iPhone X içerisinde en farklı teknolojilerden biri Face ID teknolojisi oldu. Telefonların parmak izi sistemini ortadan kaldıran ve tamamen yeni bir sisteme geçiş yapılmasını sağlayan yüz tanıma teknolojisi Apple içinde bir ilk oldu. iPhone X modeliyle başlamış olsa da bundan sonra gelecek olan cihazlarda da yer alması beklenen yüz tanıma teknolojisi için hala devam eden tartışmalarda var.

Bu konuda en büyük tartışma konusu ise Face ID teknolojisinin, çoklu kullanımı destekleyip desteklemeyeceği olmuştu. Parmak izi sisteminde olduğu gibi telefonu belirlenen başka kullanıcıların da açmasını sağlayacak olan çoklu kullanıcı desteği, yüz tanıma sisteminde de sunulacak mı derken cevap Apple yetkililerinden geldi.

Yüz Tanıma Çoklu Kullanıcıyı Desteklemeyecek

Craig Federighi tarafından üst üste gelen sorulara sonunda net yanıtlar verildi. Üst düzey yetkililerden biri olan Federighi tarafından açıklanan bilgilere göre Face ID için çoklu kullanıcı desteği düşünülmüyor. Hatta ünlü isim tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak, parmak izi sistemi için bile hesapta çoklu kullanıcı desteği düşünülmüyordu.

Face ID sistemi ise çok daha profesyonel bir sistem. Bu nedenle Apple’ın çoklu kullanıcı desteğini açık konuma getirmeyeceği ve cihazlarda yer alan yüz kilitlerini tek kullanıcı odaklı olarak ayarladığı açıklandı. Bundan sonraki süreçte çoklu kullanıcı desteğinin gelmesi beklenmiyor. Böylelikle Apple daha kişisel bir model sunduğunu kanıtlamış oldu.

Face ID

Bunun dışında Apple’ın tamamen kapıları kapatmadığını da belirtelim. Açıklamalarda durumun şu an için geçerli olduğu belirtildi. Yani şu an için çoklu kullanıcı desteğinin düşünülmediği konusunda açıklamalar yapıldı.

Daha uzun bir süreçte Face ID içinde çoklu kullanıcı desteğinin düşünüldüğünü görmek mümkün olabilir fakat ilk aşama için beklentileri tamamen kapatacak açıklamaların geldiğini görüyoruz. Yüz kilidi kısmında bundan sonraki güncellemelerde ne gibi geliştirmeler yapılacağı konusunda ise detaylar verilmedi. iOS 11 için yayınlanacak olan yeni güncellemelerle beraber Face ID için yeni sürprizlerde yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  iOS 11.2 Sorunlarıyla Beraber Geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?