Geçenlerde şöyle bir soru ile karşılaştım: “Yeni bir Mac aldım. FileVault’u nasıl kapatırım?” Bu soru üzerine düşünürken sitemizde FileVault hakkında çok az bilgi olduğunu gördüm. Bu yüzden bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu yazıda bir Mac kullanıcısının FileVault hakkında merak edebileceği herşeyi yazmaya çalıştık.

FileVault hakkında insanların aklına takılan sorular genel olarak şöyle:

 • FileVault sistemi yavaşlatır mı?
 • Parolayı veya recovery key (kurtarma parolası) unutursam ne olur?
 • FileVault güvenli mi?
 • FileVault’u durdurabilir miyim?

 

FileVault nedir?

FileVault, Apple tarafından geliştirilmiş bir şifreleme mekanizmasıdır. Mac’in başlangıç diskinde yer alan tüm dosya ve klasörler FileVault tarafından şifrelenir. Bu dosyalara sadece o cihazın kullanıcısı ulaşabilir. FileVault, Apple tarafından MacBook’ların çalınması veya kaybolması durumunda bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini engellemek için geliştirilmiştir.

FileVault MacBook’unuzdaki her bilgiyi şifrelemez. Bilgisayarınızdaki filmler, fotoğraflar bu şifrelemeye dahil değildir. Önceden de ifade ettiğim gibi şifreleme, başlangıç diskinde yer alan bilgiler için geçerlidir. Tüm içeriğin şifrelenmesi için FileVault 2 geliştrilmiştir. Konumuzda buna da yer vereceğiz.

FileVault XTS-AES-128 encryption -256-bit şifreleme teknolojisi kullanıyor. Bu şifreleme yöntemiyle şifrelenmiş bir bilginin, günümüzün en iyi şifre kırma programlarıyla bile kırılması milyonlarca yıl alıyor. Hatta bu konuda; Washington Post gazetesinde yayınlanan bir makalede Amerikan polisinin MacBook’ların şifresini kıramadığı şeklinde bir haber geçtiğimiz yıllarda yayınlanmıştı.

FileVault nasıl etkinleştirilir?

Eğer zaten FileVault sisteminizde etkin değilse FileVault’u şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

 1. Sistem tercihleri’nden Güvenlik ve Gizlilik kısmını tıklayın.
 2. FileVault sekmesine tıklayın.
 3. Kullanıcı şifrenizi girin.
 4. FileVault butonuna basarak FileVault’u aktif edin.
 5. Mac size şifre sıfırlama yöntemi olarak hangisini tercih ettiğinizi soracak: iCloud veya kurtarma anahtarı

6. Eğer kurtarma anahtarını seçerseniz, bu bilgiyi iyi bir yere kaydedin.

7. FileVault şifreleme işlemine başlayacak.

 

 • FileVault şifrelemeye başladıktan sonra işini bitirene kadar durdurulamaz. Mola verdirilebilir.
 • Şifreleme yaparken Mac’inizi kapatabilirsiniz. Bu sistemi bozmaz.
 • FileVault şifrelemeyi arka planda yapar.

FileVault şifresini unutursanız ne olur?

İnsanların endişelendikleri bir nokta bu. Haklı olarak endişeleniyorlar. Eğer FileVault kurulumu sırasında Kurtarma anahtarı seçeneğini seçerseniz; 20 haneli ve içinde harfler ve sayılar bulunan bir şifre oluşturmalısınız. Eğer MacBook parolanızı ve bu şifreyi unutursanız MacBook’un başlangıç diski içindeki bilgilere ulaşamazsınız. Buna Apple bile ulaşamaz.

İLGİLİ HABER:  Mac'inizde Emojilere Nasıl Ulaşırsınız?

FileVault nasıl kapatılır?

FileVault şifrelemesini kapatabilirsiniz. FileVault’u kapatabilmeniz için şifreleme işleminin sona ermiş olması gerekir. Bu işlem sona erene kadar “Sistem tercihleri-Güvenlik ve Gizlilik kısmı” pasif olacaktır. Daha sonra yine aktifleştirirken izlediğimiz yolu takip ederek FileVault’u kapatabilirsiniz.

FileVault açıkken diğer kullanıcıların durumu ne olacak?

FileVault ile ilgili sorunlardan birisi bu. Mac veya MacBook’u birden fazla kişi kullanıyorsa, onlar da kendi kurtarma anahtarlarını almalılar.

Her kullanıcı yine Güvenlik ve Gizlilik penceresinden şifresini alabilir. Her kullanıcı için Kullanıcıyı Etkinleştir butonunu tıklayın ve kullanıcının parolasını girin. FileVault’u açtıktan sonra eklediğiniz kullanıcı hesapları otomatik olarak etkinleştirilir.

FileVault sistemi yavaşlatıyor mu?

Doğal olarak şifreleme işlemleri sistemi bir miktar yavaşlatıyor. Bunun için yapılmış çeşitli testler var. Örneğin aşağıda yapılmış bir testin 4 Mac modeli için sonucu görünüyor:

Yukarıdaki değerlere baktığımızda kabaca şöyle bir çıkarım yapabiliriz:

 • FileVault açık olduğunda Disk okuma hızı ortalama %20 – 30 arasında yavaşlıyor. Diske yazma hızı ise %10 – 20 arasında yavaşlıyor.

Disk okuma ve yazma hızları bilgisayarda yaptığınız tüm işlemleri etkileyecek değerlerdir. Ancak Apple sistemlerinde SSD disk kullandığından bu değerler disk okuma ve yazma hızları zaten yüksek. Bu yüzden %20 düşüş de olsa bunu hissetmeyebilirsiniz.

FileVault Time Machine’yi de şifreler mi?

FileVault Time Machine yedeklerini şifrelemez. Bunun için Time Machine ayarlarında bir seçenek var. Bu seçenekte yedeğin şifrelenip şifrelenmeyeceğini soruyor. Burada şifrelenmesin derseniz, şifrelenmemiş yedek farklı bir harddisk kısmına kaydedilecektir.

FileVault harrdiskte alan kaplar mı?

Hayır. Şifreleme yapsanız da yapmasanız da diskte kaplanan alan değişmeyecektir.


Bu yazımızda FileVault hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarım yararlı olmuştur. Konu çok uzamasın diye FileVault 2 hakkında daha sonra farklı bir yazı hazırlayacağız. Yorum kısmında sorunuzu sorabilirsiniz. İçeriğimizi beğendiyseniz yorum yazabilir, sosyal medya hesaplarında konuyu paylaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?