Face ID Verileri 3.Parti Uygulamalarda Kullanılabilir

0
122
Face ID

Apple’ın en başarılı akıllı telefonlarından biri olan iPhone X akıllı telefonlarının satışıyla beraber yeni nesil teknolojileri de ortaya çıktı. iPhone X akıllı telefonlarının en çok merak edilen yeni teknolojisi ise yüz tanıma teknolojisi. iPhone X akıllı telefonlarında parmak izi sensörlerinin yer almamasına neden olan Face ID teknolojisinin içerisinde en çok merak edilen kısım ise yüz tanıma verilerine neler olacağı.

Önemli bir güvenlik sorununa neden olabileceği düşünülen Face ID verilerinin ilk etaptan beri Apple’ın gündeminde olduğunu da söylemek gerekiyor. Öyle ki marka tarafından yapılan açıklamada bu verilerin Apple sunucularında bile yedeklenmeyeceği sadece kullanıcıların cihazlarında yer alacağı belirtilmişti. Fakat ortaya çıkan son bilgiler kafaları karıştırdı.

Face ID Verileri Geliştiricilere Sunulabilir

Açıklanan son raporlara göre Apple’ın uygulama geliştiricileri için sunduğu sözleşmede bu verilerin paylaşılabileceği belirtiliyor. Face ID verilerinin uygulama geliştiricilere sunulup, uygulama geliştirme aşamasında da verilerin kullanılabildiğini göreceğiz. Apple’ın aldığı bu kararda bazı önemli detaylarda yok değil. Özellikle geliştiricilerin cihaza ulaşmasını sağlayacak olan kritik yüz tanıma şablonu kesinlikle paylaşılmayacak.

Face ID

Bunun yerine sadece şablonların paylaşılacağını göreceğiz. Bu sayede geliştiriciler uygulamalarında yüz tanıma sisteminin ayrıcalıklarını kullanabilecek. Bunun dışında geliştiricilerin verileri kullanmaları kısmında da bazı sınırlamalar var. Bu sınırlamalar ise reklam ve pazarlama konusunda. Apple verilerin kesinlikle reklam amaçlı firmalara veya herhangi bir kuruma satılmamasını şart sunacak. Geliştirici bu konuda bir adım atacak olursa, yasal yollara başvurulacak.

Konu hakkında şu an için gelişmeler bu yönde. Apple’ın konu hakkında resmi bir açıklama daha yayınlayıp soru işaretlerini gidermesi bekleniyor. Fakat bunun için bir süre daha beklemek gerekecek gibi duruyor. iPhone X satışlarını etkileyecek olan herhangi bir adım atmayacak kadar profesyonel bir firmadan bahsediyoruz. Geçmişte de bu durumun birçok kez örneklerini gördük.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Bekleyenlere Bu Kez Kötü Haber

İlginizi Çekebilir: iPhone X İçerisinde Çift Batarya Var

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?