Fotoğraf Çekimi Sırasında iPhone Derinlik Kontrolünü Kullanma

0
453

iPhone akıllı telefonlarının kamera özellikleri, giderek ön plana çıkmaya başladı. 2018 iPhone modellerinden sonra biraz daha ön plana çıkan kamera özelliklerinde, Portre modu olarak bildiğimiz mod ise çıtayı biraz daha yükseğe taşıyor. Yeni güncellemelerden sonra bu modun çok daha geliştirildiğini de söylemek gerekiyor.

Geçen seneki modellerden sonra gördüğümüz Portre ışığı modları, daha detaylı çekim özelliği derken şimdi ise derinlik denetim özelliği öne çıkıyor. Daha önce fotoğraf çekimi sonrasında kullanılabilen özellik, iOS 12.1 güncellemesi sonrasında fotoğrafı çekim sırasında da kullanılmaya başladı. Bu yazımızda da derinlik denetimi özelliğini çekim sırasında nasıl kullanabileceğinizden söz edeceğiz.

Derinlik Denetimi Kullanımı

Daha önce bu özelliğin, çekilmiş fotoğraflar üzerinde nasıl kullanılacağından söz etmiştik. Bu konuda bilgi almak isterseniz, aşağıda yer verdiğimiz bağlantıya gidebilirsiniz. iOS 12.1 güncellemesi sonrasında gelen yeni özellik sayesinde ise dediğimiz gibi bu özelliği çekim sırasında da kullanabilir hale geldik. Nasıl kullanılacağına geçmeden önce, bu konuda yeni olan kullanıcılar için derinlik denetimi özelliğinin ne işe yaradığından söz edelim.

Bakınız: derinlik denetim kullanımı ve özellikleri

Bu özellik sayesinde kullanıcılar portre çekimlerinin arka planlarını bulanıklaştırabiliyor. Diyafram açıklık değerlerine göre arka planda bulanıklaştırma yapılarak, odak resim biraz daha öne çıkarılıyor. Yine resmin ne kadar bulanıklaştırılacağı da kullanıcı tarafından seçiliyor. Yeni özelliğin çekim sırasında kullanılması için yapacaklarınıza geçelim.

derinlik denetim

  • Kamera uygulamasına girin.
  • Buradan ise “Portre modu” kısmına dokunun.
  • Karşınıza gelen ekranın sağ üst köşesinde “odak” simgesini göreceksiniz.
  • Buraya tıkladığınız zaman, odaklama kaydırıcısı ekranın hemen alt kısmında görünecektir. Buradan derinlik kontrol seviyesini kendi tercihinize göre belirlemeniz gerekiyor. Bu kısımda da ayarlamalarınızı yaptıktan sonra, fotoğraf çekiminiz ayarlara göre yapılacaktır.
İLGİLİ HABER:  iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus Arasındaki Farklar Neler?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?