22 Temmuz 2019’da iOS 12.4 yayınlandı. iOS 13’ün de beta testleri şu sıralar yapılmakta. iOS 12.4 ve üst versiyonlarda gelen yeni bir özellik var. Bu özellik iPhone’dan iPhone’a kablosuz veya kablolu veri transferini kolaylaştırıyor. Bu sayede iPhone’larını değiştirenler için verilerini yeni cihaza aktarmak çok kolaylaşıyor.

Yeni bir mobil cihaza geçen birisi için eski bilgilerin yeni cihaza kayıpsız bir şekilde aktarılması çok önemli. Eski cihazınızdaki kişi bilgilerinin, fotoğrafların, notların vb.. kaybolması insanın canını çok sıkabilir. Apple iPhone’dan iPhone’a veri transferini sürekli kolaylaştırıyor. Maalesef iOS—>Android veya Android –> iOS transferi için de aynı şeyi söylemek mümkün değil.  (Bakınız: iOS’dan Androide veri transferi)

iPhone’dan iPhone veri transferi yapılırken iCloud veya iTunes yedekleri kullanılıyor. Bu yeni özellikle birlikte doğrudan veri transferi mümkün oluyor. iCloud depolama alanı dolu olanlar için direkt veri transferi daha mantıklı ve kolay bir yöntem. Bu işlem için internet bağlantısı da gerekmiyor. Bluetooth üzerinden de veri transferi bu yöntemle mümkün oluyor.

Bu işlem için öncelikle verilerinizin bulunduğu iPhone’un en az iOS 12.4 versiyonunda olması gerekiyor.  Adına Quick Start denilen bu transfer işlemini başlatmak için iki cihazı birbirine yakın yerleştiriyorsunuz.
iPhone’unuzdan transfer seçeneğine dokunun. Eski iPhone’unuzun içeriği yeni iPhone’unuza aktarılmaya başlanacaktır. Bu transfer işleminin ne kadar süreceği ise sizin verilerinizin büyüklüğüne, cihaz modeline ve internet hızınıza bağlı. Bu sürenin uzun süreceğini düşünürsek cihazlarınızı şarja takmanız gerekebilir.

Cihazlarınız veri transferini bluetooth veya kablosuz internet bağlantısı (Wi-fi) sayesinde yapacaktır. Bu yüzden bu ekranları göremediyseniz kablosuz bağlantı özelliğinin ve bluetooth özelliğinin açık olduğundan emin olun.

Bu işlemi kablo ile de yapabilmeniz mümkün. Ama normal USB- lightning data kablosu bu iş için yeterli olmuyor. İki iPhone’u birbirine bağlamak için USB-3 kamera adaptörü kullanabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?