Sanal ortamlar kişilerin kendileri hakkında çarpıtılmış bilgileri rahatça paylaşabilecekleri, kötü niyetli kişilerin kendilerini rahatça gizleyebilecekleri platformlar olarak tehditleri de barındırmaktadırlar. Ses ve mimikler olmadan kurulan iletişim kişiler hakkında elde edilecek ön bilgiyi kısırlaştırdığı gibi kişilerin kendi istedikleri paylaşımları gerçekleştirebiliyor olmaları ve gerçek yaşamda bu insanları tanıma olanağının olmaması Facebook’ ta güvenlik ve gizlilik ayarlarına son derece dikkat edilmesini de gerektirmektedir.

 

Ülkemizde kullanıcı sayısı 40 milyona dayanmış olan Facebook’ta güvenlik uzun zamandan beri belki de en çok dikkat ettiğimiz durum haline geldi. Kullanıcılar gizlilik ayarlarını kendilerini koruyacak şekilde ayarlamaya dikkat ediyorlar.  Paylaşım ve bilgilerimizi sadece arkadaşlara ya da kendimize açık durumda tutmaya dikkat ettiğimiz gibi, farklı grup ve sayfalardan edinilen arkadaşların yüz yüze bir tanışıklık olmaması nedeniyle ne kadar güvenilir oldukları da kafamızda soru işareti olarak durmaktadır. Kendi listemizdeki arkadaşlarımızı onları rahatsız edecek herhangi bir durumdan korumak amacıyla arkadaş listemizi gizlemek isteyebiliriz.

facebook-arkadas-gizleme-1

Arkadaş listenizi diğer Facebook kullanıcılarından gizlemek için Facebook’a kullanıcı adı ve şifre ile girdikten sonra ekranda açılan ana sayfada sol üst köşede yer alan isminize tıklayarak profil sayfanıza geçiş yapınız. Kapak fotoğrafınızın altında yer alan sekmelerden ‘Arkadaşlar” tıkladığınızda arkadaş listeniz ekrana gelecektir. Burada ‘Gizliliği Düzenle ’ye tıklayın. Açılan pencerede ‘Arkadaş listeni kimler görebilir ’in karşısında yer alan butonu tıkladığınızda bu bölümde yeni bir pencere açılacak. Burada yer alan ‘Arkadaşlar’ seçeneğini tıkladığınızda listenizi sadece arkadaşlarınız görebilirken, ‘Sadece Ben’ seçeneği ile sizden başka hiç kimsenin ulaşamayacağı gizliliği sağlamış olursunuz. İstediğiniz gizlilik ayarını seçtikten sonra pencerenin sağ alt köşesinde yer alan ‘Bitti’ sekmesini tıkladığınızda işlemi başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.  Aynı işlemi mobil araçlarınızdan gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle mutlaka bir bilgisayardan yapmak durumundasınız.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?