iPhone kullanıcılarının, en sık karşılaştığı ve en çok şikayet ettikleri sorun batarya kullanım sorunu. iPhone 5S modellerinden sonra bile konuşulmaya devam eden pil sorunu konusu, şimdilerde hemen hemen her iPhone kullanıcının gündeminde. Öyle ki telefonların pil tüketimi belirtilen seviyeye ulaşmayı bırakın yaklaşamıyor bile. Birçok iPhone modelinde tek şarj ile günü bitirmek bile mümkün olmuyor. Kullanıcılar ise bu sorunun yeni iOS güncellemeleriyle çözülmesini bekliyor. Fakat yapılan bir araştırma ortaya koydu ki eski iPhone kullanıcıları için güncellemeler çözüm değil, daha büyük sorun oluşturacak.

Eski iPhone Modelleri Güncellemeden Olumsuz Etkileniyor

Yapılan araştırmaya göre iOS 11 güncellemeleri, eski iPhone modellerinde hem yavaşlamaya neden oluyor hem de eski iPhone modellerinde batarya tüketimi kararsızlaşıyor. Bu durumun bir de mantıklı açıklaması yapıldığı için güncellemelerin eski modeller üzerinde genelde olumsuz etki yarattığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Açıklama geçmeden önce testlerin iPhone 6 serisi ve iPhone 7 serisinde yapıldığını belirtelim. Bu testlere göre öncelikle iOS 11.2 sürümünden önceki kararlı sürüm değerlendirmesi yapılıyor. Ardından telefonlara iOS 11.2 sürümü yükleniyor ve testler bir kez daha yapılıyor. iOS 10.2 sürümü sonrasında telefonlarda ciddi bir yavaşlama ve batarya süresi kısalması dikkat çekiyor.

Bu durumun nedeni ise güncellemelerin genelde yeni sürümlere yönelik olarak hazırlanıyor olması. Güncellemelerin iPhone 8 ve iPhone X akıllı telefonlarına yönelik olarak hazırlanıyor olması, gerek arayüz değişiklikleri gerekse de arka plan performanslarında eski modellerin olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Eski modellerde önceki nesil işlemcilerin kullanılması, yeni işletim sistemlerinde ekstra bir güç tüketimi yapılmasına neden oluyor. Tabii ki hem işlemci gücünden kayıp hem de batarya sürelerinden kayıpla karşı karşıya kalıyoruz. Ayrıca eski modellerin batarya kapasitelerinin daha düşük olması, eski modellerin şarj sürelerinin de yenilere göre giderek düşmesine neden olan başka bir detay.

İLGİLİ HABER:  iPhone Ekranında Yeni Sisteme Geçiliyor

Güncellemeler İçin Yeni Düzen Gerekli

Bu nedenle yeni sürümlere yönelik hazırlanan güncellemelerin eski serileri olumsuz etkilediğini görüyoruz. Apple, daha önce yaptığı açıklamada bu sorunu çözebilmek adına yeni bir ekiple çalıştığını duyurmuştu. Ancak bu sorunu çözmenin mümkün olup olmayacağını zaman gösterecek. Şimdilik her güncelleme eski serilerde olumsuz etki yaratıyor gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir: AirPods 2 İddiaları Yeniden Gündeme Geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?