Eski iOS Sürümlerinin Yükleme Dosyalarının Neden Açıldığı Ortaya Çıktı

0
167
iOS

Apple, eski iOS işletim sistemlerinin bir süre sonra imzalarını kapatıyor. Eski işletim sistemlerine desteğin kesilmesinin ardından, güvenlik ve Jailbreak gerekçesi ile Apple’ın eski sürümlere geçişi kapattığını biliyoruz. Böylelikle kullanıcıların desteği kesilmiş olan işletim sistemlerine dönmeleri tamamen engellenmiş oluyor.

Fakat dün yaşanan olay, Apple’ın çok uzun süre önce kapattığı işletim sistemi imzalarının bir kez daha açmasına neden oldu. Çok eski iOS sürümlerinin bile hem yükleme dosyaları hem de imzaları yeniden açıldı. Bu sayede kullanıcıların eski iOS işletim sistemlerine dönmeleri mümkün hale geldi. Apple bu gibi bir adımı neden attı derken, detaylar bugün ortaya çıktı.

Apple Yanlışlıkla Eski Sürüme Dönüşleri Açtı

iPhone yavaşlatma olayından dolayı eski işletim sistemlerinin yükleme dosyalarının ve imzalarının açıldığı düşünülüyordu. Fakat bugün ortaya çıkan bilgilere göre eski işletim sistemlerine dönüşün mümkün hale gelmesinin nedeninin tam bir yanlışlık olduğu ortaya çıktı. iOS 10’dan iOS 6 serilerine kadar eski sürümlerin yükleme dosyalarının ve imzaların yanlışlıkla yeniden açık hale getirildiği ve hemen sonrasında da bu sürümlerin yükleme dosyalarının ve imzalarının yeniden kapatıldığı açıklandı.

Jailbreak

Fakat bu süreçte eski sürümlere dönmek için yüklemeleri yapan kullanıcılar, istediklerini almış oldu. Her ne kadar imzalar hemen yeniden kapatılmış olsa da hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesinin geri dönüşleri gerçekleştirebildiği belirtiliyor. Yapılan yanlışlıkla ilgili olarak markadan ise bir açıklama gelmedi. Bilgiler Apple’a yakın kaynaklar tarafından verildi. Apple’ın açıklaması gelecek olursa haberimizi bu açıklamaya göre güncelleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.2.2 Sonrasında iPhone Modelleri İçin Beklenmedik Sorun

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?