Facebook’a Hırsızlık Suçlaması!

Başından olaylar bir türlü eksik olmayan Facebook bir kere daha hırsızlık suçlamasıyla karşı karşıya kalarak dava edildi. Oyun dünyasında önde gelen ünlü firmalardan Bethesda’nın sahibi olan ZeniMax, Facebook’un Oculus Rift’i kendilerinden çaldığını iddia etti.

Bir basın sözcüsü ZeniMax’ın yürütmekte olduğu davadan dolayı yakındı. Sözcü Oculus Rift’in kesinlikle çalıntı olmadığını aktardı.

Şimdi olayların nasıl ve neden bu noktaya geldiğini anlamaya çalışacağız.

Olayın aslı şirketin kurucusu olan Palmer Lukey’de saklı. Oculus Rift’in mimarı ve Oculus şirketinin kurucusu Palmer Lukey, ZeniMax’in iddiasına ve davasına bakıldığında Oculus Rift’in teknolojisini kendileri üretmeyip aksine Bethesda’dan çaldı.

Facebook Yeniden Hırsızlıkla Suçlanıyor

Gerçekten de ortada çok büyük çaplı bir iddia var. Bu iddianın meydana gelmesinin en bariz nedenlerinden biri de tabi ki Palmer Lukey’nin bir zamanlar ZeniMax çalışanı olması olarak gösterilebilir. ZeniMax iddialarını savurmaya devam ederek kendilerine ait olan planları çalan Lukey’nin bununla da kalmayıp şirkette kullandığı eski bilgisayara sızdığını belirtiyor.

Kantarın topuzunu kaçırmakla niteleyebileceğimiz ZeniMax işin peşini bırakmayıp ilerilere götürüyor. ZeniMax’in avukatları iddianamede Oculus’u alan Facebook’un ZeniMax’te bulunan bilgileri aşırabilmek için IP kodlarını da çaldığından söz ediyor.

Facebook ve Oculus bütün bu iddiaları yalanlasa da göz ardı edilemeyecek ciddi nitelikte bir sorun olduğu aşikar. İki şirketin bu şekilde birbirine girmesi de ileriye yönelik daha büyük olayların habercisi niteliğinde.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?