Galaxy S9 Mu? iPhone X Mi? Hangisini Almalıyım? Detaylı Karşılaştırma

1
815

Uzun bir süredir beklenen Android’in yeni lider akıllı telefon modeli Galaxy S9 tanıtıldı. Daha önce telefonun özellikleri ve tanıtım sonrasında paylaşılan detaylarına sitemizde yer verdik. Yeni Android lideri tanıtılır tanıtılmaz ise gözler Apple’a çevrildi. Kullanıcılar, özellikle yeni telefon alacak olanlar, iPhone X ile Galaxy S9 akıllı telefonlarını karşılaştırmaya başladı. Peki, iki model arasında nasıl bir fark var? Hangi modeli almak daha mantıklı olacak? Bakalım.

Galaxy S9 ve iPhone X Tasarım Karşılaştırması

İşe tasarımlardan başlamak en iyisi olacak. İlk önce yeni modelden başlayarak tasarım değerlendirmelerini yapalım. iPhone X serisini sonra değerlendireceğiz.

Galaxy S9 Tasarımı

Samsung’un yeni bir ekran teknolojisi var. Galaxy S8 akıllı telefonlarından beridir sonsuz ekran özelliği daha çok öne çıkarılıyor. Galaxy S9 modelinde de tasarıma doğrudan yeni ekranların etki ettiğini görüyoruz. Telefonda 5.8 inç sonsuz ekran kullanılmış ve ekran gövde oranı çok daha başarılı.

Galaxy S9 ve Galaxy S9+

Yani yine neredeyse sıfır çerçeveli bir akıllı telefon modeli söz konusu. Arka kısımda ise yine parlak cam yüzey ve tek kamera gözüyoruz. Fakat bu kez kameranın yanında değil, alt kısmında parmak izi sensörleri var. Çerçeve bölümü metalden yapılan akıllı telefonların, bunun dışında cam kaplamaları olduğunu da ekleyelim.

Renkler: Gece Siyahı, Titanyum Gri, Mavi, Leylak Moru

Ekran Gövde Oranı: %84.2

iPhone X Tasarımı

iPhone X modeline baktığımızda da yine Apple’ın önemli değişikliklerini görüyoruz. iPhone X modelinin ön yüzünde, çetin bölümü dışında sonsuz ekran benzer bir tasarım var. Bu çentik bölümünü saymazsak, tam anlamıyla ekrandan oluşan bir ön yüz söz konusu.

iPhone X

Arka kısma baktığımız zaman, köşede konumlandırılmış olan üst üste çift kamera ve orta kısımda Apple lodosu yer alıyor. Yine OLED ekranların artısı büyük. Çerçeve malzemesi ise çelik. Bu yönü ile iPhone X biraz daha öne çıkıyor.

Renkler: Gümüş, Uzay Grisi

Ekran Gövde Oranı: %82.9

Galaxy S9 iPhone X

Galaxy S9 ve iPhone X Ekran Karşılaştırması

Her iki modelde OLED ekran kullandığı için ekran karşılaştırması biraz daha önem taşıyor. İkinci olarak iki modelinde ekranlarını karşılaştıracağız. Hemen detaylara geçelim.

Galaxy S9 Ekran Özellikleri

Sonsuz ekranın hakkını veren Samsung Galaxy S9, 5.8 inç ekran boyutu ile geliyor.  5.8 ekran boyutunun yanında QHD+ çözünürlük değeri, yani 1440 X 2960 piksel çözünürlük sunuluyor. Super AMOLED ekran teknolojisinde olan telefonların 570 PPI piksel yoğunluğu oldukça net görüntüler sunulmasını sağlamakta.

Galaxy S9-iPhone X

Gorilla Glass 5 camları, HDR10 desteği ve Super AMOLED ekran teknolojisini de düşünecek olursak, görüntü kalitesi konusunda çok başarılı bir akıllı telefon görmüş oluyoruz. Tabii ki 18.5:9 en boy oranını da unutmamak gerekiyor.

iPhone X Ekran Özellikleri

iPhone X akıllı telefonlarında da yine 5.8 inç ekrana sahip. Fakat bu kez çözünürlük değeri biraz daha farklı. FHD+ olarak bilinen 1125 X 2436 piksel çözünürlüğü sunuluyor. OLED ekran teknolojisine sahip olan telefonun 458 PPİ piksel yoğunluğu sunduğunu görüyoruz.

iPhone X

HDR ve HDR10 desteği bulunan ekranların en büyük artısı ise Super Retina özelliği ve Dolby Vision özellikleri. Ayrıca tam olarak düz cam sunulması ve 3D Touch özellikleri de büyük bir artı.

