Biyometrik güvenlik sistemleri, ilk olarak akıllı telefonların parmak izi sensörlerinde kullanılmaya başlandı. Akıllı telefonlarda parmak izi sensörlerinin kullanımı ise ilk olarak amiral gemisi serilerde karşımıza çıkmıştı. Daha sonra giriş seviyesi akıllı telefonlara kadar inen parmak izi sensörleri biyometrik güvenlik önlemlerinin bir hayli yaygınlaşmasına neden oldu. Son olarak ise Apple, iPhone X akıllı telefonlarıyla beraber parmak izi sensörlerini geride bırakacak bir sistemi devreye soktu.

Face ID olarak tanıtılan sistemle beraber, derin algılama moduyla yüz tanıma sistemi sunulmuş oldu ve biyometrik güvenlik önlemlerinde yeni bir sınıfa geçildi. Tüm bunların üzerine web dünyasında yaşanan gelişmeler ise biyometrik güvenlik önlemlerini daha da öne çıkaracak gibi geliyor. Öyle ki web sitelerdeki hesaplarınıza girmek içinde artık şifreler yerine biyometrik güvelik sistemlerini kullanabileceksiniz.

WebAuthn API İle Face ID Desteği Web Sitelerine Geliyor

Yeni bir web standardı olarak gösterilen WebAuthn API ile sitelere giriş sistemi değişiyor. Apple’ın Face ID ve genel olarak parmak izi teknolojisini destekleyecek olan WebAuthn API, web sitelerinde yer alan hesaplarınıza girerken şifreler ya da kodlar girme zorunluluğunu ortadan kaldıracak. Bir kez tanımlama yapmanızın ardından sitelere giriş yapmak için parmak izi sensörlerini ya da Face ID sistemini kullanabileceksiniz.

WebAuthn API İle Face ID

Şimdilik Firefox tarafından desteklenen sistemin, ekstra bir güvenlik sağlayacağı ve işlemcileri bir hayli hızlandıracağı belirtiliyor. Hem Chrome hem de Edge tarayıcı için destek verecek olan WebAuthn API, Safari tarayıcı içinde destek verecek gibi gözüküyor. Tabii ki bunun için öncelikle Apple’ın izni gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Kırmızı iPhone 8 Plus ve iPhone 8 Tanıtıma Çıktı

İLGİLİ HABER:  Face ID Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?