Akıllı telefonlar için en farklı sistem olarak tanıtılan Face ID sistemi, sadece Apple’ın değil genel olarak tüm akıllı telefonların içerisinde en ilginç güvenlik önlemlerinden biri olarak öne çıktı. Biyometrik güvenlik önlemlerinin ne kadar ileri boyutta olabileceğinin bir işareti olan yeni teknolojide, oldukça ilginç bazı sistemlere yer verildiğini de söylememiz gerekiyor.

Face ID için işlevsel yetenekler bir yana Apple’ın yeni sisteminin onarımına kadar hemen her konuda değişiklik yaptığını da belirtelim. Biraz daha açıklayıcı olursak, diyelim ki Face ID sorunu yaşıyorsunuz ve telefonunuzu servise götürdünüz. Bu durumda karşılaşacağınız tamir yöntemi oldukça ilginç. Apple, Face ID sorununu çözmek için arka kameraları bile değiştirebiliyor.

Face ID İçin Kamera Değişimi

Daha önce bu konuda bazı ipuçları almıştık. Birçok sosyal medya kullanıcısı iPhone X akıllı telefonlarının arka kamerasında sorun olduğunda Face ID sisteminin anlamsız bir şekilde hata verdiğini dile getirmişti. O zamanlar bunun çok saçma bir sorun olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını düşünmüştük. Fakat Apple’ın çalışanlarına gönderdiği mesajlar, bu durumun gerçek olduğunu ortaya çıkardı.

WebAuthn API İle Face ID

Mesajlardan sonra bir kullanıcının da bu durumu doğrudan Apple ile çözdüğü açıklandı. Kullanıcı Face ID sorunuyla Apple’ın servisine başvurmasının ardından, kullanıcının cihazının arka kamerasının değiştirildiği ortaya çıktı. Apple yetkilisi bunun nedenini açıklarken ise TrueDepth kamera ile telefoto lensin bağlantılı olarak çalıştığını belirtmiş.

Bunun için de yüz tanıma sistemi sorununu çözmek için arka kameraların değiştirildiği belirtilmişti. Kullanıcının bu konuda yaptığı açıklamada da “Genius Bar’daki çalışanla konuştum ve kameraların bağlı olduğunu söyledi. Lensler, yaptıkları işlere göre farklılık gösterir. Çalışır durumda olan geniş açı lensi, ön kameraya bağlı. Telefoto ise True Depth’e bağlı ve her ikisi de çalışmıyordu.” İfadeleri dikkat çekiyor. Bu da gösteriyor ki Apple gerçekten farklı ve anlaşılması zor bir teknolojiyle kullanıcıların karşına çıkmış.

İLGİLİ HABER:  Apple'dan iPhone için Yeni Rehber Videoları

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?