Eski Mac Modellerinde Güvenlik Açığı!

0
79

Intel için zor bir dönem geçiyor. İşlemci üretimi konusunda ilk sıralarda yer alan Intel, kısa bir süre önce önemli güvenlik açıklarıyla gündeme gelmiş ve çekirdek bilgilerine kadar erişilmesine neden olan güvenlik açıklarıyla epey bir yara almıştı.

Güvenlik açığı olarak karşımıza çıkan bu durum karşısında ise çok hızlı bir şekilde işletim sistemi güncellemeleri yayınlandığını gördük. Fakat hemen sonrasında yeni bir güvenlik sorunu ortaya çıktı.

Sadece 8,9 ve bazı 2.nesil modellerinde bulunmayan, bunun dışında hemen hemen tüm modellerde yer alan işlemci açığı ise ZombieLoad olarak açıklandı. Yine kullanıcıların şifrelerine ve kişisel verilerine erişilmesine neden olan güvenlik açığı, bir hayli can sıkıcı sonuçlara neden olabiliyor.

Mac modelleri için de aynı tehlike söz konusu. Özellikle eski modeller için ciddi bir sorun olduğunu belirtelim.

Güncelleme Almayan Modeller Var

ZombieLoad açığı için Apple’ın bir güncelleme hazırladığını biliyoruz. Firma hazırladığı güncellemeyle beraber tam anlamıyla olmasa da bir seviyede koruma sunmuştu. Fakat burada önemli bir sorun daha var. Kapsamlı güncelleme 2011 yılından sonraki modeller için yayınlandı. Daha eski modeller için bu açığa karşı kapsamlı bir güncelleme yayınlandığını söylemek yanlış olur.

ZombieLoad

Zaten sorunu tamamen çözecek olan güncellemeleri Apple’dan değil de Intel’den bekliyoruz. Henüz Intel tarafından da bir güncelleme yayınlanmadığı için söz konusu güvenlik açığının bir süre daha can sıkmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Özellikle 2011 yılından önce satışa çıkan modeller için bu durum daha geçerli olacak gibi duruyor. Güncelleme sorunu yaşayan modelleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • iMac (21,5 inç – 2010 ortası ve 2010 sonu)
  • iMac (27 inç – 2010 ortası ve 2010 sonu)
  • Mac Mini (2010 ortası)
  • Mac Pro (2010 sonu)
  • MacBook (13 inç – 2009 sonu ve 2010 ortası)
  • MacBook Air (13 inç – 2010 sonu)
  • MacBook Pro (13 inç – 2010 ortası)
İLGİLİ HABER:  iPhone XR 2019 için Fiyat İddiaları Gelmeye Başladı

İlginizi Çekebilir: Apple Ekrana Gömülü Parmak İzi Üzerinde Çalışıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?