Face ID Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0
177

Face ID Apple’ın en yeni biyometrik kimlik sensörü ve şu anda yalnızca iPhone X modellerinde kullanılabilecek. İşte Face ID hakkında bilmeniz gereken her şey…

Face ID; Apple’ın iPhone X serisinde Touch ID yerine kullandığı biyometrik kimlik tanımlama sistemidir. Apple’ın açıklamalarına göre Face ID; ön kameraya monte edilmiş yedi farklı sensör kullanılarak çalışmakta ve başka bir kişinin yüzü taranarak şans eseri açılma ihtimali milyonda 1’dir. Sistem otomatik olarak tarama ve onaylama işlemini yapar ve bu sürede kullanıcının herhangi bir düğmeye basmamıza gerek yoktur. Bu özellik sayesinde Apple, iPhone X serisinde Home düğmesini çıkarmıştır.

Face ID nedir?

Face ID; A11 biyonik nöral motoruna bağlı çoklu nöral ağları kullanarak yüz tanımlama işlemini gerçekleştiren bir sistemdir.

Sistem ilk olarak yüzünüzün matematiksel modelini telefona kaydeder daha sonraki açılışlarda bu orjinal modeli kontrol ederek telefona erişim izni verir.

Kullanılan veriler iPhone X’in üzerinde bulunan A11 çipinde saklanır ve Apple’ın sunucularına gönderilmez. Böylelikle yüzünüzün matematiksel modeline ilişkin veriler gizli kalır.

Sistemin çalışması için “Dikkat Farkındalığı” gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle; tarama işlemi için telefonunuza bakıyor olmanız gerekmektedir. Gözleriniz kapalı iken veya farklı bir yere bakarken telefonu açamazsınız

True Depth kamera nedir?

True Depth kamera sistemi Face ID teknolojisinin merkezinde bulunmaktadır. Touch ID sisteminde Home tuşuna basıldığında parmak izinizin yüksek çözünürlüklü taramasının yapılması gibi, True Depth kamera sistemi de yüzünüzün bütün özelliklerini kapsayan derinlemesine bir haritalama işlemi yapar. True Depth kamera sisteminde çalışan sekiz farklı sensör aynı anda kullanılarak yüz tarama işlemini gerçekleştirilir. Sistem aşağıdaki sensörlerden oluşur;

 

  • 7 MP kamera
  • Kızılötesi kamera
  • Aydınlatıcı
  • Ön kamera nokta projektörü
  • Uzaklık sensörü
  • Işık sensörü
  • Hoparlör
  • Mikrofon

Face ID gerçekten siz olduğunuzu nasıl biliyor?

Apple, sistemdeki tarama sensörlerinin A11 biyonik işlemcisi ile birlikte çalışması sonucunda Face ID sisteminin kandırılmasının imkansıza yakın olduğunu açıkladı. Sistem fotoğraflarlama mantığıyla çalışmıyor. Gözleriniz kapalı iken veya uyuklarken telefonu açamıyorsunuz. Yüzünüzün detaylı silikon maskesini yaptırıp kullansanız bile, bu telefonu açmak için yeterli değil.

Sakal uzatırsam, gözlük takarsam veya yüzüm zaman içerisinde değişirse ne olacak?

Face ID 30.000 kızılötesi nokta tarayıcı kullanarak ve buradaki verileri yukarıda bahsettiğimiz nöral ağda işleyerek yüz tanımlama sürecini gerçekleştirmektedir. Dışardan göründüğü gibi süreç hızlı bir fotoğraf taraması işlemi değil, çok daha ayrıntı içeren bir yapıdadır.

İLGİLİ HABER:  Face ID Teknolojisi Genişletiliyor

Face ID zaman içerisinde yüzünüzde oluşacak değişikliklere kendini adapte eder. Diğer bir ifadeyle yüzünüzden bilgi alır. Eğer gözlük takmaya başlarsınız veya saçınızı keserseniz sizi hala tanımlayabilecek şekilde kendini adapte eder. Kilo alır veya kaybederseniz veya yaşlanırsanız sizin hala siz olduğunuzu bilir.

Az veya çok makyaj yapsanız veya uyandığınızda bambaşka biri gibi bile görünseniz yüzünüzün yapısını hala tanımlayabilmektedir. Ancak, şişme veya bir kaza sonucu yaralanma gibi yüzünüzde büyük bir değişiklik meydana gelirse, yüzünüzün yeniden Face ID sistemine tanımlamanız gerekecektir. Bunlar önceden bahsettiğimizden farklı olarak kalıcı değişikliklerdir.

Peki Face ID tek yumurta ikizlerini ayırt edebilir mi?

Maalesef hayır. Apple yaptığı açıklamada birebir size benzeyen bir tek yumurta ikiziniz olması durumunda, bir şifreyle ekstra bir koruma sağlamanız gerektiğini açıkladı.

Tiki olan kullanıcılar “Dikkat Farkındalığı”nı nasıl uygulayacak?

“Dikkat Farkındalığı” tarama işlemi sırasında, bir şekilde iPhone’a direkt olarak bakarak farkındalığınızı göstermeniz manasına gelmektedir. Bu şekilde başka biri siz uyurken yüzünü taratarak telefonunuzu açamaz. Bununla birlikte bu gereksinimi istese de karşılayamayacak kişiler olabilir. Apple bu maksatla “Dikkat Farkındalığı” özelliğini devre dışı bırakabilecek bir seçenek sunuyor. Bu özellikten kimlerin nasıl etkilenebileceğini şu anda tahmin etmek zor ancak yeni iPhone X modelleri kullanıma geçtikçe bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilecektir.

Birden fazla kişi Face ID’ye kaydedilebilir mi?

Üzgünüz ki hayır. Siz ve eşiniz aynı anda aynı iPhone’da Face ID kullanamazsınız. Sistem sadece bir yüzü tanımlayacak şekilde çalışmaktadır. Eğer başka birinin iPhone X’inize erişmesini istiyorsanız ona şifrenizi vermelisiniz.

Face ID hangi sistemlerle birlikte çalışacak?

Face ID mağazalarda veya online olarak yapılan alışverişlerde Apple Pay ile entegre şekilde çalışacak. Touch ID’yi kullandığınız şekilde bir kahve dükkanında veya internet sitesinden yaptınız alışverişlerde Face ID’yi kullanabileceksiniz.

Face ID aynı zamanda üçüncü parti uygulamalarla da çalışacak. Apple’ın yaptığı açıklamaya göre; şu anda Touch ID kullanan bütün uygulamalar basit bir şekilde Face ID özelliğine de kavuşacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?