Factory unlocked, sim locked, sim kilidi nedir?

0
1972

Sim kilidinin ne olduğunu çoğumuz biliyoruz. Alışveriş sitelerinde bazı akıllı telefonların yanında Factory Unlocked ibaresi bulunmakta. Factory Unlocked ibaresi iPhone’larda da var. Bu ibarenin bulunduğu cihazlar, diğerlerine göre çok daha uygun fiyatla satılıyor. Bu yüzden birçok insan, factory unlocked hakkında bilgi alma ihtiyacı hissediyor.  Türkçe internet sitelerinde bu konuda tam bir bilgi bulamadık. Biz de bu Factory Unlocked konusunu tam anlamıyla açıklayalım dedik.

Factory Unlocked: Sim kilidi olmayan anlamına gelir.  Bunun karşıtı Sim Locked’dir. Bu da sim kilidi var anlamına gelir.

  • Bir cihaz factory unlocked ise tüm operatörlerle çalışabilir demektir. (Turkcell, vodafone, avea vb..)
  • Bir cihaz simlocked ise; sadece satın alındığı belli bir operatörle çalışır. Örneğin; Cihazı vodafone’dan kampanyayla aldıysanız ve bu telefon simlocked ise sadece Vodafone hattı ile bu cihazı kullanabilirsiniz. Sim kilitli bir cihazın kilidini açtırmanın yolları var. Ama bu yollar hem ücretli hem de bir süre sonra yine sim kilidi aktif olabiliyor.

Bazı alışveriş sitelerinden örnekler:

Yukarıdaki resim amazon’dan alınmıştır. Factory Unlocked ibaresi genelde ingilizce sitelerde bulunuyor. Türkiye’de ise sim kilitli ibaresi kullanılıyor ve bu cihazları ya operatörler satıyor ya da 2. el telefon satanlarda bulabiliyorsunuz. (Son zamanlarda operatöler de bu şekilde cihaz satmamaya başladı.)

Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde Factory unlocked – Sim locked telefonların satışı yaygın. Ülkemizde ise operatörler de son zamanlarda bu tarz satışları tercih etmemeye başladı.

Amerika’dan iPhone satın alacak kişiler bu konuya çok dikkat etmeli. Örneğin; Verizon , AT&T gibi şirketlerden ucuza alınan telefonlar ülkemizde uygun fiyata satılabiliyor. Ama sim kilidi olduğu için buradaki operatörlerle bunları kullanmanız mümkün olmuyor.

1- Sim kilitli iPhone aldım. Ne yapabilirim?

Sim kilitli bir iPhone satın aldıysanız öncelikle,

  • Operatörünüzle görüşün. Sim kartı kilidi kaldırmayı destekliyor olabilir. Sim kartı açma işlemini operatörünüz yapabilir. Bu işlem birkaç gün sürebilir.
  •  Sİm kilidi nasıl açılır?  başlıklı yazımızı okuyun. Burada ki işlemler biraz karışık gelebilir. Ama binlerce liranın çöpe gitmemesi için bunları da denemenizi öneriyoruz. 

2- Sim kilitli iPhone alınır mı?

Telefonun alınması kadar satılabilmesi de önemlidir. Sim kilidi olan iPhone’ların satılması oldukça zordur. Ek olarak bu sim kilidi illegal yöntemlerle kırılsa dahi, bir süre sonra tekrar kilit aktif olabilir. Sürekli bu gibi işlemlerle uğraşmak ve bu işler için para harcamak yerine sim kilidi olan iPhone satın almamak daha iyi.

Ülkemizde operatörler yeni gelenler için çok cazip kampanyalar yapıyorlar. Bu yüzden ileride bu tarz kampanyalardan da yararlanabilmek için sim kilitli cihaz almamak en iyisi.

İLGİLİ HABER:  Su Geçirmez Led Aydınlatma

3- GSM ile CDMA arasında ne fark var?

Kilitli telefonlarla ilgili detaylara gireceksek GSM ve CDMA arasındaki farklara da bakmamız lazım. Cep telefonları tarafından hücresel ağlara erişmek için kullanılan iki ana teknoloji var: Bunlar GSM ve CDMA’dır.

Cep telefonları bir GSM (Mobil İletişim için Global Sistem) veya CDMA (Kod Bölmeli Çoklu Erişim) sistemi ile çalışır. CDMA telefonlarında, cep telefonu servis sağlayıcısı tarafından telefona yüklenen tüm müşteri bilgileri bulunur. Bir müşteri telefonu eve götürebilir (ya da kapısına teslim edebilir), açabilir ve kullanmaya başlayabilir. Diğer yandan, GSM telefonları, abonenin kimliğini doğrulamak için bir SIM (Abone Kimlik Modülü) kartı adı verilen özel bir plastik parça gerektirmektedir. Böylece telefonu kullanabilmektedir. Bu çip daha sonra diğer GSM telefonlarına aktarılabilir. Bir GSM telefonu dünyanın hemen her yerinde çalışabilir ve bir operatöre kilitlenmemiş olması koşuluyla herhangi bir SIM kartı kullanabilir.

Telefon kilidini açmak neredeyse her zaman GSM olan telefonlarda geçerlidir. CDMA telefonlar kilitli değil ya da kilidi açılmıyor. Bununla birlikte, çok daha zahmetlidir ve çoğu zaman operatöre  kilit açma kodları sormak zorundadır. Birçok operatör bunu aboneler için yapıyor olsa da, telefonu yeni bir CDMA operatörüne  aktarmak zordur.

4- Telefonun sim kilidini kırmak yasal mıdır?

Bu cihazlar genelde Amerika’dan alınıyor. Amerika için bu soruyu cevaplandıracak olursak;

Kilitli olmayan telefonlar, özel yazılım ile operatör kısıtlamalarını kaldırabilirler. ABD’de bir telefonun kilidini açmak tamamen yasaldır. Hücresel taşıyıcılar bunu açıkça söylemezler çünkü başka bir operatöre geçerek sözleşmeleri kırmak yerine planınızda kalmanızı isterler. Telefonun türüne bağlı olarak bir telefonun kilidini açmanın farklı yolları vardır. Bu kilitli olmayan telefonlar (yazılımın kilidi de denir) daha sonra herhangi bir ağdaki herhangi bir SIM kartla kullanılabilir.

5- iPhone’un sim kilitli olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir iPhone’un sim kilitli olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu yok. Bazı internet sitelerinden IMEI ile sorgulama yapabiliyorsunuz. Daha önce de sim kilitli olup, sonradan sim kilidi açılan cihazları da bu şekilde tespit edebiliyorsunuz. Ama bu tarz çok az site var ve bunlar ücretli. “Unlock Spector” şeklinde yapacağınız bir google araması ile bu sitelerden birine ulaşabilirsiniz.

Sim kilidi olup olmadığını anlamanız ücretsiz bir yolu daha var. Bu da denemek. Farklı operatörlerle çalışıp çalışmadığını deneyerek de sonuca ulaşabilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?