Face ID İle Ödeme Sisteminde Yeni Sorun

0
60

Apple’ın, yeni bir devir olarak tanıttığı Face ID teknolojisi, iPhone X modeli çıktığı andan bu yana konuşulmaya devam ediyor. Yeni seri akıllı telefonların içerisinde yer alan en farklı teknoloji olarak değerlendirilen yüz tanıma sisteminin, getirdiği en büyük artı ise işlemleri çok kısa süreye indirmesi olmuştu. Öyle ki söz konusu özellik sadece kilit ekranı için geçerli bir özellik olmamıştı.

Bunun yanı sıra ödeme sistemlerinin de dahil edildiği çok daha geniş bir kullanım imkanı sunuldu. Face ID sisteminin en etkili şekilde kullanıldığı alan ise ödeme sistemleri oldu. Apple yüz tanıma sisteminden yararlanarak kullanıcıların kolay yoldan ödeme yapmaları sağlanmıştı. Özellikle iTunes ve App Store üzerinden bu sistemin epey bir kullanılacağı düşünülüyordu. Fakat son gelen bilgiler beklentileri tersine çevirecek gibi.

Face ID Aile Alımlarında Kullanılmıyor

Sistemde kullanıcıların sadece yüz tanıma özelliğini kullanarak onay ya da şifre gerekmeden alınması sağlanıyor. Söz konusu sistem işlemleri bir hayli kolaylaştırdığı için kullanıcılar tarafından da büyük oranda ilgi görmüş bir sistem olarak tanıtılmıştı.

Fakat söz konusu sistemin aile alımlarında çalışmadığı ortaya çıktı. Kullanıcıların çocukları için alacakları uygulamalarda ya da oyunlarda doğrudan Face ID kullanımın geçerli olmadığı belirtildi. Face ID kullanımıyla bu şekilde onaylama yapmanın mümkün olmadığı ortaya çıktı. Hemen belirtelim bunun bir hata olmadığı düşünülüyor.

Face ID

Apple’ın bir süredir konuşulan benzer kişilerin uygulamada yüz tanımayı geçebilmesi gibi bir durumda kullanıcıların, ödeme sistemlerinde izinsiz işlemlerle karşı karşıya kalabileceği nedeniyle aile alımlarında özelliğin kapatıldığı, daha doğrusu ekstra olarak şifre istendiği görülüyor. Apple bu konuda merak edilen soruları cevaplayan resmi bir açıklama yayınlamış değil.

Bunun için Apple’ın tahminlerdeki gibi güvenlik gerekçesiyle mi böyle bir yola başvurduğu bilinmiyor. Konunun tüm detayları Apple açıklama yaparsa ortaya çıkacak. Fakat kesin olan bir durum varsa, o da aile alımlarında App Store ve iTunes servislerinde Face ID sisteminin çalışmadığı.

İLGİLİ HABER:  iPhone X Face ID Ne Kadar Aşılmaz Bir Güvenliğe Sahip?

İlginizi Çekebilir: iOS 11.1.2 jailbreak İlk Yüzü İle Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?