Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır? (iPhone, Mac ve Windows)

2
20532

Fotoğraf boyutu küçültme ihtiyacı, akıllı telefon veya fotoğraf makinesiyle çekilmiş bir fotoğrafı, internet ortamında herhangi bir platformda kullanmak istediğimizde ortaya çıkabiliyor. Birçok platform profil veya kapak fotoğrafı için bir üst ve bir alt sınır belirlediği için, kullanıcılar fotoğraflarının boyutlarını küçültmek durumunda kalıyor. İster Windows bir bilgisayar, ister Mac kullanın fotoğraf boyutunu küçültme oldukça basit bir işlemdir. Bu makalede, her iki işletim sisteminde fotoğraf küçültme işleminin adım adım nasıl yapıldığına yer verdik.

1. Windows’ta Paint Kullanarak Fotoğraf Boyutu Küçültme

Windows’ta fotoğraf boyunu küçültmek veya büyütmek için kullanılan en basit yol Paint’tir. Paint, neredeyse tüm Windows sürümlerinde var olan bir çizim ve resim düzenleme programıdır.

 1. Boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafın üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayın.
 2. Açılan menüde farenin imlecini Birlikte Aç seçeneğinin üzerine getirin.
 3. Açılan ikinci menüde yer alan Paint seçeneğine tıklayın.paint fotograf boyutu kucultme
 4. Pencerenin üst kısmında yer alan Giriş‘e tıklayın.
 5. Yeniden Boyutlandır seçeneğine tıklayın.paint fotograf boyutu degistirme
 6. Açılan küçük pencerede, işaretli değilse En Boy Oranını Koru seçeneğini işaretleyin.
 7. Daha sonra, fotoğrafınızı belirli bir yüzdelik oranda küçültmek istiyorsanız penceredeki Yüzde seçeneğini, piksel olarak küçültmek istiyorsanız Piksel seçeneğini işaretleyin. (Piksel seçeneğinde fotoğrafın orijinal boyutlarını görebilirsiniz.)
 8. İstediğiniz yeni boyut için Yatay ya da Dikey kutucuklarına değerleri yazın. (yalnızca birini değiştirin. diğeri fotoğrafta bozulma olmaması için otomatik olarak değişecektir.)
 9. Pencerenin alt bölümündeki Eğ seçeneği, fotoğrafı belirli bir yönde yüzdelik oranda eğmek için kullanılır. Amacınız yalnızca fotoğrafı küçültmek ise bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmayın.
 10. Daha sonra pencerenin altındaki Tamam butonuna tıklayın.Paint Yeniden Boyutlandir Secenegi
 11. Fotoğrafınız, boyutu küçülmüş şekilde karşınızda duruyor olacaktır. Şimdi, öncelikle sol üstteki Dosya menüsüne, ardından Farklı Kaydet seçeneğine ve son olarak JPEG Resmi seçeneğine tıklayın.Windows Paint fotograf kucultme
 12. Açılan pencerede en altta yer alan Dosya Adı bölümüne yeni fotoğrafınıza vermek istediğiniz adı yazın. Kayıt türü bölümünde JPEG formatını görmeniz gerekiyor, görmüyorsanız üstüne tıklayın ve JPEG’i seçin.
 13. Son olarak Kaydet butonuna tıklayın.boyutu kucultulmus fotograf

Hepsi bu kadar!

Kalitesinde herhangi bir değişme olmadan fotoğrafınızın boyutunu küçültmüş oldunuz.

Not: Fotoğraf boyutunu büyütmek, görselin kalitesini bozmaktadır.

2. Mac’te Önizleme’yi Kullanarak Fotoğraf Boyutunu Küçültme

Mac’te fotoğraf boyutu küçültmek için Windows’taki Paint’e benzer bir program olan Önizleme’yi kullanabilirsiniz. Önizleme, Mac OS’un çoğu sürümünde var olan Apple’ın dahili resim görüntüleme uygulamasıdır.

 1. Boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafın üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayın.
 2. Açılan menüde farenin imlecini Şununla Aç seçeneğinin üzerine getirin.
 3. Açılan ikinci menüde yer alan Önizleme seçeneğine tıklayın.
 4. Ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda yer alan Araçlar menüsüne tıklayın.
 5. Boyutu Ayarla seçeneğine tıklayın.
 6. Sığdır menüsünden yeni boyutları veya Özel‘i seçin. Özel’i seçerseniz, yeni boyutları Genişlik ve Yükseklik alanlarına ve/veya Çözünürlük alanına inç/santimetre başına piksel sayısı olarak girin.
 7. Daha sonra pencerenin sağ altındaki Ok (Tamam) butonuna tıklayın.
 8. Menü çubuğunda yer alan Dosya menüsünden Kaydet seçeneğine tıkladığınızda, fotoğraf belirttiğiniz yeni boyutlarla kaydedilecektir.

Hepsi bu kadar!

3. iPhone’da Fotoğraf Boyutu Küçültme

Apple, iPhone’un kamera kalitesine büyük önem vermektedir. Kaliteli bir kamera ile çekilen fotoğraf, aynı zamanda büyük boyutlu fotoğraf anlamına gelmektedir. iPhone’da fotoğraf boyutu küçültme için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Aşağıda, bu yöntemlerden en kolay 2 tanesine yer verdik.

1. E-Posta ile Gönderme

iPhone’da bir e-postaya bir fotoğraf eklediğinizde, görselin e-postayla gönderilmek üzere yeniden boyutlandırılmasını isteyip istemediğiniz sorulur ve karşınıza dört seçenek çıkar. Bunlar küçük, orta, büyük ve gerçek boyuttur. Küçük boyutu seçerseniz fotoğrafınızın boyutu 320×240, orta boyutu seçerseniz 640×480 ve büyük boyutu seçerseniz 1632×2448 piksel çözünürlüğe ayarlanır. Dolayısıyla iPhone’da boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı, kendinize e-posta göndererek küçültebilirsiniz.

2. Yeniden Boyutlandırma Uygulamaları

iOS’un standart boyutları işinizi görmediği için E-posta yöntemini kullanmak istemiyorsanız, iOS için geliştirilmiş fotoğraf boyutlandırma uygulamalarını kullanabilirsiniz.

iphone fotograf kucultme uygulamasi

Bu uygulamalar arasından Reduce (1.99$), fotoğrafları toplu halde yeniden boyutlandırmanıza olanak tanırken, Simple Resize (ücretsiz) tek bir fotoğrafın boyutunu yeniden ayarlamanızı sağlar. Adobe Photoshop Express (ücretsiz) ise iPhone fotoğraflarınızda önemli değişiklikler yapmanıza olanak tanır.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Video İndirmek İçin 7 Kolay Yol (iPhone, Android ve PC)

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?