              GALAXY S9 EKRAN iPHONE X EKRAN

 

Galaxy S9-iPhone X Galaxy S9-iPhone X
Galaxy S9-iPhone X Galaxy S9-iPhone X
Galaxy S9-iPhone X Galaxy S9-iPhone X

Galaxy S9 ve iPhone X Teknik Özellik Karşılaştırması

Asıl konuya giriş yapalım. Her iki modelin teknik özellikleri karşılaştırmalarını ele alacağız. Bakalım hangi telefon daha başarılı bir performans sunuyor.

Galaxy S9 Teknik Özellikleri

Galaxy S9 akıllı telefonlarının iki farklı işlemci modeli sunduğunu göreceğiz. Ülkemizde satılacak olan modelde yer alacak işlemcilerden söz edelim. Bu modellerin içerisinde Exynos 9810 serisi yer alacak.

8 çekirdekli işlemciler, 4+4 şeklinde kümelenmiş durumda. İlk 4 çekirdek 2.9 GHz hızında Mongoose M3 kümesi ve ikinci küme 1.9 GHz hızında olan Cortex A55 kümesi. Maksimum 2.9 GHz hız sunan işlemciler oldukça başarılı.

Galaxy S9 iPhone X

10 nm FinFET ile üretilmiş olan işlemcilerin, Mali-G72 MP18 grafik birimine sahip olduğunu da ekleyelim. Eski modele göre %20 daha başarılı grafik birimi sunulmuş. 10 bit renkleri destekleyen, yüksek kalite ses teknolojisini destekleyen işlemciler, yüz tanıma ve İris tarayıcı içinde derin öğrenme dediğimiz yeteneklere sahip ve ekstra güvenlikli.

Modem kısmında ise LTE Cat 18 sunuluyor ve 1.2 Gbps indirme hızına ulaşılıyor. RAM bellek kısmında ise 4 GB LPDDR4x bellekleri görüyoruz. Depolama alanı değişiyor. 64 ile 256 arasında.

İşlemci Exynos 9810 – (4 x 2.9 GHz Mongoose M3 & 4 x 1.9 GHz Cortex-A55)
RAM 4 GB LPDDR4x
Depolama 64-256 GB

iPhone X Teknik Özellikleri

iPhone X modelinin içerisinde ise ünlü seri, A11 Bionic işlemcileri yer alıyor. Yapay zeka destekli olan işlemcilerin hızın ise 2.53 GHz. 6 çekirdekli olan işlemci de 4+2 kümelemesi kullanılıyor. 2.53 GHz hızında çalışan çift çekirdeği ve 1.42 GHz sunan 4 çekirdek kümesi bulunan, Monsoon ve Mistral kümelemeleri sunuluyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Boyutlandırma Kılavuzu

A11 Bionic

Burada en büyük artı ise ekstra yardımcı hareket işlemcisi olan M11 işlemcilerinin sunulması. RAM bellek konusunda 3 GB bellek sunan telefon, indirme hızlarında 1000 Mbps gibi bir değer sunuyor.

İşlemci A11 Bionic, 2.53 GHz hız 4+2, 6 çekirdek kümeleme
RAM 3 GB
Depolama 64-256 GB

Galaxy S9-iPhone X

Galaxy S9 ve iPhone X Kamera Karşılaştırması

Beklenen değişiklikler sunuldu mu? Kameralar iPhone X modeline yetişti mi? Şimdi bu detaylara geçelim.

Galaxy S9 Kamera Özellikleri

Plus modelinde çift kamera kullanan serinin Galaxy S9 ana modelinde ise tek arka kamera sunuluyor. Kameranın 12 MP değerinde olduğunu ekleyelim. Kameranın en büyük artısı diyafram geçiş modları, f/1.5 ile f/2.4 diyafram aralığında geçiş yapmanıza izin veren kameraların, OIS desteği ve yavaş çekim özelliği var. 960 fps değerine kadar yavaş çekim yapılabiliyor.

26 mm lens sunan kamera, 4K çözünürlükte 60 fps çekim yapabiliyor.  1080p çözünürlüğünde ise 240 fps çekim yapılabiliyor. Ön kamera kısmında ise 8 MP değerinde bir kamera kullanılıyor. f/1.7 açıklığına sahip ve selfie çekimleri için oldukça başarılı. Geniş açı ve EIS desteği bulunan kameranın, otomatik odaklama, panorama selfi modu, geniş çekim gibi artıları var.

Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı telefonları kameraları konusunda daha detaylı bilgi için aşağıya ekleyeceğimiz linklere bakabilirsiniz.

Samsung Kamera Özellikleri

Telefonun teknik değerleri konusunda daha fazla bilgi almak için bu linke bakabilirsiniz.

