Teknoloji devi Apple iPhone serisinin son üyeleri ile birlikte yeni akıllı saati ve diğer yeni modellerini piyasaya sunarken bir yandan da bazı sorunlar ile uğraşıyor. İrlanda ile yaşanan vergi sorunu bu duruma örnek. Bu sorunla ilgili Fitch’den açıklama geldi.

Fitch’in İrlanda’ya Apple Uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirmesinden sorumlu kuruluş Fitch Ratings, AB’nin İrlanda’daki faaliyetleri sebebiyle teknoloji devi Apple’a vergi borcu çıkarılması kararının, İrlanda ekonomisi açısından ciddi risklere sebep olabileceğini belirtti.

Fitch Ratings’in yaptığı açıklamaya göre, malum vergi kararının, İrlanda’nın global iş piyasasından direk olarak yatırım çekme ile ülkedeki istihdam hususunda belirsizliğe sebep olduğu vurgulandı.

Açıklamada, mevcut vergi kararının, bir diğer belirsizlik konusu olan İngiltere’nin AB’den ayrılmasına eklendiğini belirten Fitch, bu durumun ülke ihracatı ile yatırımlarda azalmaya sebep olacağını belirtti.

Bir diğer yandan AB kararı ile oluşan risklerin sınırlı olacağı tahminine de yer verilen açıklamada, İrlanda’nın ,5 değerindeki kurumlar vergisinin başka ülkeler ile kıyaslandığında düşük olduğuna, ülkenin üst seviye gelişmişliğinin çok uluslu kişiler ile kurumlar adına çekiciliğini korumayı sürdüreceğine dikkat çekildi.

İrlanda’da bulunan mevcut kamu borcunun da gayri safi milli hasılaya oranının 2015 sonu itibariyle %78,7 değerinden 2020 yılında %63,7 değerine düşeceği görüşü de açıklamada yer aldı.

AB Komisyonu geçtiğimiz hafta Apple’ın İrlanda’da kurulan şirketlerinin vergilendirilmesi ile alakalı olarak 3 sene süren soruşturmasının son bulduğunu duyurmuş, Apple’dan geri dönük 13 milyar avro değerindeki vergiyi faizi ile beraber İrlanda’ya geri ödemesini istemişti.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?