Facebook Profil Gizliliği İçin En İyi Ayarlar (2018)

1
1024
Facebook Gizlilik Ayarları

Facebook profilimizin kimliğimiz ve kişiliğimizin bir parçası haline geldiği bir dönemde yaşıyoruz. Hatta Facebook profilimiz, hayatımızın ve kişiliğimizin görünür bir öz geçmişi diyebiliriz. Hakkımızdaki her şeyin herkes tarafından bilinmemesi gerektiğinin de farkında olmamız gerekiyor. Bu nedenle, Facebook gizlilik ayarları bizim için çok kritik bir öneme sahip.

Facebook, bir kişinin profiline eklediği bilgilerin kontrolünü kendi elinde tutacak kadar gelişti. İşte bu bilgileri bilmesi gereken prensibine göre bazı ayarlar yaparak güvende tutmalıyız. Bu yazıda Facebook gizlilik ayarları nasıl olmalıdır sorusunu detaylı bir şekilde cevaplıyoruz.

Facebook Gizlilik En İyi Ayarlar

Çoğu Facebook kullanıcısı, herkesin görmesinde sakınca olmayan ve özel olması gereken paylaşımlar yaparken aynı gizlilik ayarlarını kullanıyor. Bu ayarlar “Herkese Açık” şeklinde yapılandırıldıysa, özel olması gereken paylaşımları arkadaş listesinde olmayan herhangi bir kişi de görebiliyor. İşte bu noktada paylaşım ayarlarını gözden geçirmemiz gerekiyor.

Başlamak için, Facebook’ta herhangi bir sayfadayken sağ üst köşedeki aşağı ok işaretine ve açılan menüden Ayarlar‘a tıklayın.

Facebook Ayarlar

Ayarlar sayfası açıldığında, ekranın sol tarafındaki menüden Gizlilik‘e tıklayın.

Facebook Ayarlar Gizlilik

Burada, tüm temel gizlilik ayarlarını değiştirebilirsiniz. İlk olarak, paylaşımlarınızı kimin görebileceği ile başlayalım. İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir? seçeneğinin sağ tarafında yer alan Düzenle‘ye tıklayın. Bu ayarı Herkese Açık seçerseniz, paylaşımlarınızı arkadaş listenizde olsun olmasın herkes görebilir.

Facebook Paylaşım Gizliliği

Bu nedenle en iyi seçenek Arkadaşlar olarak ayarlamaktır. Böylece arkadaş listenizde olmayan kişilerin paylaştıklarızı görmediğinden emin olursunuz. Bu ayarı, paylaşımınızın önemine bağlı olarak Belirli arkadaşlar, Şu kişiler hariç arkadaşlarSadece ben ve Özel şeklinde de ayarlayabilirsiniz.

Facebook Paylaşım Ayarları

Bir sonraki seçenek, tüm paylaşımlarınızı ve etiketlendiğiz şeyleri gözden geçirmenize olanak sağlar. Etiketlendiğiniz paylaşımların zaman tünelinizde görünmesini isteyip istemediğinizi buradan belirleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 13.2 Facebook Kamera Sorunu

Bir alttaki seçenek, eski paylaşımlarınızın gizlilik ayarlarını değiştirmenize olanak tanır. Örneğin, daha önceden Herkese Açık olarak yaptığınız paylaşımları, Arkadaşlar olarak değiştirebilirsiniz.

Rastgele yabancılardan gelen arkadaş isteklerinden bıktıysanız, Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilir? bölümündeki seçeneği Herkes yerine Arkadaşlarımın arkadaşları olarak değiştirebilirsiniz. Bunu seçtikten sonra, tanıdığınız ancak Facebook’ta ortak arkadaşınız olmayan kişilerin de size arkadaşlık isteği gönderemeyeceğini unutmayın.

Sıradaki seçenek, arkadaş listenizi kimin görebileceğini düzenleyebileceğiniz bölümdür. Burada Herkese Açık, Arkadaşlar, Sadece Ben, Özel ve Diğer seçenekleri yer alır.

Facebook Arkadaş Listesi Gizleme

Facebook ve Google aramalarında çıkmak istemiyorum

Son üç seçenek profilinizi kimlerin bulabileceğini düzenleyebileceğiniz bölümdür. Bu seçenekler, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı bilen kişilerin sizi Facebook’ta bulabilmesini ve Google gibi arama motorlarında görünmeyi isteyip istemediğinizi belirlemenizi sağlar.

Facebook aramalarda çıkmak istemiyorum

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?