Facebook’un şirketiyle birlikte seneler boyunca uğraşmış olduğu plan sonunda gerçekleşti. Facebook Aquila ismini verdiği insansız hava aracını güneş enerjisi ile çalıştırmayı hedefliyordu ve başardı. Planlamalarına göre ortalama 30 dakika uçabileceğini düşündükleri hava aracını toplamda planlanan süreden 3 kat daha fazla yani 90 dakika boyunca uçurmayı başardılar. Facebook Aquila ismindeki hava aracını ilk kez 2015 senesinin mart ayında F8 konferansında tanıtmıştı. Ama şimdiye hep küçük alanlarda testleri yaptılar şimdi ise gökyüzüne çıkartılar ve planları başarılı oldu.

Yapılan açıklamalarda Facebook bu hava aracı ile internete ulaşamayan kişilere internet ulaştırmayı planladığını açıkladı. Boening 737’de bulunan kanatlara yakın bir kanat genişliği bulunan bu hava aracı tamamlandığı zaman 18 km yükseklikte belirlenen mesafeyi üç ay boyunca gitmesi gerekiyor. Hava aracının bu kadar süre havada kalması için tüm çalışmalar yapılıyor. Ayrıca hava aracı uçarken sadece bir mikrodalga fırın kadar enerji harcıyor.

100 km’lik daireler çizerek havada uçan bu hava aracı 18 km yükseklikte dalga sistemleri ile iletişim kuracak. Facebook’un bu projeyi hayata geçirmesi için hala birkaç senesi olduğu söyleniliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg açıklamasında önlerinde büyük mühendislik sorunlarının bulunduğunu, en kısa zamanda bu sorunları çözeceklerini ve Aquila’yı havada daha uzun süre tutacaklarını söyledi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?