması ürünü 19.07.2018 perşembe günü saat 16:42 de teslim almış. Cuma gününden sayarsak bugün 20. Gün. Ürün bugün kargoya verilmez ise mi iade talebi isteyebiliyorum. Yoksa bugün elime geçmezse mi Fatih Bey?

 40. Fatih bey öncelikle çok aydınlatıcı yazı olmuş ,teşekkür ederiz.Benim söyle bir sorunum var.Teknoloji magazasindan aldığım ürünü 11 Temmuzda garantiye verdim.Tamiri yapacak olan kurum ise ürünün ellerine 30 Temmuzda gectigini söylüyor.Simdi bu 20 günlük mesele yüzünden heyete başvursam benim ilk teslim tarihime mi bakıyorlar yoksa ürünün servise ulaşım tarihine mi bakıyorlar ? 11 temmuz bakarsak 20 iş gününü geçti ama 30 temmuza bakarsak daha 8-9 gün var. Ne yapmalıyım bu konuda?

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here