Farklı Yüz İfadelerini Tanıma için Face ID’yi Eğitme

0
145
Face ID 2.0

Face ID, Apple’ın en başarılı teknolojilerinden bir tanesi. Bu sisteme genel olarak yüz tanıma teknolojisi dememiz yanlış olur. Aynı işlemi yapan birçok Android akıllı telefon modeli var. Apple ile rekabet eden Samsung gibi markaların kullandığı yüz tanıma sistemlerini bir kanara bırakacak olursak, Face ID gerçekten rakipsiz teknolojilerden bir tanesi. Bu teknoloji ile cihaz sadece yüzünüzü tarayıp, kilit açmıyor. Bir nevi yavaş yavaş sizi tanıyor. Bu konuda daha derinlemesine bir açıklama yapmak için farklı bir bilgi vereceğiz. Farklı yüz ifadelerimizi Face ID’nin nasıl tanıdığını ve bunun için eğitimin nasıl yapılacağına bakacağız.

Face ID Yüz İfadelerini Tanıma

Yüz tanıma sisteminde Apple, makine öğrenimi özelliğinden faydalanıyor. Yani Face ID ile yüzünüz bir yandan 3 boyutlu olarak taranırken bir yandan da cihaz sizi tanımaya ve mimiklerinizi algılamaya başlıyor. Peki bu bize ne sağlıyor?

Sorunun cevabı çok basit. Her zaman için telefonun karşısında ciddi bir ifadeyle durmanız ya da normal bir yüz ifadesi sergilemeniz mümkün değil. Düşünün! Yataktan kalktınız ve gözleriniz şişmiş durumda. Düz mantıkla yüzünüzde değişiklik olacak. Bu durumda sistemin sizin yüzünüzü tanımaması gibi bir durum söz konusu olacak. Fakat makine öğrenimi sayesinde böyle bir olumsuzlukla karşı karşıya kalınmıyor.

Face ID

Aynı durumun farklı versiyonlarına örnek verelim. Eliniz çenenizin altında ya da farklı bir mimik gösteriyorsunuz. Bu durumda da Face ID sisteminin sizi sorunsuz bir şekilde tanıması gerekiyor. Zaman içerisinde cihaz bu konuda başarısını arttırıyor.

Çünkü başarılı ve başarısız olan yüz tanıma verileri sürekli değerlendiriliyor. Ama bu kısımda küçük bir püf noktası var. Yapılan testlere göre küçük bazı oynamalarla, farklı ifadeler için Face ID eğitimini gerçekleştirmek mümkün. Bunun için yapacaklarını şöyle;

  • Yüz kilidini açmak için telefonunuzu yüzünüze tutun ve farklı bir ifade verin. Elinizi çenenizin altına koyabilirsiniz ya da dil çıkartabilirsiniz ya da farklı bir mimik yapabilirsiniz. Ne olursa.
  • Yüz kilidi açılmayacak olursa, kilit ekranını aşağından yukarı kaldırın.
  • Siz yukarı kaydırma yaptığınız zaman tekrar deneme yapılacak. Tekrar başarısız bir sonuç alınacak olursa şifrenizi girin ve kilit açın.
  • Sonra iPhone telefonunuzu yeniden kilitleyin.
  • Face ID’yi tekrar açmak için aynı ifadeyi deneyin.
İLGİLİ HABER:  Bu Kez iPhone X İçinde Windows 95 İşletim Sistemi Çalıştırdılar

Yüz kimliği bu ifadenizi hatırlamış olacak. Artık kullandığınız bu ifadeyle de kilit açmak mümkün olacak. Dediğimiz gibi cihaz bunu zaman içerisinde kendi yapıyor. Daha doğrusu başarı oranı artıyor. Çünkü sizi ve yüz mimiklerinizi tanıyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?