[toc]

Geçtiğimiz haftalarda uzay araştırmaları konusunda en önemli adımlardan biri atılmış ve Falcon Heavy roketleri fırlatılmıştı. Aslında bir görevi olmayan ve sadece sistemin testi için uzaya gönderilen roketlerin, birçok ilke imza attığını da gördük. Uzaya kargo taşıma konusunda en iyi çözümlerden biri olacak ve uzay araştırmalarında hayati öneme sahip olacak bir teknoloji olarak gösterilen Falcon Heavy, araştırmaların maliyetini de azaltmasıyla gündeme gelmişti.

Öyle ki ana kapsülün yanında kullanılan Falcon 9 roketleri yeniden kullanılabilir roketler. Ateşlemeden sonra yeniden dünyaya inebiliyor olması ve yeniden kullanılabiliyor olması, uzay araştırmalarında hem zaman hem de maliyet konusunda yeni bir döneme geçilmesini sağlayacak. Fakat Falcon Heavy için her şey muhteşem gitmiş değil.

Falcon Heavy 3.Roketinin Yeri Belli Oldu

Planlandığı gibi fırlatma gerçekleştirildi ve uzaya Tesla Roadster aracı gönderildi. Bu süreçte roketlerin ise yeniden dünyaya inmesi gerekiyordu. Fırlatmanın gerçekleşmesinin ardından beklendiği gibi roketlerin ikisi dünyaya indi. Aynı gün hatta aynı saat içerisinde roketlerin indiğini gördük. Ancak 3.roket bir türlü beklenen inişi gerçekleştirmedi. Konu hakkında SpaceX tarafından da düşme ya da olumsuz bir açıklama gelmediği için durum bir türlü netlikte kazanamadı. İşte bugün ortaya çıkan bilgiler gösterdi ki Falcon Heavy fırlatmasında %100 başarı elde edilemedi.

Falcon Heavy

Roketlerden birinin fırlatmanın hemen sonrasında mini bir arıza ile karşılaştığı ve ana roket olarak gösterilen roketin belirlenen hedefe inmediği belirtildi. Bununla beraber roketin patlama gibi bir durumla karşı karşıya kalmadığı da ortaya çıktı. Suya indirilmek istenen roketin içerisinde bir miktar yakıt bulunması nedeniyle, patlama durumu olduğu için güvenlik amaçlı başka bir roketle vurularak imha edildiği açıklandı.

Ana roketin hedefini tutturamamış olması, roketin sonu oldu demek daha doğru olacaktır. Diğer yandan kapsül hala uzay boşluğunda yoluna devam ediyor. Mars yörüngesinin kaçırılmasından sonrasında, başıboş bir şekilde kapsülün uzayda ilerlediği açıklanmıştı. Bu durum değişmedi.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Farklı Bir Versiyonla Güncellenecek

İlginizi Çekebilir: Apple Watch Şeker Hastalığını Tespit Edebilir Mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?