Apple’ın üretim kanadının en önemli kilit taşlarından biri olan Foxconn, kısa süre önce yapılan gelir analiz açıklamalarından sonra üretim konusunda en başarılı firmalardan biri olmuştu. Foxconn’un Apple ürünlerinin üretimiyle elde etmiş olduğu bu başarı firmayı sektörün rakipsiz firmalarından biri haline getirdi.

Öyle ki firma artık Apple’dan bağımsız olarak da hamleler yapmaya başladı. Bu noktada markanın son attığı adımlardan birisi de sektörün bir başka devini bünyesine katmak oldu. Gelen haberlere göre Toshiba’nın bellek üretim kısmı artık Foxconn’un olabilir.

Rekor Teklife Rağmen Ret Cevabı

Aslında Toshiba dünyanın en büyük bellek yongası üreticilerinden bir tanesi. Fakat firma son dönemde ciddi bir krizin içerisinde bu nedenle bellek üretim kısmını satışa çıkardı. Japon üreticiye ilk tekliflerden birisi ise Foxconn firmasından geldi. 18 milyar dolar gibi rekor bir teklifi götürmesine rağmen hala departmanı satın alamayan Foxconn fiyatı artıracak mı9 bilinmez ama firmanın bu teklifinin neden kabul görmediği de ortaya çıktı.

foxconn toshiba teklifi
foxconn toshiba teklifi rekor getirdi

Toshiba Yerel Firmalara Satış Yapmak İstiyor

Sorunun firmanın yerel üretim çabası nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Toshiba her şeye rağmen en geniş üretim kapasitesine sahip olan bellek yonga üretim tesislerini ülke içerisinde tutmak istiyor. Yerel firmaların üretim tesissini almasıyla beraber Japonya’nın üretim piyasalarında bir dengesizlik olmayacağı görüşü var.

Dış piyasaya açılmak istemeyen firma bu nedenle Foxconn teklifini kabul etmedi. Bununla beraber firmanın yerel merkezlerden aldığı maksimum teklifin ise 4.5 milyar dolar rakamında kaldığını da ekleyelim. Yani fiyat konusunda rekabet etmek mümkün değil gibi, gözüküyor. Toshiba’nın kararı ne olacak bilinmez ama Foxconn dünyanın en büyük bellek yongası üretim fabrikasını satın alırsa Apple’ın akıllı telefonlarında da ekstra çözümler sunulacak gibi.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?