Facebook’ta Paylaşımlarını Görmek İstemediğiniz Kişileri Gizleme

0
1968

Hepimizin Facebook’ta “göze batan paylaşımlar” yapan bir veya birkaç arkadaşı vardır. Bundan kurtulmanın en kolay yolu, o kişiyi arkadaşlıktan çıkarmaktır ancak sosyal medya hayatımız gerçek hayatımızı da etkilediğinden bunu yapmak o kadar kolay değildir.

Bu konuda yapılan akademik bir araştırmaya göre, insanlar gerçek hayattaki sonuçlarından korktukları için Facebook’ta bir kişiyi arkadaşlıktan çıkartmaya çekiniyorlar. Şahsen ben, yapacağı paylaşımlarla beni rahatsız edeceğini düşündüğüm kişilerle arkadaş olmamayı tercih ediyorum. Ancak yine de böyle arkadaşlara sahipsem, arkadaşlıktan çıkartmak yerine Facebook’ta gizlemeyi ve onlardan gelen bildirimleri sessize almayı tercih ediyorum.

Bana sorarsanız, Facebook’ta bir kişiyi gizlemek en iyi çözümdür. Böylece, size anlamsız gelen paylaşımlar görmekle ilgili bir sürü sıkıntıdan kurtulacak ve onları arkadaşlıktan çıkartmanıza gerek kalmayacak.

Bir kişiyi Facebook zaman çizelgesinden gizlemenin iki temel yolu vardır:

  • Kişiyi kalıcı olarak gizleme.
  • Kişiyi geçici olarak gizleme. (Facebook’un yeni bir özelliği)

Önce, Facebook’ta bir kişiyi sınırlı bir süre için gizlemenizi sağlayan yeni özelliğe değinelim.

Facebook’ta Bir Kişiyi Geçici Gizleme

Gizleme özelliği Facebook’ta belirlediğiniz kişilerden gelen güncellemeleri geçici olarak durdurur. Önümüzdeki birkaç gün boyunca çok fazla aktif olacaklarını düşündüğünüz bazı can sıkıcı arkadaşlarınız varsa, bunu yapmak gerçekten faydalı olabilir.

Gizleme özelliği, bir kişinin önümüzdeki 30 gün boyunca yaptığı paylaşımları görmemenizi sağlar. 30 gün sizin için çok fazlaysa, gizlemeyi istediğiniz zaman manuel olarak iptal edebiliyorsunuz.

  1. İlk adım, Facebook zaman çizelgesine gidip zaman gizlemek istediğiniz kişinin herhangi bir paylaşımını bulmaktır. Bu paylaşımın sağ üst tarafındaki “aşağı ok” işaretine tıklayın.
  2. Ekrana gelen açılır pencereden 30 günlüğüne gizle seçeneğine tıklayın.Facebook 30 günlüğüne gizle
  3. Gizlediğiniz kişinin yaptığı paylaşımları yeniden görmek için kişinin profiline gidin ve Geçici Gizlendi simgesine tıklayın.facebook geçici gizlendi
  4. Ekranın alt tarafında bir açılır pencere göreceksiniz. Burada, geçici gizlemenin kaç gün süresi kaldığını belirten bir bilgi ve Geçici Gizlemeyi Bitir seçeneklerini göreceksiniz. Geçici Gizlemeyi Bitir seçeneğine tıkladığınızda, o kişinin yaptığı paylaşımları tekrar görmeye başlarsınız.facebook geçici gizleme iptal etme
İLGİLİ HABER:  PES 2017 iOS ve Android Sürümü Sonunda Yayınlandı

Facebook’ta bir kişiyi geçici olarak gizlediğinizde, gizleme süresi bitmek üzereyken Facebook size bir bildirim gönderecektir. Süreyi arttırmayı veya bitirmeyi tercih edebilirsiniz.

30 gün sonra geçici olarak gizlediğiniz kişinin paylaşımlarını otomatik olarak yeniden görmeye başlarsınız. Paylaşımlar sizi rahatsız etmeye devam ederse, bu kez aşağıda yer verdiğimiz kalıcı çözümü uygulayabilirsiniz.

Facebook’ta Bir Kişiyi Kalıcı Olarak Gizleme

Bu yöntem yeni olmamasına rağmen, can sıkıcı insanlara karşı oldukça kolay ve etkilidir. Uygulandığında, o kişinin yaptığı paylaşımları görmeyecek ve o kişiden hiçbir bir bildirim almayacaksınız.

Kişisel olarak, bu yöntemin yalnızca paylaşımları son derece sinir bozucu olan insanlara karşı faydalı olduğunu düşünüyorum.

  1. Yapmanız gereken ilk şey, arkadaş listenize giderek paylaşımlarını görmek istemediğiniz kişi bulmaktır. Daha sonra profilinin hemen yanındaki üç nokta menü simgesine tıklayın. Ekranda görünen açılır pencereden Takibi Bırak seçeneğine tıklayın.Facebook bir kisiyi takibi birakma
  2. Takibi bıraktığınız kişinin paylaşımlarını yeniden görmeye başlamak istediğinizde, kişinin Facebook profiline gidin ve Takip Et butonuna tıklayın.
  3. Ekranda başka bir açılır pencere göreceksiniz. Burada, Varsayılan seçeneği önerilir. Buna tıklayarak devam edebilirsiniz. Kişinin paylaşımlarını her zaman öncelikli olarak görmek istiyorsanız Başta Gör seçeneğine tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Facebook’tan Video Nasıl İndirilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?