Facebook, Apple’a Karşı Açıklamaları ile Şaşırttı

0
108
Facebook

Popüler, hatta en popüler sosyal medya uygulaması Facebook, son dönemde sürekli konuşulan komisyon olayına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Epic Games’in oyununun App Store mağazalarından kaldırılması sonrasında Apple’a yönelen komisyon alma şikayetleri arasına eklenen Facebook, tarafını da seçilmiş oldu. Görünen o ki Epic Games, Microsoft derken şimdi de Facebook konuya dahil olmuş gibi duruyor.

Facebook: “Apple Komisyon Oranlarının Gösterilmesine İzin Vermiyor”

Olayın patlak vermesinin nedeni Facebook’un satış ekranlarında yer alan bir uyarının değiştirilmiş olması. Uyarının ilk halinde Facebook tarafından komisyonlar konusunda bilgi veriliyor. İlk ekranda sosyal medya devi, yatırılan ödemeden Apple’ın %30 oranında komisyon kestiğini belirten bir uyarı kullanıyor.

Yani bir nevi sosyal medya devi benden komisyon alınıyor demeye çalışıyor. Fakat Apple’ın bu açıklamayı, ekranlarda gösterilen bu bilgiyi değiştirmesi sonrasında, olay patlak veriyor. Apple gerekçe olarak da kullanıcılara alakasız bilgilerin aktarıldığı gerekçeli bir App Store kuralını işaret ediyor ve böyle bir bilgilendirmenin “alakasız bilgi” olduğunu düşünerek bilgilendirmeyi kaldırıyor.

Sonuç olarak artık o uyarı kısmında şöyle bir ifade yer almakta; “Facebook bu ödemeden komisyon kesmiyor.” Uyarı metninin değiştirilmesi nedeniyle Facebook uygulaması da tarafını belli etmiş oldu. Bunun için sosyal medya devinden yapılan bir açıklama var.

Facebook

Açıklamada insanların harcadıkları paranın nereye gittiğini görmelerini gerektiği vurgusu yapılmakta. Ayrıca sosyal medya devi, Apple’ın şeffaflık için konulan kesinti bilgisini de kabul etmediğini belirtti. Yani bu resmi olarak da açıklanmış oldu. Facebook bu bilgiyi şeffaflık çerçevesinde sunmak istediklerini ve bunun için de kullanıcı arayüzünde farklı çözümler aradıklarını söylemekte.

Yani görünen o ki komisyonlar konusunda şimdi de Apple’ın Facebook gibi bir sorunu ortaya çıktı. Epic Games yanında yer alan firmaların komisyon ücretlerine bu kadar karşı çıkmalarının ana nedeninin ne olduğu ise merak konusu. Aslında baktığınızda yıllardır uygulanan sistemler uygulanmaya devam ediyor. Şimdi ne oldu da bu komisyon ücretleri firmalarını rahatsız etmeye başladı bilinmez.

İLGİLİ HABER:  The Rock x Siri Dominate The Day Filmi Bugün Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?