Face ID Bu Kez Mac Modellerine Gelebilir

0
78
Face ID

Apple’ın Touch ID teknolojisi, çok uzun bir zamandır akıllı telefonlarda kullanılıyor. Parmak izi tanıma sistemi olarak karşımıza çıkan teknoloji, şu an en çok kullanılan biyometrik güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkmakta. Fakat yeni dönem değişti ve artık Apple’ın Face ID sistemini devreye soktuğunu gördük. Gerçek anlamda yüz tanıma teknolojisi olarak karşımıza çıkan Face ID teknolojisi, son yıllarda parmak izi sensörlerinin yerini almaya başladı.

iPhone X modellerinden itibaren Apple’ın akıllı telefonlarında da kullanmaya başladığı teknoloji, şu sıralar diğer cihazlarda da kullanılmaya hazır hale getiriliyor. Son patent görsellerine göre bu teknoloji Mac modellerinde de karşımıza çıkacak.

Mac Modellerinde Yüz Tanıma Sistemi Geliyor

Son patent görsellerine göre sistem, Apple’ın Mac modelleri için geçerli olacak. Patent görsellerine bakıldığı zaman sistemin bir güvenlik önlemi olarak kullanılacağını görüyoruz. Bilgisayar kilitlendiği zaman ya da uyku moduna girdiği zaman, yüzünüzü gösterdiğiniz an bilgisayarın uyku modundan çıktığı görülüyor.

Sadece kullanıcının yüzünü göstermesiyle beraber uyku modundan çıkılmasını sağlayan sistemin oldukça avantajlı olduğunu eklemek gerekiyor. Şifre ile giriş ya da parmak izi ile giriş gibi ayrıcalıkların sunulmasını sağlayacak olan teknolojinin, geçtiğimiz sene patent görsellerinde de karşımıza çıktığını görmüştük. Geçtiğimiz sene yayınlanan patent görsellerinde de benzer bir teknolojiye yer verilmişti.

Face ID

Alınan patent görsellerinde hareketlerle Mac cihazının kontrol edilmesini sağlayan bir kamera sistemi kullanılmıştı. El hareketleriyle ses açma, müziği değiştirme, sayfalar arasında gezinmeyi sağlama ve benzeri ayrıcalıklarda sunulmuştu. Ortaya çıkan yeni patent görsellerinde de aynı durumun geçerli olması bekleniyor.

Face ID sadece güvenlik odaklı çalışan bir kamera sistemi olmayacak gibi duruyor. Bunun yanında elle komut sistemi ve algılama sistemleri de karşımıza çıkacak. Yeni patent görsellerine bakacak olursak, tasarım kısmında da önemli değişikliklerin olacağının işaret edildiğini ekleyelim.

Özellikle Face ID ekranının geleceği ana bölümde ciddi bir tasarımsal değişiklik olacak. Belki çentik alanı sisteminin bu model için de geçerli olduğunu söylemek mümkün olacak. Şimdilik Apple’ın bu konuda kesin olarak nasıl bir teknoloji sunacağını bilemiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Yeni MacBook Pro için Beklemek Gerekecek

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?