Galaxy S9 iPhone X

iPhone X Kamera Özellikleri

iPhone X akıllı telefonlarında ise çift arka kamera var. 12 MP değerinde çift arka kameranın, biri f/1.8 diyafram açıklığında. İkinci kamera ise telefoto özellikli kamera. f/2.4 diyafram açıklığı sunan ikinci kameraları da belirtelim.

Bu kamerada da OIS özelliği var. HDR çekimi destekleyen, portre modu gibi bir artısı olan kameraların, yavaş çekim modunda ise 240 fps değerine ulaşabiliyor. Ön kamera kısmında da 7 MP değerinde f/2.2, potre özellikli kameralar bulunuyor.

Galaxy S9 iPhone X

Galaxy S9 ve iPhone X Batarya ile İşletim Sistemi

Her iki akıllı telefonda da batarya ve işletim sistemi en çok merak edilen konulardan. Galaxy S9 modelinde Oreo işletim sistemi ve 3000 mAh değerinde bataryalar var. iPhone X akıllı telefonlarında ise 2716 mAh değerinde bataryalar var.

Galaxy S9 iPhone X

Burada Samsung biraz daha başarılı. Üstelik Samsung’un yeni hızlı şarj teknolojisini de desteklediğini söyleyebiliriz. Kablosuz şarj ise iki modelde de var. iPhone X işletim sisteminde ise daha avantajlı. Çünkü iOS 12 için beklentiler yüksek.

AR Emoji ve Animoji

Gelelim bir başka teknolojiye. iPhone X modelinde gördüğümüz Animoji özelliğini hatırlıyorsunuzdur. Galaxy S9 ise bu sistemi değiştirdi ve AR emoji sistemini sundu.

Galaxy S9 iPhone X

Disney ile ortak hazırlanan sistemi çok daha başarılı. AR Emoji sayesinde, kendi animasyonunuzu oluşturup, bunu sosyal medya uygulamalarında bile kullanabiliyorsunuz. Animasyonda olduğu gibi sizi anımsatıyor. Yapay zeka bu konuda oldukça başarılı.

Biyometrik Güvenlik

iPhone X akıllı telefonlarında biyometrik güvenlik kısmında sadece yüz tanıması kullanılıyor. Bu modelin Face ID teknolojisi ile öne çıktığını gördük. Ancak bu sistemde parmak izi kullanımına son verildi. Galaxy S9 modelinde, hem İris tarayıcı hem yüz tanıma hem de parmak izi sensörleri bulunuyor. Üstelik bu güvenliği işlemci ekstra şekilde öne çıkarıyor. Biyometrik bilgiler özel şifrelenmiş alanda tutuluyor.

Galaxy S9-iPhone X

 

Sanal Asistan

Sanal asistan konusunda Siri’yi anlatmayacağım. iPhone kullanmayanlar bile Siri’yi yakından tanıyor. En başarılı sanal asistanlardan biri Siri. Samsung’un sanal asistanı ise daha yeni bir asistan. Bixby bu seride de yer alıyor. Ancak bu seride Samsung asistanının yetenekleri çok daha artırılmış durumda.

Mesela tabelalara ya da yazılara sanal asistanı tutarak doğrudan dil çevirisi yapabiliyorsunuz. Ancak dil desteği hala sınırlı. Nesne tanıma çok daha başarılı hale getirilse de dil desteğinin artması gerekiyor.

Galaxy S9-iPhone X

Dayanıklılık

iPhone X çerçeve malzemesi olarak paslanmaz çelik kullanıyor. Bu modeli biraz daha dayanıklı yapıyor. Düşmeye ve benzeri durumlara karşı iPhone X bir tık daha iyi gibi. Tabii ki camlardan değil sadece çerçeveden söz ediyoruz. Geri kalan kısımda ise Samsung önde. Galaxy S9 IP68 sertifikası kullanıyor. iPhone X ise IP67 sertifikası kullanıyor.

Galaxy S9 iPhone X

Fiyatlar

64 GB iPhone X: 6.099 TL

64 GB Galaxy S9: 4.599 TL

Genel Yorum

iPhone X akıllı telefonlarının birkaç konuda öne çıktığını görsek de genel performans kısmında Galaxy S9 daha öne çıkacaktır. Özellikle yeni işlemcilerin 2.9 GHz gibi bir hıza ulaşması dikkat çekecek.

Bunun dışında kamera konusunda Plus model daha iyi bir seçim olacak. Kişisel yorumun Galaxy S9 modelinin fiyat da göz önüne alındığı zaman daha iyi bir seri olduğu. Özellikle Plus modelinin bile daha düşük fiyatının olması, iPhone X yerine yeni amiral gemilerinin tercih edileceğini gösteriyor.

iPhone X İçin Detaylı Bilgi

Samsung Galaxy S9 İçin Detaylı Bilgi

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?