Apple’ın iPhone X akıllı telefonları içerisinde yer verdiği en başarılı teknolojilerinden birisinin yüz tanıma teknolojisi, yani Face ID olduğunu gördük. Tanıtımda bir hayli dikkat çeken teknoloji, markanın bundan sonraki süreçte parmak izinin yerini alacak yeni bir sistem geliştirdiğini de göstermişti. Üstelik parmak izine karşı maksimum koruma sağlayan yüz tanıma teknolojisinin, hata payının da çok düşük olduğunu gördük.

Her şeyiyle parmak izinin yerini alacak ve Apple’ın güvenlik tanımını değiştirecek olan teknolojinin, şimdi ise geliştirmeleri gündeme gelmeye başladı. Bu kez Apple’ın bir iPhone modeli üzerinde değil, tablet sınıfı üzerinde çalışmalara başladığı ortaya çıktı.

Face ID iPad Modellerinde

Analistlere göre Apple yeni teknolojisinden ve gelen tepkilerden oldukça memnun. Aslında parmak izinin kaldırılıp, Face ID teknolojisine geçilmesi noktasında soru işaretleri bir hayli fazla olsa da marka bu konuda başarıyı yakalamış gibi gözüküyor. Tanıtıldığı andan bu yana başarı elde eden Face ID teknolojisinin istenen ilgiyi görmesiyle Apple’ı harekete geçirdi. Marka yeni yüz tanıma teknolojisini sadece iPhone modelleri için hazırlamayacak. iPhone X sonrasında Face ID teknolojisinin iPad serisine de geleceğini göreceğiz.

Face ID iPad

iPad 10.5 inç modelinde kullanılan yeni ekran gövde sisteminin, Face ID teknolojisini kullanmak için bir deneme olduğu belirtiliyor. KGI analisti Kuo’ya göre Apple, bu denemede başarılı olduğu için tıpkı iPhone X telefonlarında kullanıldığı gibi ince çerçeveli bir tablet modeli ve yine Face ID çentik bölümü kullanılabilir.

2018 yılında piyasaya sürülecek olan yeni iPad modellerinde yer alacağı belirtilen Face ID teknolojisinin, parmak izi sistemlerini ise tamamen geride bırakacağı düşünülüyor. Apple’ın bu konuda açıklamalarını takip ediyoruz.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.1 Beta 2 Yayınlandı! Değişiklikler Var Mı?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?