Eski iPhone Modellerine Gece Modu Eklemek Mümkün Mü?

0
307
iPhone 11 gece modu

Apple’ın iPhone 11 akıllı telefonları, açığı kapatan telefonlar olarak karşımıza çıktı. Yeni akıllı telefonlar özellikle kamera kısmında açıkları kapattı. Takip edenler ya da kullananlar bilecektir, iPhone akıllı telefonlarında gece modu olarak kullanılan özel bir mod yoktu.

Kamera konusunda büyük bir eksiklik olarak gösterebileceğimi gece modunun kullanılması, markanın büyük oranda eleştiri almasına da neden olmuştu. Beklenen oldu ve gece modu iPhone 11 akıllı telefonlarına eklendi. Daha sonra incelemelerine yer vereceğiz ancak gece modunun genel olarak oldukça başarılı olduğunu da ekleyelim. DxOMArk puanlarının açıklanmasının ardından bu konuda daha fazla bilgi elde etmek mümkün olacak.

Yeni akıllı telefonlarda gece modu kullanılması, kullanıcıların aklında bir soru işareti de oluşturmadı değil. Apple’ın eski iPhone modellerine de gece modu özelliğini ekleyebileceği biliniyor. Merak edilen soru, eski modeller için neden bu modun kullanıma alınmadığı.

Apple’ın Gece Modu Gerekçesi Basit!

Aslında eski modeller için bu modun yayınlanmamasının tek bir nedeni olduğu söyleniyor. Bunun nedeni tam performans alınamayacak olması. Apple’a göre yeni gece modunda ultra geniş kameraların artısı kullanıldı. Modun bu derece başarı elde etmesinin nedeni, donanımsal olarak da destekleniyor olması.

Her üç modelde de yer alan ultra geniş açılı arka kameranın, yeni mod için gerekli olan performansı ortaya koyduğu belirtiliyor. Bunun dışında A13 işlemcilerinin etkisi de epey fazla. A13 işlemcilerinin, yeni yapay zeka bölümünün de modu desteklediği belirtiliyor. Kısacası donanımsal olarak bir güçlendirme söz konusu.

iPhone 11 gece modu

Eski modellerde bu yönde donanımların yeterli olmadığı söyleniyor. Yazılımsal olarak bir gece modu eklemek mümkün. Fakat Apple’ın stratejisi, sunulan özelliklerin tam performans olarak sunulması. Eski akıllı telefonlara gelecek olan yazılım desteği, sadece düşük ışıkta çekimler için ekstra bir özellik düzenlemesi sunacak.

İLGİLİ HABER:  Yeni iPhone Servis Ücretleri Açıklandı

Tabii ki donanımsal olarak bir değişiklik yapmak mümkün olmayacak. Haliyle yeni akıllı telefonların başarısına ulaşacak çekimleri gerçekleştirmek mümkün olmayacak. Bu nedenle Apple’ın eski modeller için söz konusu modu yayınlamasını beklemiyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?