Falcon Heavy Başarılı Bir Şekilde Fırlatıldı

0
71

SpaceX firmasının şimdiye kadar geliştirmiş olduğu en önemli teknolojiler arasında gösterilen Falcon Heavy roketleri, uzun bir çalışmanın ardından sonunda fırlatıldı. İlk olarak Falcon 9 roketleri ile karşımıza çıkan ve bir ilke imza atarak, uzaya fırlatıldıktan sonra yeniden yüzeye inebilen roketleri sunan firma, uzay araştırmaları konusunda belli bir seviyenin geçilmesine olanak sağlamasıyla gündem oldu. Bugün fırlatılan Falcon Heavy ise tüm bu teknolojinin geldiği son nokta olarak değerlendirilmişti. Beklenen fırlatmanın gerçekleşmesi de uzay teknolojileri için yeni bir dönemin açılmasına neden oldu.

Falcon Heavy Mars Yörüngesine Roadster Taşıyor

Türkiye saati ile 23:45 saatinde fırlatılan roketin, 3 adet Falcon 9 roketinin bir araya getirilerek oluşturulmuş versiyonu olduğunu da söylemek gerekiyor. Roketin bu kadar önemli olmasının nedeni ise uzaya yük taşıyabiliyor olması ve fırlatma roketlerinin yeniden dünyaya inebiliyor olması.

Zaten Falcon Heavy fırlatılışında da bunu gördük. İlk yük olarak Elon Musk’ın yeni aracı Tesla Roadster’ı uzaya taşıyan roket, başarılı bir fırlatma ile gündeme geldi ve beklendiği gibi iki fırlatma roketi bir süre sonra kapsülden ayrılarak yeniden dik bir şekilde dünyaya indi.

Beklenen başarıyı elde eden Falcon Heavy roketinin, kapsül bölümü ise içerisinde Roadster araçlarıyla beraber Mars’a doğru ilerlemeye devam etmeye başladı. Fırlatma tabii ki teknoloji dünyasında da gündem oldu.

Canlı olarak ülkemizden de yayınlanan Falcon Heavy fırlatması sonrasında yörüngesine oturan kapsülün, hedefine ulaşması için ise 400 milyon km yol gidecek. Günden güne detaylarını öğrenmeye devam edeceğimiz ve gelişmelerini göreceğimiz roketin fırlatma anını ise videoda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.3 beta 2 Yayınlandı! Tüm Özellikler

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Ekran Tartışmaları Devam Ediyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?