Face ID ile Uygulamalara Giriş Yapmak

1
537

Face ID ile uygulamalara giriş yapmak, oturum açma işlemini kolaylaştıracağı gibi ekstra bir güvenlik önleminin daha kullanılması anlamına geliyor. Face ID üzerinde yapılan iyileştirmeler bir yana, uygulamalar için de güncellemeler yayınlanıyor ve destek genişletiliyor. Kısa bir zaman önce Google Drive için böyle bir güncelleme geldi.

Uygulamalarda oturum açmak için yüz kilidinin kullanılması da çok zor değil. Önemli olan uygulamanın bunu destekliyor olması.

Uygulama özelliği desteklemiyorsa ne yazık ki yapabileceğiniz çok bir şey yok. Önce buna nereden bakacağımıza ve uygulamalar için yüz kilidini özelliğini nasıl açık konuma getireceğimize bakalım.

Bakın: iPhone’da Google Drive Face ID ve Touch ID Kilidini Ayarlama

Desteklenen Uygulamalar için Face ID Ayarlamasını Yapmak

Yüz kili ile oturum açmayı destekleyen uygulamalar için ayarlardan kısa bir kontrol yapmanız gerekecek. Uygulama özelliği destekliyor olsa bile kontroller aktif edilmemiş olabilir. Bunlar için önce ayarlardan seçtiğiniz uygulamanın yüz kilidi özelliğini açık konuma getirmeniz lazım.

  • iPhone menüsünden “Ayarlar’ı” başlatın.

Face ID ile Uygulamalara Giriş Yapmak

  • “Face ID ve Parola” yoluna gidin. Parola girişi yapılması gerekecek.
  • Yüz kilidi ayarları, parolanın girilmesi ile açılacak.
  • “Diğer Uygulamalar” üzerine dokunun.

Face ID ile Uygulamalara Giriş Yapmak

  • Desteklenen tüm uygulamalar burada açılacak. Desteklenen uygulamalar içerisinde hangisine onay vermek istiyorsanız, onu aktif etmeniz gerekiyor.
  • WhatsApp üzerinden örnek verelim. WhatsApp uygulamasının yüz tanıma kilidini kullanmasına izin vermek istiyorsunuz. WhatsApp uygulamasının yanında yer alan çubuğu aktif ediyorsunuz. Özelliği kullanmasını istemediğiniz uygulamalar için de aynı şekilde erişimi kapatabilirsiniz.

Face ID ile uygulamalara giriş yapmak konusunda ilk adımı tamamladık. Aslında zor kısmı da halletmiş olduk. Yazımızı tamamlayacağız ve nasıl giriş yapacağınızı, karşılaşacaklarınızı da anlatacağız.

Uygulamalara Face ID ile Giriş Yapmak

  • Giriş yapmak istediğiniz ve özelliği destekleyen uygulamayı açın. “Giriş yap” alanına dokunun.
  • Uygulama sizden kullanıcı adınızı ve parolanızı kullanmak için onay isteyebilir. Bunu onaylamanız gerekiyor.
  • Uygulamanın yüzünüzü doğru bir şekilde okuması için ekranınıza bakın.
İLGİLİ HABER:  Android veya iPhone'da Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

Giriş gerçekleştirilecek. Bazı uygulamalarda bu işlev hemen kullanılmıyor. Her uygulama için değil ama bazı uygulamalarda önce elle giriş yapılması, şifre ve kullanıcı adı alanlarının doldurulması istenebiliyor. Böyle bir durum olursa önce normal giriş gerçekleştirin.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?