Son dönemde Samsung’un da önüne geçmeye başlayan Apple’ın gelirlerinde istenen rakamlar tutturulamamış olsa da markanın değerinde ise genel olarak bir artış olduğunu da söylemek gerekiyor. Geçtiğimiz sene bu bağlamda yeni seri marka değerlerini açıklanan Apple’ın 178 milyar dolar gibi bir marka değerine de ulaştığı ortay çıkmıştı.

Sadece bu verileri vermemiz bile aslında Apple’ın ne kadar büyüdüğünü göstermeye yetiyor. Tabi Apple bir yandan markasını büyütürken bir yandan da iş ortaklarını da büyütmeye başladı. Apple ile beraber bu şekilde hızlı bir yükseliş yakalayan firmalardan birisi ise Apple’ın üretim ortağı Foxconn oldu.

Apple’ın iş ortağı olmasından sonra çok kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük üretici firmalarından da biri haline gelen Foxconn’un şimdilerde ise yeni yatırımlar yapmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Son yatırım haberleri ise aslında bekleneni tam olarak ortaya koyuyor.

Amerika’da Üretim Tesisi Kurmaya Hazırlanıyor

İlk olarak Foxconn tarafından yapılan açıklama ile Apple’ın siparişlerinin yanı sıra yeni üretim kanallarını da ele almak için markanın Çin kapsamında yeni yatırımlar yapılacağı da ortaya çıkmıştı. Çin genelinde Foxconn tarafından yapılacağı açıklanan yatırımların ise 8 milyar dolar gibi dev rakamları bulacağı da belirtilmiş ve hatta artık Foxconn kendi ekranlarını bile üreteceği iddia edilmişti.

Foxconn

Tüm bu iddialardan sonra ise Foxconn Çin’den ayrılıp Amerika’ya üretim tesisi açmayacak, Apple ise yolların ayrılma durumu mu ortaya çıkacak gibi u-yorumlar görmeye başlamıştık. Fakat tüm bunlardan sonra sonunda iki firmanın aslında arka planda anlaştıkları iddia edildi.

Hatta Çin’de yaptığı dev yatırımlara rağmen Foxconn firmasının şimdilerde ise Amerika’ya yatırımlar yaptığı ortay çıktı. İddialara göre firma bu kez Amerika’da üretim için 7 milyar dolar gibi bir rakam işle yatırımlar yapmaya başladı.

Yine dev rakamlarla beraber yatırımlarına başladığı görünen Foxconn firmasının Apple’ın desteğini ne kadar aldığı da merak konusu. Apple’ın desteği netlik kazanmış değil fakat söz konusu tesisin 50 bin kişiye istihdam sağlayacağı da düşünülüyor. Apple’ın maliyetlerini bu şekilde düşüreceği de konuşulurken iki firma arasındaki ortaklığın ne boyuta varacağı merak konusu.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?