iTunes üzerinden eski iOS sürümlerini geri yüklerken veya cihazı restore ederken bazen “Firmware dosyası uyumlu olmadığı için geri yüklenemedi ” hatası alıyoruz. Bu hata, .ipsw dosyası ile iOS işletim sistemi yüklememizi engelliyor.

 

Firmware dosyası uyumlu olmadığı için geri yüklenemedi hatası nasıl düzeltilir?

Öncelikle yüklemek istediğiniz .ipsw dosyası cihazınız ile uyumlu mu? Buna bakmalısınız.

Buraya tıklayarak, cihazınız için doğru ipsw dosyası indirmelisiniz. Bu ipsw için de imzaların açık olduğundan emin olmalısınız.

ipsw-mu-kullanimi

 

Yukarıda görüldüğü gibi, doğru cihaza, yeşil renkli iOS sürümlerinden hangisini yüklemek istiyorsanız, tıklayıp, bilgisayarınıza indirin.

 

Diyelim ki bunu yaptınız ve buraya kadar sorun yok. Devam edelim..

Aşağıdaki çözümleri teker teker denemelisiniz. Bunlardan birisi sorununuzu çözebilir. Her seferinde, ipsw dosyasını yüklemeyi tekrar deneyin.

Çözüm 1: Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Belki bilgisayarınız yazılım dosyasını tanımamıştır. Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmakla başlayın. Sonra iPhone/iPad/iPod touch cihazınızı bilgisayara tekrar bağlayın ve iTunes’i çalıştırıp, iOS yüklemeyi tekrar deneyin.

Çözüm 2: Antivirus yazılımınızı kapatın

Bazen, antivirüs yazılımları, bilgisayarınızda bazı kurulum hatalarına neden olabilir. Bu yüzden bir süreliğine antivirüs yazılımınızı kapatın. Bunun için Windows ‘da sağ alt kısımda antivirüs programınızın simgesine sağ tıklayarak kapatın veya 1 saatliğine devre dışı bırakın. Sonra iPhone/iPad/iPod touch cihazınızı bilgisayara tekrar bağlayın ve iTunes’i çalıştırıp, iOS yüklemeyi tekrar deneyin.

 

Çözüm 3: iTunes programınızı son sürüme güncelleyin

iTunes programınız güncel olmayabilir. Hatanın sebebi bu olabilir. iTunes ‘i son sürüme güncelleyin.

itunes-guncelleme

Çözüm  4:  iTunes’i yeniden kurun

Bazen iTunes’in güncellemesi problemi ortadan kaldırmazken, yeniden yüklenmesi çözüm olabiliyor. Bilgisayarınızdan iTunes’i tamamen kaldırıp, sonra tekrar kurmayı deneyebilirsiniz.

Çözüm 5: Farklı bir siteden ipsw dosyası indirin

Çok düşük bir ihtimal de olsa, indirdiğiniz ipsw dosyasının bozuk olması ihtimaline karşı bir de buradan indirmeyi deneyin. Unutmayın, cihazınıza uygun dosyayı indirmelisiniz.

Çözüm 6: iTunes’ kullanmayın. Alternatif programları kullanın

Sıklıkla iTunes alternatifi başka programlar kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Bunda ne zorluk ne de tehlike var. Herkes tarafından yaygın kullanılan programları tercih edin.

iTunes alternatifleri:

AnyTrans, iTools, iFunBox, iExplorer gibi yazılımları kullanabilirsiniz.

 

Bu yazımızda “Firmware dosyası uyumlu olmadığı için geri yüklenemedi ” hatası alan Apple kullanıcılarına yardımcı olmaya çalıştık. Sizler de ek yöntemleri yorum kısmından bildirirseniz, memnuniyetle konuya ekleriz. Umarız sorununuz çözülür.

 

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?