En Çok Görülen 10 FaceTime Sorunu ve Çözüm Yolları

0
792

iPhone’da internet bağlantısını kullanarak sesli veya görüntülü arama yapmanızı sağlayan FaceTime, kimi zaman kullanıcıların karşısına bazı sorunlar çıkartabiliyor. iPhone’un en çok kullanılan özelliklerinden olan FaceTime ile ilgili sorunları ve çözüm yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

#1. FaceTime Çalışmıyor

Bu sorun, cihazınızda iOS’un en yeni sürümünün olmamasından kaynaklanmaktadır.

Çözüm:

 • iPhone ana ekranından Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri bölümüne giderek, cihazınızı iOS’un en yeni sürümüne güncelleyin.

#2. iOS Güncel Ancak FaceTime Hala Çalışmıyor

Bazen yazılımların çalışmama nedenleri düşündüğünüz kadar karmaşık değildir. Derin bir nefes alın ve cihazınızda bu hataya neyin neden olduğunu analiz edin. Sorunun en yaygın neden, FaceTime’ın cihaz üzerinde hiç kullanılmamış yani etkinleştirilmemiş olmasıdır.

Çözüm:

 • Ayarlar > FaceTime’a gidin ve FaceTime uygulamasını etkinleştirin.

#3. FaceTime Çağrısı Başarısız Oldu

Çağrının başarısız olmasına neden olabilecek birkaç farklı sebep vardır. Bunlar, ülkenizde FaceTime’ın kullanılamıyor olması, zayıf bir internet bağlantısı veya cihazınızda FaceTime özelliğinin devre dışı bırakılmış olmasıdır.

Çözüm:

 1. Ayarlar > FaceTime’a gidin ve FaceTime’ın etkin olup olmadığını kontrol edin. Değilse etkinleştirin. Ancak, etkinleştirilmişse ilk önce devre dışı bırakmayı ve ardından tekrar etkinleştirmeyi deneyin.
 2. Ayarlar > Genel > Sınırlamalar bölümüne gidin ve kamera ile FaceTime’ın sınırlanmış olup olmadığını kontrol edin.
 3. Sorun devam ederse, iPhone’unuzu kapatın ve tekrar açın.

#4. iMessage Etkinleştirme Bekliyor

Bu, saat ve tarih ayarlarının yanlış olması veya geçersiz hücresel veya Wi-Fi bağlantısı nedeniyle ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Bu sorunla karşı karşıya kalan kullanıcılar, “iMessage Etkinleştirme Bekliyor” mesajını aldıktan kısa süre sonra “iMessage etkinleştirme başarısız” mesajını alıyor.

Çözüm:

 1. Wi-Fi ve hücresel bağlantınızın geçerli ve etkin olduğundan emin olun. Ayrıca Apple kimliğinizin geçerli olup olmadığını ve tarih-saat ayarlarınızı kontrol edin.
 2. Ayarlar > Mesajlar’a gidin ve iMessage’ı kapatıp açın.
 3. Sorun devam ederse, iPhone’unuzu kapatın ve tekrar açın.

#5. FaceTime Giriş Yapılamadı Hatası

FaceTime’ı etkinleştirmeye çalışırken “Giriş yapılamadı. Lütfen ağ bağlantınızı denetleyin” şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Bu, Apple kimliği e-postası ile ilgili bazı temel sorunlardan kaynaklanmatadır. Ayrıca zayıf internet bağlantısı da FaceTime giriş yapılamadı hatasına neden olabilir.

Çözüm:

 1. Apple kimliğiniz standart bir e-posta formatında değilse, standart hale getirin veya yeni bir Apple Kimliği alın. Yeni kimliğiniz ile giriş yapmayı deneyin.
 2. DNS ayarlarınızı Google’ın Genel DNS’si ile, örneğin 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 olarak değiştirin ve FaceTime’da oturum açmayı tekrar deneyin.

#6. FaceTime Bağlanmıyor

FaceTime’da bir kişiye bağlanamamanın en olası nedeni, o kişiyi yanlışlıkla engellenmiş listenize eklemiş olmanızdır.

Çözüm:

 • Ayarlar > FaceTime > Engellendi’ye gidin ve ilgili kişinin engellenenler listesinde olup olmadığını kontrol edin. Eğer listedeyse, adının yemen yanında bulunan kırmızı simgeye dokunarak engellemeyi kaldırın.

#7. iPhone 6 Mesajlar Gelmiyor Sorunu

Her şey yolunda görünüyor ancak yine de iPhone 6’nızda mesajları alamıyor musunuz? Bu durum, aşağıdaki yöntemi kullanarak kolayca çözülebilecek hatalı bir ağ ayarı yüzünden meydana gelmiş olabilir.

Çözüm:

 • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun ve iPhone’un geri kalanı yapmasına izin verin. Cihaz yeniden başlatıldıktan ve bir ağa bağlandıktan sonra, mesajları normal olarak alabileceksiniz.

#8. iPhone 6 FaceTime Çalışmıyor

Çözüm:

 1. FaceTime’ı kapatın ve Uçak Modu’na geçin.
 2. Şimdi Wi-Fi’ı açın ve FaceTime’ı tekrar açın.
 3. Uçak Modu’nu devre dışı bırakın, istenirse Apple kimliği ve şifrenizi girin. Kısa süre içinde FaceTime çalışmaya başlayacaktır.

#9. GSM Operatörü Değiştirdim FaceTime Düzgün Çalışmıyor

iPhone’unuzda kullandığınız GSM operatörünü değiştirmeniz bazen FaceTime çalışırken sorunlara neden olabilir. Böyle bir durum meydana gelirse, operatörünüze başvurun ve onlara sorunu bildirin. Çoğu durumda, SİM kartın değiştirilmesi problemi çok kolay çözmektedir.

#10. Facebook Ülkemde Çalışmıyor

Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerde iPhone kullanıcıları için FaceTime yok. Böyle bir ülkedeyseniz, çoğu durumda olduğu gibi bazı alternatifler aramanız gerekebilir; bu bölgelerde verilen iPhone’larda ayrıca FaceTime uygulaması yüklü değildir.

Bunu da okuyun: En Çok Görülen 5 iPhone Kamera Çalışmıyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?