Eski iPhone Modelleri İçin Apple’a Dava

1
39
iPhone SE 2 cikis tarihi

Apple’ın iPhone modelleri için bu zamana kadar yaşanmış en büyük fiyasko, geçtiğimiz günlerde yapılan yavaşlatma açıklaması oldu. Daha önce haberlerimizde de yer verdiğimiz konuyu kısaca hatırlatmak gerekirse; ilk olarak kullanıcı forumlarında eski iPhone modellerinin kasıtlı olarak yavaşlatıldığını belirten iddialar ortaya atılmıştı.

Bu iddialar için daha sonra videolu çekimler paylaşılmaya başlanmıştı. Kısa bir süre sonra dünya genelinde yayılmaya başlayan konu hakkında gelen tepkilere daha fazla dayanamayan Apple ise önemli bir itirafta bulunmuş ve eski iPhone modellerinin daha uzun kullanım ömrü için bilinçli bir şekilde yavaşlatıldığını kabul etmişti. Şimdi ise bu konuda markaya davalar açılmaya başlandı.

iPhone İçin İlk Dava Açıldı

Apple’ın yavaşlama sorununu kabul etmesinin ardından kullanıcılar harekete geçti. İlk adımı atan ise Los Angeles bölgesinde yaşayan bir kullanıcı oldu. Adının Stefan Bodganovich olduğu açıklanan kullanıcının Apple’a karşı dava açtığı ve cihazların performanslarının kasıtlı olarak düşürülmesi durumundan şikayetçi olduğu açıklandı.

Söz konusu şikayette yer alan akıllı telefon modelinin ise iPhone 7 serisi olduğu açıklandı. Bundan sonraki dönemde diğer akıllı telefon modelleri içinde benzeri şekilde davaların ortaya çıkması bekleniyor. Özellikle iPhone 6 ve iPhone 6s kullanıcılarının bir bir Apple’a dava açması bekleniyor.

Trianium Atomic Pro iPhone 7 bataryali kilif

Şu an için kullanıcıların markadan talepleri ise tazminat olarak gözüküyor. Dava sürecinin nasıl biteceği konusunda tahminler yok ancak Apple’ın kendisini nasıl savunduğunu biliyoruz. Marka itiraftan sonra gelen tepkiler için “Amacımız genel performansı ayarlayarak cihazlarının ömrünü uzatmak ve müşterilere en iyi deneyimi sunmaktır. Lityum iyon piller, soğuk şartlarda, düşük kullanım ömürlerine sahiplerken veya zamanla yaşlandıklar için, yüksek enerji taleplerini karşılamakta yetersiz kalıyorlar. Bu da, elektronik bileşenlerinin korunması için cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir.” İfadelerini kullanmıştı.

Tüm bu süreç iPhone satışlarını nasıl etkileyecek? Apple’ın davalardan başı derde girecek mi? Ve buna benzer birçok sorunun cevabını merakla bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir: YouTube iOS İçin Beklenen Güncelleme Yayınlandı

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?