Face ID’li iPhone Modellerinde Erişilebilirlik Nasıl Kullanılır?

0
197

iPhone X akıllı telefonlarında sonra Apple’ın genel kullanımlarında değişiklikler yapıldı. Telefonlar sadece tasarımsal olarak sunulan değişikliklerle gelmedi. Bunun yanında telefonların genel kullanımlarının da değiştiğini gördük. En basitinden bu modellerden sonra Touch ID görevi de gören Home tuşuna son verildi. Home tuşuna son verilmesi ise bazı kontrollerin değişmesine neden oldu. Kontrolü değişen bölümlerden birisi de “Erişilebilirlik” özelliği oldu.

İlk defa iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde tek ile telefonun kolayca kullanılmasını sağlayan Erişilebilirlik özelliği, eski iPhone tiplerinde sadece home tuşuna iki kez dokunulması ile kullanılabiliyordu. iPhone X modelinden sonra bu durum değişti. Peki, Face ID’li iPhone modellerinde Erişilebilirlik özelliğine nasıl erişilir?

Face ID’li iPhone’da Erişilebilirlik Nasıl Etkinleştirilir?

Erişilebilirlik varsayılan olarak kapalı bir şekilde tutulan özellikler arasında yer alıyor. Yani yapacağınız ilk işlem belli. Önce ayı açmak gerekecek.

  • Ana ekranınızdan “Ayarlar” menünüze girin.

Erişilebilirlik

  • “Erişilebilirlik” kısmına tıklayın.
  • “Dokun(Touch)” sekmesine girin.

Erişilebilirlik

  • “Erişilebilirlik” özelliğini aktif konuma getirin.

Özelliğin açılış işlemleri bu kadar basit. Artık sistem kullanıma hazır. Şimdi geçelim bu özelliği nasıl kullanacağınız kısmında.

Face ID’li iPhone’da Erişilebilirlik Kullanımı

Özelliği açmanızın ardından çok basit birkaç kontrol ile kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

  • Home tuşu bulunmayan modellerde ekranın alt kısmında hareket alanı bulunuyor. Bu alana parmağınızı dokunun ve aşağı doğru kaydırma hareketi yapın.

Erişilebilirlik

Yapacağınız işlemler bunlar ile sınırlı. Face ID’li iPhone modellerinde Erişilebilirlik kontrolleri için açtığınız özellikleri istediğiniz zaman aynı menüler üzerinden kapatabileceğinizi de belirtelim.

İLGİLİ HABER:  iPhone 13 için Konsept Çalışması Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?