Apple Face ID sisteminden istediğini aldı. Touch ID teknolojisine alternatif daha başarılı bir biyometrik güvenlik önlemi isteniyordu ve iPhone X ile beraber gelen Face ID bunu başardı. Yüz tanıma başarılı olunca Apple bunu diğer ürünleri için de hazırlamaya başladı. Sırada Mac serileri var. macOS Big Sur beta 3 güncellemesinin kodlarının içerisinde bulunan ipuçları Apple’ın çoktan harekete geçtiğini göstermekte.

macOS Big Sur Kodları İçerisinde Face ID Gizli

Yeni betanın kodları içerisinde PearlCamera bölümü bulunuyor. İlk etapta anlamsız gelse de gözü hemen iOS işletim sistemine çevirmek lazım. iPhone X tanıtılmadan önce aynı şekilde yeni iOS sürümünün içerisinde de PearlCamera ifadesi yer alıyordu ve telefon tanıtıldıktan sonra bunun Face ID teknolojisi ile alakalı olduğunu anladık.

Anlayacağınız PearlCamera kısmı çok önemli bir kanıt. Üstelik tek kanıt bu da değil. Yine macOS Big Sur beta 3 sürüm içerisinde rastlanılan başka kodlar da var. Bu kodlarda “BioCapture” ve “FaceDetect” ifadeleri geçiyor. Kodlar içerisinde yer alan bu ifadeler de değerlendirildiği zaman, anlıyoruz ki Mac serisinde yüz tanıma özelliği gelecek.

macOS Big Sur beta 3

Tabii ki Apple’ın Face ID sistemini Mac modellerine dahil etmesi için bir donanım yenilemesi de yapılması lazım. Donanımsal olarak da yapılacak yeniliklerle iPhone X serisinden sonra görmeye başladığımız Face ID Mac modellerini süsleyebilir.

Apple’ın bu donanım değişikliklerini ilk uygulayacağı bilgisayarın 13 inç MacBook Pro olması beklenmekte. Çünkü bu seri içerisinde Apple’ın Silicon işlemcisi kullanılacak. Böylece yüz tanıma verilerinin analiz edilmesi için kullanılan Neural engine bölümü de işlemci de yer almış olacak.

İLGİLİ HABER:  Xbox Oyunlarını iPhone'dan Oynayabilirsiniz

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?